Výběr obkladů a zařizovacích předmětů je při zařizování koupelny tím nejzábavnějším. Někdy ale zapomínáme, že předtím je třeba rozhodnout mnoho zásadnějších věcí, které často nebudou vidět, ale rozhodnou o tom, jak se dobře se vám bude koupelna používat.
Jak ohřejeme vodu?
Tak kde je zřízen dálkový přívod teplé vody mají jasno, ale ve většině domů a bytů se musíme rozhodovat mezi bojlerem a průtokovým ohřívačem.
V bojleru si vytvoříme zásobu teplé vody a jeho objem musíme co nejlépe přizpůsobit počtu členů domácnosti. Výhodný je v domácnostech s nepřetržitým provozem. Voda se ohřívá elektřinou, na kterou dostanete zvýhodněný tarif, nebo kotlem. Ten může být plynový nebo na tuhá paliva. Moderní automatické kotle na TUV lze nastavit tak, že ohřívají vodu v boileru i mimo topnou sezonu, stejně tak i plynové kotle.
Na chatách a chalupách a všude tam, kde pobýváme pouze nárazově, jsou výhodnější průtokové ohřívače. Jejich výhodou je, že ohřejí vodu okamžitě a pouze tolik, kolik jí potřebujeme. Mohou být elektrické nebo plynové, tzv. karmy. Ty lze použít i tam, kde není zaveden plyn, pokud budete mít model na propan – butan. U plynových ohřívačů je také nutné zajistit odvod spalin.
Elektrické průtokové ohřívače vody dělíme na dvě kategorie:
- Beztlaké elektrické průtokové ohřívače vody jsou konstruovány pro jedno odběrné místo a je nutné je provozovat s baterií s perlátorem.
- Tlakové elektrické průtokové ohřívače vody jsou konstruovány pro jedno nebo více odběrných míst.
Tip pro chalupáře: Před zimou vypněte vodu, otevřete kohoutek a vypněte průtokový ohřívač vody. Předejdete tím zamrznutí a komplikacím.
Dobré odvětrání zamezí vzniku plísní
Nezapomeňte na dobré odvětrávání – dveře s přívodní mřížkou vzduchu, odvětrávací šachtu s ventilátorem nebo pravidelně otevřené okno.
Zvláště v koupelnách bez okna je nutnost zajistit odvětrání ventilátorem. Moderní modely ventilátorů nelze srovnávat s těmi starými. Umí nejen odsávat vzduch z koupelny, ale mají v sobě čidla na vlhkost, mohou se tedy spouštět automaticky podle stoupající vlhkosti v koupelně.
Sprchový kout, sprchový box či vanová zástěna?
Každý z nich má své výhody a nevýhody. U instalace sprchového koutu je potřeba s většími stavebními zásahy – budete vrtat do zdi, obkládat, kotvit, spádovat, spárovat… Na výběr máte z různých tvarů i typů dveří či vaniček. Zvolit můžete také pouze odtokový kanálek, pro plynulý odtok vody je pak ale nutné sprchový kout vyspádovat.
Sprchový box oproti tomu jen přivezete, postavíte, zapojíte k odpadu, k teplé a studené vodě a můžete se sprchovat. Není nutná instalace ani vrtání do zdi. Toto řešení je vhodné pro rekonstrukce.
Co se týká vanové zástěny, lze ji umístit na každou vanu včetně asymetrických a rohových. Ideální je koupit zástěnu již s vanou jako set. Vanové zástěny jsou vždy kotvené na zeď a mohou být jak skládací, tak pevné.
Tip Living.cz: Naším favoritem je závěs – hodí se jak na vanu, tak do sprchového koutu. Stačí ho jen pravidelně udržovat a za pár korun můžete mít každý rok novou koupelnu.
Vybíráme sprchovací systém
Sprchování může být relax i adrenalin, záleží, jakou si vyberete sprchu. Ruční sprchu můžete buď držet v ruce, nebo ji upevnit na tyč. Disponuje funkcemi silného proudu, jemného perlení a vodní mlhy.
U hlavové sprchy je sprchová hlavice větší a má širší záběr. Upevněna bývá buď na tyči, nebo ji můžete zabudovat do stropu. Ideálem je běžně prodávaná kombinace hlavové sprchy s ruční sprchou.
Další variantou je sprchový panel, který má kromě ruční a hlavové sprchy navíc i boční sprchy. Instaluje se na zeď, věší se na konzole nebo se zapouští do zdi. Při výměně sprchového panelu dbejte na stejnou velikost, vyhnete se komplikacím při montáži.
Baterie stojánková nebo pod omítku?
Elegantní a čisté řešení přívodu vodu do koupelny je to podomítkové, které se obejde bez viditelného potrubí, hadic, držáků. Velmi dobře se udržuje.
Při projektování podomítkového systému si dobře spočítejte, kolik potřebujete výstupů ze zdi.
Publikováno: 7. 9. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce