reklama

Dům, kde bydlí světlo

Měkké, oblé tvary a nenásilné zasazení do krajiny – to jsou hlavní devizy rodinného domu v německém okrese Paderborn. S bílou fasádou kontrastují cihelné obklady a velké prosklené plochy s metalickými povrchy plastových profilů.

Neobvyklý pozemek ve tvaru klínu zasazený ve svahu může být devizou i prubířským kamenem architekta. Návrháři architektonického studia Adomako Architekten na něj zasadili dvoupodlažní dům, který harmonicky souzní s krajinou a zároveň vytváří zajímavý, ale decentní akcent v rámci okolí – to vše s ohledem na místní stavební předpisy. Střešní terasa navazuje na vrchol svahu a uzavírá rezidenční hmotu objektu. I do stavební konstrukce se promítá filozofie architekta spočívající ve vytváření živé souhry mezi krytými a nekrytými prostory.

Dům, kde bydlí světlo
i (Zdroj: Living)
Dům, kde bydlí světlo

Světlo jako součást interiéru

„Přirozené denní světlo by mělo osvětlovat cestu domem a stát se průvodcem jeho obyvatel i hostů,“ věří architekt Joseph Cornelius Adomako.

V duchu této koncepce byla navržena vzdušná vstupní hala na výšku dvou podlaží, která je prosvětlena rozměrnými okny. Hosté se odtud po schodišti dostanou do částečně tmavší chodby se zkosenými stěnami, odkud je cesta a pohledy vedou dále do opět mimořádně prosvětlené obytné zóny.

Soukromé prostory domu (tedy ložnice a koupelny) jsou úmyslně situovány do zadní části a ustupují do pozadí. Velkorysá přízemní garáž je ohraničena, ale zároveň otevřena velkými prosklenými plochami do zahrady a nádvoří, díky čemuž mají klienti neustále na očích svou sbírku veteránů.

Dům, kde bydlí světlo
i (Zdroj: Living)
Dům, kde bydlí světlo

Okna místo zdí

Vzdušné prosvětlené prostory s krásnými výhledy vytvořily systémy pevných oken i posuvných prvků Schüco, z nichž si architekti mohli dovolit navrhnout i řešení na výšku celého podlaží a v šířce až 5,2 m, samozřejmě vždy s trojsklem pro maximální tepelněizolační ochranu. Plastové povrchy úzkých profilů byly sladěny s tmavými lícovými cihlami fasády díky exkluzivní technologii metalických barev Schüco AutomotiveFinish.

„Pro nás bylo výhodné to, že klienti viděli naše předchozí projekty a ztotožnili se s naším stylem transparentnosti a využíváním kontrastních prvků,“ zhodnotil spolupráci s investorem Adomako.

Z hlediska provedení jde o stavbu z vápenopískových cihel s vnějším zateplovacím systémem. Fasádu tvoří tmavé lícové cihly a bílá omítka, přičemž tyto plochy jsou rozbíjeny skleněnými tabulemi oken. Půdorysy obou podlaží lze propojit, nebo je ponechat jako samostatné celky, což klientům poskytuje maximální flexibilitu do budoucna.

Dům, kde bydlí světlo
i (Zdroj: Living)
Dům, kde bydlí světlo

Detaily projektu:

  • Název projektu: Rodinný dům – Paderborn
  • Architekt: Adomako Architekten, Paderborn, www.adomako.com
  • Řízení projektu: Joseph Cornelius Adomako
  • Výrobce systémů oken a dveří Schüco: Bode Kunststoffbau GmbH, Borchen
  • Realizace: 2018

Systémy Schüco použité v projektu

  • Posuvné systémy Schüco ThermoSlide
  • Okenní, dveřní a posuvné systémy Schüco LivIng – vysoce tepelně izolační trojsklo; třída ochrany proti vniknutí RC 2; vnější povrchy profilů s metalickým vzhledem (technologie Schüco AutomotiveFinish, odstín SAF-DB 703)

Publikováno: 15. 10. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat