O tom, že pokládka venkovních dlaždic svépomocí nemusí zas až tak velká věda, jsme se vás pokusili přesvědčit už několikrát. Pokud jste si na to zatím netroufli, do pokládky dlaždic do štěrku se určitě pustíte.
Proč pokládka do štěrku?
Zjednodušeně řečeno: Je to snadné a levné. Podlahu na terase budete mít hotovou relativně rychle, aniž byste k tomu potřebovali nějaké speciální nářadí či materiál. Neocenitelná je skutečnost, že poškozenou dlaždici kdykoli bez problémů vyměníte. Přitom se jedná o řešení s dlouhou životností, což je ovlivněno stabilním podložím, které tvoří zhutněná vrstva štěrku. Terasa bude vypadat skvěle, a navíc ji můžete prakticky ihned užívat.
Jak na to?
1. Připravte si vše potřebné: geotextilii, hrubší štěrk o velikosti 8–16 milimetrů, jemnější štěrk o velikosti 4–8 milimetrů, kačírek, dále vymezovací křížky tloušťky minimálně 3 milimetry, gumovou paličku, vodováhu, stahovací lať a samozřejmě vhodný typ venkovních, mrazuvzdorných dlaždic (obr. 2).
2. Nejprve vytvořte vhodné podloží pod dlažbu. V uvažovaném prostoru odstraňte zeminu do hloubky 20 centimetrů. Na dno položte geotextilii, abyste zamezili promíchání zeminy s následnou vrstvou. Do výšky 15 centimetrů nasypte štěrk o velikosti 8–16 milimetrů. Vrstvu zhutníte udusáním. Pokud je nestabilní, zpevníte štěrk vibrační deskou (obr. 3 až 8).
3. Pak vytvořte druhou vrstvu podloží, a to tak, že nasypete jemnější štěrk o velikosti 4–8 milimetrů do výšky asi 4 centimetry. Uvedené výšky jsou pouze orientační, vždy záleží na typu a stabilitě podloží (obr. 9 a 10).
4. Podklad dokončíte tak, že štěrk rovnoměrně rozhrnete stahovací latí a vodováhou zkontrolujete rovinnost (obr. 11 a 12).
5. Konečně můžete usadit dlaždice. Vložte je do štěrku. Pak je poklepejte gumovou paličkou, aby si „sedly“. Nezapomeňte přitom pomocí vodováhy hlídat rovinu celé plochy (obr. 13).
6. Naštěstí už není nutné žádné spárování. Stačí jen, když to rohů dlaždic dáte vymezovací křížky tloušťky minimálně 3 milimetry. Tím zajistíte plynulý odvod vody (obr. 14 a 15).
7. Stejným způsobem postupujte při pokládání celé plochy, přičemž pomocí vodováhy průběžně kontrolujte rovinnost dlaždic. V případě nutnosti rovinu upravte pomocí gumové paličky. Propadlá místa pak podsypejte jemným štěrkem (obr. 16 a 17).
8. Okraje pokládky nakonec „ozdobte“ kačírkem. Budete-li po dlažbě přejíždět autem, obložte kraje pokládky místo kačírku betonovým obrubníkem. Tím snížíte riziko vodorovného pohybu dlažby (obr. 18 až 24).
Máte hotovo a můžete odpočívat
Uvidíte sami, že pokládka do štěrku je opravdu snadná a rychlá. Navíc venkovní dlažba je povrch, který má minimální nároky na údržbu. Při tomto typu pokládky navíc zůstává zachovaný bezproblémový přístup k podkladu. Například slinuté dlaždice Rako Outdoor o rozměru 60 x 60 cm a tloušťce 2 cm sérií Quarzit či Kaamos můžete využít nejen pro vydláždění terasy či balkonu, ale i okolí bazénu, pro podlahu v pergole, na ploché střeše nebo třeba jen jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy.
Publikováno: 31. 8. 2021, Autor: