Intenzita světla velmi ovlivňuje to, jak se cítíme. Málo světla vyvolává stísněné depresivní pocity, přesvětlení je zase nepříjemné na oči. Světelné podmínky u nás doma snadno ovlivníte pomocí různých stínících systémů – od těch nejjednodušších, jako jsou závěsy a rolety, po nákladné venkovní žaluzie.
Subjective Well Being – pocit osobní svobody je velkým trendem v oblasti stínící techniky a každý z nás by ho měl doma nalézt. K tomu přispívají tři základní prvky – dostatek světla, vzduchu a tepelného komfortu. Jen uspořádaný, funkčně a harmonicky zařízený domov poskytne bezpečné a pozitivní zázemí.
Přirozené světlo po celý den
Nastavit si doma ideální světelnou pohodu v kteroukoliv denní dobu není problém. Záclony, žaluzie, stínítka lampiček a lustry mohou intenzitu umělého osvětlení snižovat na komfortní minimum.
„Dobrou službu vám mohou prokázat speciální typy rolet na plastová okna a euro okna, do střešních, velmi malých i do atypických oken. V létě snižují dopad slunečních paprsků do místnosti, v podzimních a zimních měsících interiér zútulní,“ říká Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA a dodává: „Designérským kouskem jsou látkové rolety Sunlite s atraktivními vzory v mnoha barevných variacích. Vynikají ozdobnou horní lištou, do které je důmyslně zakomponované led-diodové osvětlení.“
Novým způsobem stínění, který navíc zajišťuje účinnou ochranu proti přehřátí interiéru, jsou venkovní žaluzie. Velkým hitem je pak ovládání stínění přes iPhone, iPad nebo osobní počítač. Díky nastavení centrálních funkcí zatemníte či prosvětlíte všechny místnosti najednou, nebo jen okna v jednotlivých pokojích, podle toho, jak do nich svítí slunce. Automatické ovládání stínících prvků reaguje kromě počasí i na denní dobu a zajistí, aby se vytahovaly nebo sklápěly v určitou hodinu.
Teplo tak akorát
Jistě jste si všimli, že zatažením či roztažením závěsů vpouštíte domů nejen světlo ale také teplo. Naopak v zimě stažení venkovních rolet či zatažení těžkých závěsů ušetří peníze za topení.
„Lidé vybírají stínící zařízení často jen podle vzhledu a cenové dostupnosti, ale neuvědomují si, že rozdíly mezi použitými materiály, barvami a jejich umístěním mají vliv na tepelnou stabilitu místnosti,“ upozorňuje Jan Žižlavský.
Obecně nejlepší je podle jeho slov jakékoli venkovní stínění, protože efektivně brání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru v teplých obdobích roku a v zimních měsících udrží teplo v interiéru: „Venkovní žaluzie díky možnosti naklápění lamel plynule regulují tepelnou stabilitu interiéru. Montáž lze provádět celoročně, a to jak v průběhu stavby, tak dodatečně do postavených domů. Vhodné jsou i látkové screeny nebo venkovní rolety opatřené hliníkovými lamelami s izolační polyuretanovou pěnou, protože v zimě účinně brání ochlazování a v létě zbytečnému přehřívání vnitřních prostor.“
Ticho léčí
Užít si chvíli opravdového ticha je prakticky nemožné. Ve městech k nám i přes zavřená okna často doléhá pouliční hluk. Přitom je prokázáno, že hluk ruší vnímání sluchových podnětů, zhoršuje srozumitelnost řeči, narušuje přirozené biorytmy a zvyšuje únavu. U dětí může dokonce přispívat k výkyvům v chování a prospěchu.
V naší populaci je vůči hluku asi deset procent lidí nadměrně tolerantních, a naopak deset procent velmi senzitivních. Nejvnímavější jsou pracující na směny, osoby s funkčními a mentálními poruchami a lidé se spánkovými potížemi.
V míře akustického smogu hraje zásadní roli architektura domu a použité stavební materiály, které většinou příliš zvuku neabsorbují. Rozlehlé místnosti, vysoké stropy a hladké podlahy ozvěnu v prostoru zvyšují. V interiéru samotném pomáhají absorbovat zvuky různé textilní předměty jako koberce, závěsy, polštáře, textilní stěny a podobně.
Proti hluku zvenčí pomůže i osazení oken těsněním. K odhlučnění mohou výrazně přispět venkovní neboli předokenní rolety či žaluzie. Podle Jana Žižlavského dokáže stínící technika hluk snížit až na polovinu: „Příjemnou zvukovou atmosféru v prostoru vytvářejí zejména exteriérové žaluzie s lamelami o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene „zet“ nebo „es“. V uzavřeném stavu se mění v účelnou a elegantní celistvou plochu, která venkovní hluk odráží.“
Barvy ladí náladu
Více než podléhat módním trendům je v oblasti bydlení důležité obklopit se barevnými tóny a texturami, které nám jsou příjemné. Střídmost barev stěn a nábytku „rozsvícená“ několika textilními prvky prostor zútulní a navíc můžete doplňky podle chuti obměňovat, aniž by to zatížilo váš rozpočet: Pár barevných polštářků, nové závěsy a jiný přehoz, barevné květiny i lampičky vám v tomto směru udělají překvapivou službu.
Pokud chcete sladit intenzitu zastínění také s barevným řešením interiéru, pak jsou řešením textilní rolety, plissé nebo oblíbené japonské stěny. Světlo prochází strukturou textilního materiálu, takže když zvolíte tlumené odstíny, nedojde ke zkreslení barevnosti prostředí. Tmavé barvy mohou při zatažení prostor zcela zatemnit. Vzorované textilie se zase ve spuštěném stavu mění v dekorativní obrazce, které v interiéru působí útulným a exkluzivním dojmem.
Publikováno: 11. 4. 2018, Autor: autor: Kateřina Šedivá