reklama

Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?

I když letošního Silvestra budeme slavit v kruhu rodinném, neznamená to, že by neměl proběhnout na úrovni. Ke svátečnímu večeru patří i alkohol a ten bychom měli podávat ve správných sklenicích, které dokáží rozvinout chuť a vůni nápoje. Oprašte si základy podávání alkoholu.

Vyznejte se ve skle

Hosté u sváteční tabule obvykle volí různé nápoje a každý typ pití si pro náležité vychutnání žádá jinou nádobu. Nejméně času strávíte při výběru sklenic pro vodu a nealkoholické nápoje, které by měly být přichystané pro každého hosta. Zpravidla mají kónický tvar, mohou i nemusí být na nízké nožce a o objemu 200–300 ml. Menší skleničky využijete spíše pro vodu při servírování kávy.

Setkání české rodiny u jídelního stolu se zpravidla neobejde bez piva. Pro jeho servírování se hodí malé půllitry s uchem, pro sváteční chvíle pak využijete takzvané štucy. Tedy hladké sklenky bez ucha z tenkého skla, které pojmou 300–500 ml. Pro dokonalý požitek nezapomeňte pivo vychladit a nalévejte jej po stěně sklenky. Tím vytvoříte bohatou pěnu.

Pro slavnostní přípitek se hodí šumivá vína, sekt či aperitiv v podobě cinzana či martini. Skleničky na vysoké stopce s kalichem tvarovaným do misky či špičky se hodí zejména pro aperitivy. Naopak šumivá vína a jejich alternativa v podobě sektu se podávají ve vysokých flétnách, které lépe zachovají pěnu a nechají nápoj krásně šumět.

Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?

Podtrhněte chuť vína

Během svátečního oběda či večeře budete chtít pravděpodobně stolovníkům nabídnout chutné víno. Pro bílá a růžová vína volte sklenky s delší stopkou a kalichem o menším objemu, maximálně 150 ml. Bílá vína se podávají chlazená a pro jejich vychutnání je důležité, aby rychle nezteplala. Je proto důležité podávat je v menším množství a poskytnout hostům možnost držet sklenku co nejníže od plného kalichu.

Naopak červená vína svou chuť a vůni rozvinou teplem, lahev proto nechte v místnosti otevřenou minimálně půl hodiny před podáváním. Pro červená vína připravte sklenky s nižší stopkou a kalichem o objemu 200 ml. Výčet vinných nápojů uzavírají dezertní těžší vína, která se však servírují po hlavním chodu. Skleničky pro dezertní vína mají uzavřenější tvar, nízkou stopku a nabízí objem do 120 ml.

Kdy využijete karafu a džbán?

Jistě přemýšlíte, jak si při svátečním menu ušetřit co nejvíce nohy i čas. Neustálé pobíhání a dolévání nápojů dokáže náladu hostitelů rychle pokazit. Některé tekutiny můžete k dolévání předem přelít do větších vkusných nádob, které nebudou vaši vyzdobenou tabuli kazit.

Pro nealkoholické nápoje se vám bude hodit džbán. Je-li setkání početné, určitě se vyplatí mít džbány minimálně dva a umístit je ke každému konci jídelního stolu. Pro servírování červeného vína uplatníte speciálně tvarovanou karafu či dekantační nádobu. Pro tato vína se přelití do nádob přímo nabízí, podpoříte tak jeho buket. Na druhou stranu bílá vína nikdy do velkých nádob nepřelévejte. Je potřeba podávat je chlazená, a chcete-li je mít v blízkosti jídelního stolu, pořiďte si chladicí nádobu nebo vkusný termoobal.

Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?

Pro dobré trávení

Tím ale servírování skla zdaleka nekončí. Po jídle si řada strávníků ráda dopřeje nějakou lihovinu pro lepší trávení. Dámy rády proberou novinky s likérem v ruce, který se podává v silnostěnné sklence na nožce o objemu 0,02–0,05 l. Sklenka by se měla držet za nožku, aby nápoj příliš rychle nezteplal. Mužská část společnosti dává obvykle přednost výraznějším alkoholovým nápojům. Chlazené lihoviny pitelné takzvaně na ex, jako je vodka či rum, se nalévají do úzkých vyšších panáků o objemu 0,02–0,05 l.

Častou mýlkou je výběr skleniček na whisky. Tato lihovina se nepodává do bytelných sklenic se silným dnem. Pro vychutnání nápoje by měla být správně zvolena sklenička na krátké nožce s kalichem ve tvaru tulipánu o objemu 0,02–0,03 l. Zúžená sklenka napomáhá rozvinout vůni a chuť whisky. Brandy a koňak se pak servíruje v takzvané balonové sklence na nízké stopce o objemu do 0,03 l. Jako jedna z mála sklenic se tato drží v dlani a nápoj se tak pomalu zahřívá na teplotu lidského těla.

Zejména v období vánočních svátků a vítání nového roku se vám jistě hodí sklenky pro podávání teplých alkoholických nápojů, jako je punč či svařené víno. Poháry pro ohřívané lihoviny by měly mít silnější sklo, které teplotu zachová a sklenka v ruce nepraskne.

Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Bílé, červené či whisky. Víte, v jaké sklence je podávat?

Servírujte se správnou teplotou

Abyste si nápojem nepokazili prožitek svátečního menu, je dobré dodržovat určitou posloupnost. Při usednutí ke svátečnímu stolu se hodí připít si aperitivem, který svou nahořklou chutí podpoří dobré trávení vydatného menu. Aperitiv nemusí vynechávat ani děti, řidiči a z jiných důvodů abstinující hosté, protože se dají snadno nakoupit nealkoholické verze jak cinzana, tak šumivého sektu. Náruživé hosty, kteří už od vchodových dveří zvolávají „svátečního panáčka na uvítanou“ raději usměrněte. Tvrdý alkohol v lačném žaludku dokáže způsobit řadu nepříjemností.

K předkrmu se zpravidla servírují lehká bílá i červená vína, těžší červené víno náleží až k hlavnímu chodu. Při výběru vína si nelamte hlavu a nekazte si chuťový zážitek zažitým pravidlem bílé víno k bílému masu, červené k červenému. Volte raději podle vlastních chutí a odzkoušených kombinací. Inspirujte se doporučením uvedeným na vinětě nebo si nechte víno vhodné k připravovanému menu doporučit odborníkem ve vinotéce. Menu pak zakončují dezertní vína, likéry a další těžší lihoviny podle chuti hostů.

Podávané nápoje by měly mít samozřejmě i náležitou teplotu, kterou si snadno ověříte aplikací speciálního proužku. U vína pak platí jednoduché pravidlo – čím těžší a aromatičtější víno je, tím vyšší teplotu potřebuje.

  • Lehké červené víno: 14–15 °C
  • Těžší červené víno: 15–16 °C
  • Lehké bílé víno: 8–10 °C
  • Polosladké a těžší bílé víno: 10–12 °C
  • Dezertní vína: 10–12 °C
  • Šampaňské víno a sekt: 6–8 °C
  • Sladké a hořké likéry: 16–18 °C
  • Bylinné likéry: 10–12 °C
  • Pálenky: 10–12 °C
  • Nealkoholické vody a šťávy: okolo 10 °C

Nápoje servírujte vždy v čirém a vyleštěném skle. Zejména pro vína volte raději hladké transparentní sklenky, které barvu nápoje nezkreslí. Před sváteční hostinou skleničky omyjte s použitím minima přípravku na nádobí, důkladně opláchněte a nakonec pečlivě vyleštěte papírovou utěrkou.

Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: autor: Lenka Malá