reklama

Vybíráme baterii do koupelny

Výběr baterie necháváme rádi na poslední chvíli – vždyť koupenu přeci dělají obklady, což je pravda, pak sanita – to také a baterie? To je spíš takový užitečný detail. Ale to už pravda není – vybraná baterie totiž dokáže povýšit nebo zničit výsledný dojem z celé nové koupelny.

Rekonstrukci koupelny provádíme obvykle s pomocí odborníka – instalatéra a s ním byste se měli o nové baterii poradit. Pohlídá za vás technické parametry jako třeba rozteč u nástěnné baterie a ví, na co se soustředit u stojánkové. Krom toho má přehled, jak si která značka stojí co do životnosti a doporučí vám ty kvalitnější, s nimiž má dobré zkušenosti z praxe.

Nicméně dobrým vodítkem při hledání kvality je i to, jakou výrobce nabídne záruku. Pokud poskytne delší, než mu určuje zákon, pak věří svému výrobku a nečeká, že byste ji v nejbližší době reklamovali.

Vybíráme baterii do koupelny
i (Zdroj: Ritmonio)
Vybíráme baterii do koupelny

Stojánková, na stěnu nebo podomítková?

Toto byste si měli ujasnit hned ze začátku plánování koupelny. V případě, že pouze měníte baterie, volte typ, který jste používali. U nově rekonstruované koupelny začínáte na „zelené louce“ a lze ji přizpůsobit vašim aktuálním preferencím.

U nástěnných baterií je třeba pohlídat rozteč – tedy vzdálenost přívodů teplé a studené vody, která se obvykle pohybuje mezi 10 a 15 centimetry. Tento údaj je nutné opravdu důkladně přeměřit, ideálně 2x.

Nejžádanější jsou ale stojánkové baterie, které nabízejí opravdu nejširší výběr i variabilitu. Lze je umístit přímo na umyvadlo – dle umístění otvoru na baterii, nebo i na desku za či vedle umyvadla. Tady je potřeba ohlídat, aby vámi zvolený model dosáhl ideálně doprostřed umyvadla – tak abyste si mohli pohodlně umýt ruce či natočit vodu do hrníčku. Jinak se vám může stát, že vaše dokonale designová baterie bude stříkat vodu na hranu umyvadla.

Velmi moderní a praktické jsou také podomítkové baterie, které se ukazují jako velmi praktické na údržbu. Tělo mají zabudované ve stěně, vidět je pouze vrchní chromová část. Je u nich náročnější instalace a před ní je dobré si zjistit hloubku stěny a hloubku podomítkové baterie.

Vybíráme baterii do koupelny
i (Zdroj: Meir Australia Pty Ltd)
Vybíráme baterii do koupelny

Šetříme vodou

Ceny vodného a stočného sice pomalu, ale zato vytrvale rostou, a proto bychom měli zohlednit i ovládání – kohoutkové jsou na hledání optimální teploty nejnáročnější. S pákovými oproti nim ušetříme až 30–40 % vody. Ano, hodně vody proteče, než najdeme správnou teploty.

U termostatické baterie si můžeme předem nastavit konstantní teplotu vody (doporučeno 39°) a tím odpadne jakékoli nastavování a zbytečné odpouštění. Proto jsou neúspornější. Krom toho jsou velmi praktické pro rodiny s malými dětmi, protože eliminují riziko opaření.

Vybíráme baterii do koupelny
i (Zdroj: Ravak)
Vybíráme baterii do koupelny

U designu máte volné ruce

Jestli máte jasno u předchozích bodů, můžete přistoupit k tomu nejpříjemnějšímu – hledání designově ideální armatury do vaší koupelny.

Je ale dobré mít na paměti, abyste si koupili baterie na umyvadlo, vanu a do sprchového koutu, případně i bidetovou, ze stejné produktové řady. Jinak by koupelna působila velmi zmatečně – každý pes jiná ves.

Je jedno, zda dáváte přednost nerezu, zlatu, mědi či dáte přednost méně obvyklým barevným variacím – bílé, černé či jakékoli jiné barvě. V žádném případě ale nevybočujte ze stylu předem zvoleného. Jestli je vaší volbou retro koupelna, nejvhodnější jsou kohoutky. S pákou toho pravého souznění nedosáhnete.

K oblé sanitě budou vhodnější zakulacené tvary baterií, u ostře řezaných hran zase volte dynamicky lomené hrany. Sledujeme i masu sanity – masivnější si zaslouží mohutnější armaturu, drobné a subtilní bude slušet jemnější hmota.

Vybíráme baterii do koupelny
i (Zdroj: Park Avenue)
Vybíráme baterii do koupelny

Publikováno: 3. 11. 2021, Autor: autor: Kateřina Šedivá