reklama

V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?

Vaření je kreativní a zábavné, ale na úklid po něm se nikdo dobrovolně nehlásí. Od toho je přeci myčka. Jenže časem se ukáže, že některé věci se v ní velmi rychle ničí. Naučte se konečně správně používat tento užitečný spotřebič a dávat do něho jen to, co tam patří.

Dobrá myčka nádobí kvalitně umyje při správně zvoleném programu a dobře naskládaném obsahu téměř vše, ale některé věci byste do ní skutečně dávat neměli! Do skupiny kuchyňského vybavení, které by se mělo mýt ručně, patří například nože, výrobky se dřevem nebo celodřevěné, teflonové nádobí nebo keramika a také některé plastové výrobky.

Nože ztupí a rozklíží

Vlivem mnoha okolností se u nožů, které myjete v myčce nádobí, postupně otupí jejich ostří – a to dokonce natolik, že některé už se nedají ani nabrousit. Pokud má nůž navíc dřevěnou nebo lepenou rukojeť, trpí ještě víc, protože lepené části se od sebe časem oddělí a dřevěné se rychle opotřebují. Pokud je dřevěná rukojeť s kovovou částí spojená nýtkem, vrutem nebo šroubkem, ten pak poměrně rychle zrezaví. To vše má za následek sníženou bezpečnost. S tupým nožem je mnohem jednodušší se pořezat a nůž se střenkou, která pevně nedrží v rukojeti, už se opravdu bezpečně používat nedá.

V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?

Prkénka a vařečky popraskají

Dřevěná prkénka, vařečky, měchačky, příbory s dřevěnou rukojetí a další kuchyňské potřeby s dřevěnými částmi se po několika mytích v myčce nádobí stanou nevzhledné a dříve nebo později i nepoužitelné. Prkénka se zkroutí a popraskají, z dřevěných rukojetí příborů oprýská lak nebo barva. Dřevo navíc absorbuje pachy i chemické prostředky z myčky a ty se pak třeba z dřevěných vařeček nebo měchaček vyvaří do připravovaného jídla.

Čtěte také:

Některé druhy skla ztratí lesk

Pokud na obalu skleniček najdete upozornění, že se mají mýt ručně a ne v myčce, pak to dodržujte! Na některých druzích skla se totiž v myčce vytváří bělavý povrch, který z ní už nikdy nezmizí a sklenička navždy bude vypadat jako špinavá. Různé proužky a šmouhy na skle z myčky vznikají při použití nekvalitních přípravků nebo při příliš vysoké teplotě vody. Pokud chcete nápojové sklo dávat do myčky za každou cenu, pak musíte investovat do přípravků na jeho ochranu a leštění. Velmi dobře se ale v myčce umyje skleněné varné a pečicí nádobí i zapékací mísy.

V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?

Teflon se odlupuje

Pánve, pekáče, hrnce a kastroly s povrchem z teflonu jsou velmi oblíbené, ale mytí v myčce jim nesvědčí. Než je do myčky dáte, podívejte se raději na doporučení od výrobce, zda tento způsob mytí snáší. Kvalita teflonového povrchu je totiž různá a může se vlivem prostředí uvnitř myčky začít postupně odlupovat. Nejprve miniaturní a později už malé částečky teflonu se pak samozřejmě dostanou do jídla a nakonec nádobí přestanete úplně používat, protože se na něm vše bude připalovat.

Keramika může popraskat

Keramické předměty a nádobí jsou krásné, ale pokud na nich není kvalitní glazura, případně se jedná o starou glazovanou keramiku, velmi snadno v myčce popraská a škoda je pak nenapravitelná. V mnoha případech se jedná o věci, které mají poměrně velkou pořizovací nebo i historickou hodnotu, a tak je skutečně lepší je umývat ručně.

V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?

Některý plast změní tvar

V kuchyni se používá mnoho plastových výrobků, ale pokud nechcete použít proslavenou větu z filmu Pelíšky o tom, kde asi soudruzi z NDR při výrobě plastových lžiček udělali chybu, vždy se podívejte, jestli se jedná o plast, který mytí v myčce snáší. Informaci najdete buď na obalu, nebo přímo na výrobku.

Zlato zmizí, drahé kovy zčernají

Do myčky by se nemělo dávat ani kovem nebo zlatem zdobené jídelní nádobí nebo různé starodávné kávové a čajové servisy. Velmi rychle totiž zmizí jejich luxusní lesk a barevné zdobení. Stejné je to i s mnoha starožitnostmi, olovnatým nebo zlaceným sklem. Chemické přípravky v myčce skutečně spolehlivě zničí nejen hliníkové nebo měděné, ale i pozinkované nebo stříbrné nádobí a ostatní předměty z těchto kovů. Pokud se chceme vrátit k modernějším věcem, pak do myčky nedávejte ani hrnky, talíře nebo skleničky, na kterých je nalepený a pak vypálený obrázek. Poměrně brzy totiž budete mít krásně umyté nádobí, ale s obrázkem, na který se nebudete chtít dívat.

Publikováno: 9. 5. 2022, Autor: autor: Lenka Malá