reklama

Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Myčky nám usnadňují život a zabydlely se prakticky v každé domácnosti. Ne vždy ale slouží dobře, za což většinou může špatná údržba nebo nevhodné mycí prostředky. S našimi radami bude vaše nádobí vždy dokonale čisté.

Ke správné funkčnosti myčky přispívá, jak v ní rozmístíme nádobí, pro každý typ je totiž určené předem dané místo. Horní koš je určen pro křehké druhy nádobí, jako jsou skleničky a cenný porcelán. Naopak příbory, hrnce, pekáče a další skládejte do spodní části. Držte se vždy pravidla, že stejné druhy nádobí budete skládat vedle sebe. Tento způsob eliminuje chaos a v neposlední řadě vám uspoří místo, než kdybyste vedle talířku položili příbor a vedle hrnce metlice od mixéru.

Využijte odložený start a šetřete

Pokud máte dvoutarifní sazbu elektřiny, nastavte si mytí před odchodem do práce tak, aby k zapnutí docházelo v době, kdy je zapnut nízký tarif. Současné myčky není problém zapnout i ve večerních hodinách, jsou totiž natolik tiché, že nenaruší klid panující v domě. Nemusíte se bát přetečení. Obvykle jsou vybavené bezpečnostním systémem, který je schopen přerušit přítok vody v případě nadměrného naplnění, zanesení nebo napěnění.

U tzv. nočního proudu si pravidelně kontrolujte časy, kdy platí. K posunům dochází při změně letního a zimního času (a naopak), ale změny se dějí i v průběhu roku, například při změně ročního období. Informace, kdy v konkrétním odběrném místě platí nízký tarif, lze je najít na webových stránkách (ČEZ, E.ON, PRE) nebo na jejich zákaznických linkách.

Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Proč zapáchá?

Pokud vás při otevření myčky uhodí do nosu silný zápach, jsou v odtokovém sítku zachycené hnijící zbytky jídel. Předcházejte tomu a zbytky z nádobí poctivě odstraňujte. Oplachovat ho ale není třeba.

Pravidelně kontrolujte stav filtrů, v případě potřeby je propláchněte a preventivně můžete čas od času pustit myčku na prázdno spolu s čističem na myčky, který koupíte v každé drogerii. A co se týká podpoření vůně, sáhnout můžete po speciálních osvěžovačích vzduchu, které zavěsíte a vonná esence se bude postupně uvolňovat.

Lepší tablety či prášek?

Někdo sází na tablety, jiný si rád nadávkuje jak prášek, tak sůl či leštidlo. Tablety jsou oblíbené z hlediska toho, že jejich použití je snadné. Ale pozor za pohodlí si připlatíte. Například v rámci zkrácených programů jsou jednotlivé sáčky naplněné gelem, dá se říci, plýtvání. Než se uvolní čisticí složky, zrychlený program vedoucí k úspoře energie skončí a nespotřebovaná kapsle putuje do výlevky.

V případě, že jste po klasickém mycím režimu objevili v myčce nerozpuštěnou tabletu, nádobí je špatně umyté nebo na skleničkách pozorujete mléčné zabarvení, popřemýšlejte o změně a vyzkoušejte jiné varianty. Tablety také nejsou tím pravým pro domácnost, která bojuje s tvrdou vodou.

„Žijeme ve městě s tvrdou vodou, a proto k oblíbeným tabletám do myčky přidávám navíc sůl a mám tak jistotu, že nádobí bude čisté a myčka chráněna před vodním kamenem. Před lety jsem používala láhev s gelem, nyní bych se k této variantě už nevrátila,“ uzavírá čtenářka Kateřina, která z důvodu početné rodiny a častých dýchánků s přáteli nedá na myčku dopustit.

Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Toto nádobí do myčky nepatří:

  • Dřevěná prkénka, vařečky a jiné dřevěné doplňky využívané v kuchyni umývejte klasickým způsobem. Pobyt v myčce jim nesvědčí kvůli vysokým teplotám vedoucí k poničení jejich povrchu. Podobně je na tom také teflonové a měděné nádobí.
  • Porcelán se zlatým nebo stříbrným lemováním, který se ve vaší rodině dědí z generace na generaci, také do myčky nepatří. Zdobení by po několika umytí zmizelo.
  • Nože raději opláchněte, zbytečně byste přišli o jejich ostří.
  • Stříbrné příbory je také lepší umývat ve dřezu, jedině tak nepřijdou do styku s jinými kovy, v opačném případě hrozí proces oxidace.
  • Broušené a křišťálové sklo by se mohlo v myčce poničit.
  • Teflon, měděné a hliníkové hrnce jsou další skupinou, které patří do dřezu a ne do myčky.

Foto: Shuttesrtock.com

 

Publikováno: 8. 1. 2021, Autor: autor: Zelnitiusová Lenka