reklama

Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu

Topná sezona začala, a i když přes den ještě panuje teplo, večer je už potřeba si přitopit… a zima se blíží. Na začátku topné sezony je důležité překontrolovat funkčnost topení a v případě potřeby jej odvzdušnit. Poradíme vám jak na to!

Vzduchové bubliny v topení způsobují, že topení zůstává místy vlažné, i když topíte naplno. Abyste měli doma teplo a zbytečně neprotopili více, než je nutné, je třeba radiátory před zimou zkontrolovat a odvzdušnit.

Zavzdušněný radiátor poznáte tak, že i při plném výkonu topení moc nehřeje. Jeden radiátor je horký a druhý chladný. Navíc je uvnitř slyšet šplouchat vodu.

Jak správně odvzdušnit radiátor?

  1. K odvzdušnění se používá ventil, který je umístěný po straně radiátoru.
  2. Před uvolněním ventilu si pod něj dejte kbelík nebo nějakou větší nádobu. Po ruce mějte hadr na utření.
  3. Vzduch z topných těles vypustíte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva.
  4. S ventilem stačí otočit jen o půl otáčky a hned uslyšíte syčení vzduchu.
  5. Pozor, vzduch může být horký, proto buďte opatrní.
  6. Hned, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu, začne kapat voda, ventil uzavřete.
  7. Tento postup opakujte po půlhodině znovu, ale v tuto chvíli již nechte odtéct přibližně půl decilitru vody.

Jak na radiátory v paneláku?

Při odvzdušnění bytového domu je potřeba, aby spolupracovaly všechny partaje, fakticky ho ale provádí pouze obyvatelé v nejvyšších patrech.

„Termoventily na všech radiátorech v paneláku se musí na několik dní otevřít a nastavit na nejvyšší možnou hodnotu. Vzduch z nejnižších pater tak vystoupá až nahoru k těm, kteří mají radiátory vybavené výpustnými ventily,“ radí odbornice na otopné systémy z Hornbachu Marcela Bínová.

Jak odvzdušnit topení v rodinném domě?

V rodinném domě se začíná s odvzdušněním v nejnižším patře a postupně se pokračuje až po patro nejvyšší. Nejdříve otočte hlavici na nejvyšší stupeň a vypněte oběhové čerpadlo. Počkejte přibližně třicet minut, aby se všechny vzduchové bubliny nahromadily na jedno místo, a poté začněte s odvzdušňováním.

Po odvzdušnění nezapomeňte oběhové čerpadlo opět zapnout. A zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu dostačující.

Po odvzdušnění radiátoru překontrolujte, zda topné těleso topí po celé ploše. Pokud se na radiátoru nachází stále studená místa, odvzdušnění opakujte. V případě, že se topení nerozjede ani po několika opakováních, zavolejte raději odborníky. Na vině může být špatně vyprojektovaná soustava, která vyžaduje náročnější zásah, než jakým je odvzdušnění.

Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu (Zdroj: Woodchip and Magnolia)
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu (Zdroj: Woodchip and Magnolia)
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu (Zdroj: Woodchip and Magnolia)
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu
Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na topnou sezonu (Zdroj: Woodchip and Magnolia)

Pravidelná údržba prodlužuje životnost

Před každou topnou sezonou se doporučuje kontrola všech radiátorů a vedení. I drobné poškození může vést k rozsáhlejší korozi a nakonec k proděravění materiálu. Pokud na radiátoru najdete rez nebo se z něj odlupuje barva, je načase ho znovu natřít.

Také ověřte, jestli radiátor nekape. Dopadající kapky by mohly zničit podlahu nebo zeď, proto ho raději nechte opravit co nejdříve. Pokud se okolo ventilu začne usazovat rez a ventil netěsní, povolejte topenáře, který topné těleso bezpečně utěsní.

Revize kotlů a komínů

Majitelé kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domů, tedy včetně krbových vložek a kamen s výměníkem, mají povinnost pravidelných kontrol technického stavu a provozu. První povinnost revize byla zavedena od roku 2016 a pak každé dva roky. Ministerstvo životního prostředí letos novelizovalo zákon o ochraně ovzduší, díky tomu od 1. 9. 2018 stačí mít revizi pouze každé 3 roky.

Kromě samotných kotlů mají jejich majitelé povinnost nechat odborně zkontrolovat také komíny. U kotlů na pevná paliva s výkonem do 50 kW (rodinné domy) je povinnost provádět čištění spalinové cesty třikrát ročně nebo dvakrát v případě sezonního provozu. Čištění lze provádět svépomocí, ale vždy platí povinnost provést jednou za rok kontrolu spalinových cest, kterou může provádět pouze odborník – kominík.

Publikováno: 15. 10. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce