Mít fotovoltaickou elektrárnu je trendy. Pokud jste i vy propadli kouzlu solárních panelů, určitě vás bude zajímat, jaký druh zvolit.
Existují 3 základní druhy solárních panelů
V praxi se setkáte se základními typy solárních panelů: monokrystalické, polykrystalické a amorfní panely.
- Monokrystalické panely
Monokrystalické panely se chlubí báječnými vlastnostmi. Jejich účinnost za ideálních podmínek dosahuje 17 až 22 %. Vyšší efektivity dosahují na střechách s orientací na jih a zažívají největší technologický pokrok.
- Polykrystalické panely
Alternativu představují polykrystalické panely, které jsou typické svou modrou barvou. Na rozdíl od monokrystalických panelů nabídnou nižší účinnost (okolo 14 až 16 %), a proto je pro ně potřeba zajistit větší plochu.
- Amorfní křemíkové panely
Poslední typ reprezentují amorfní křemíkové panely, které jsou ve srovnání s ostatními solárními panely nejlevnější. Jejich účinnost se sice pohybuje jen okolo 11 %, zato mají další přednosti. Amorfní křemík má vysokou citlivost na světlo, takže panely perfektně pracují i za nízké intenzity slunečního záření.
Víte, kam si budete panely instalovat?
Při výběru solárních panelů je velmi důležitým faktorem také dostupnost distribuční sítě.
- Ostrovní solární systém
Pokud máte například vesnickou usedlost mimo síť, pak vám dokonale poslouží ostrovní solární systém (neboli off-grid systém). Jedná se o fotovoltaiku, která je maximálně soběstačná, a to díky integrovaným akumulátorům. Ty do sebe ukládají energii, a tvoří tak důležitou rezervu.
- Sluneční systém zapojený do veřejné sítě
Pokud bydlíte na místě s elektrickou sítí na dosah, vsaďte na sluneční systém zapojený do sítě (on-grid systém). Pokud fotovoltaický systém vyrábí přebytek energie, předává ho rozvodné síti. Když nebudete mít dost energie z panelů, můžete čerpat proud ze sítě zase zpět. V případě varianty s akumulátory máte snadno přístupný záložní zdroj elektřiny.
Nejlépe vám poradí váš dodavatel elektřiny, který navíc za vás vyřídí i dotaci z programu Zelená úsporám, kde můžete získat příspěvek až 205 000 Kč, maximálně 50 % z ceny z ceny instalace systému. To je fajn, že?
Publikováno: 13. 6. 2022, Autor: autor: Komerční prezentace