reklama

Jak na vlhké zdivo?

Sanace vlhkého zdiva patří ve stavebnictví k těm nejnáročnějším úkolům. Všude se najdou stavby, které trpí vlhkostí zdiva a řada objektů se s nimi potýká třeba již dlouhodobě. Je to záležitost týkající se širokého spektra domů soukromých, obecních, nájemních i historických objektů.

Pravděpodobnost, že takovéto budovy již mají nefunkční izolaci, nebo jejich izolace měla příliš krátkou životnost, či byla dokonce nekvalitně provedena, je poměrně vysoká. Charakteristickým znakem vlhkého zdiva jsou takzvané vlhkostní mapy na povrchu stěn, vykvétající plísně, houby a soli a také bohužel rozpadající se omítka a následně i zdivo. Bydlení v takových domech a bytech je velmi nezdravé, může přinést zdravotní potíže a navíc je doprovázeno tepelnými ztrátami i ztrátami energetickými.

Hlavní příčinou zavlhání budov je vzlínající vlhkost. Zdrojem vzlínající vlhkosti mohou být zvýšené hladiny spodních vod. Pro tento případ je charakteristické, že vlhkost je společným jmenovatelem všech domů ve stejném místě a postavených stejnou technologií. Naopak nahodilé rozptýlené zdroje se projevují jen někdy a jsou lokalizovány na jedné části budovy a zároveň se v průběhu roku mění  výška  dosahované mapy hranice vlhkosti. V obou těchto případech je zcela jasné, že větrání ani topení nevyřeší vzlínající vlhkost.

Pak musí nastoupit na řadu rázné řešení, kterým je sanace vlhkého zdiva. Sanací se rozumí dosažení  výrazného a trvalého snížení obsahu vlhkosti  v podzemním i nadzemním zdivu staveb, které byly a jsou  dlouhodobě namáhány zemní vlhkostí.

Jak na vlhké zdivo?
Jak na vlhké zdivo? (Zdroj: )
Jak na vlhké zdivo?
Jak na vlhké zdivo? (Zdroj: )
Jak na vlhké zdivo?
Jak na vlhké zdivo? (Zdroj: )
Jak na vlhké zdivo?
Jak na vlhké zdivo? (Zdroj: archiv redakce)

Metod vysoušení zdiva existuje jistě mnoho, ale ne u každé metody dochází ke 100 % účinku. Mezi metody, které stoprocentně zabírají, patří dle vědecko-technické společnosti pro sanace staveb a péče o památky metoda zvaná HW-SYSTÉM, která spočívá v zarážení nerezových plechů z tvrzené ušlechtilé oceli do zdiva. Tento systém je původní rakouskou technologií, která se dostává i k nám, a to v neustále vylepšovaném provedení. Nutné parametry této technologie jsou ošetřeny v ČSN 730610.

Tato technologie je použitelná pro veškeré zdivo vyzděné ve spáře bez ohledu na druh a složení zdiva, pro zdivo cihelné, i bez průběžné spáry, dále pro zdivo z vepřovic a kotovic, pro zdivo kamenné s průběžnou spárou, pro zdivo smíšené, opukové, pískovcové i bez spáry, pokud to podle posouzení bude vhodné a v neposlední řadě i pro pilíře samostatně stojící, klenby, kaskády, oblouky.
Technologie HW-systému spočívá ve strojovém zatloukání vlnitých izolačních desek z nerezavějící ušlechtilé oceli přímo do stávajícího zdiva. Zdivo se nepodřezává, tím je zaručena statika objektu, respektive je vyloučeno sedání zdiva. Jednotlivé desky jsou střiženy doslova zdivu na míru. Sousedící desky se překrývají vždy minimálně o 5 – 8 cm. Desky takto uložené ve zdivu vytvářejí kapilárně nepropustnou a nerezavějící uzávěru proti nežádoucí vzlínající vlhkosti.

Jak na vlhké zdivo?
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak na vlhké zdivo?

Nepouštějte si domů vlhkost“ je název našeho dalšího článku, který se zabývá danou problematikou a mohl by vám být nápomocný při dalším řešení této otázky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: isotec.de, basictextures.com, homerepairup.com, horizonpreservation.ie, bauhandwerker-berlin.de, keilberg.de, mauerabdichtung.at

Publikováno: 6. 2. 2013, Autor: