Grilování k létu patří a žádná grilovačka se neobejde bez pořádného fláku masa či šťavnatého burgeru. O výsledku ale více než na vašem kuchařském umění rozhodne kvalita masa. Jen dobře zvolené maso dokáže povýšit tuctový steak na gurmánský zážitek. Které maso je pro fajšmekry a které zvládne udělat i naprostý začátečník?
Příprava masa na gril nemusí být nijak složitá. U kvalitního masa stačí použít těsně před vložením na gril sůl a pepř a výsledek bude famózní. Dokonale tak podtrhnete samotnou chuť masa. Hlavně to s dobou grilování nepřežeňte, abyste místo šťavnatého steaku neservírovali podešev.
Oblíbené je marinování a nakládání. I tady je dobré dodržet několik zásad, které by výsledek mohly pokazit. Například do marinády nepřidávejte sůl, která by z něj vytáhla šťávu, ještě než ho dáte na gril. Solte až těsně před samotným grilováním, někteří šéfkuchaři doporučují solit až poté, co maso stáhnete z grilu.
Velkým nešvarem je píchání do masa během přípravy. To vás připraví o drahocennou šťávu. Obracejte tedy zásadně pomocí kleští nebo obracečky a maso vždy nechte 5 minut odpočinout, aby se šťáva rozlila zpět do celého kusu masa.
Nejdůležitější zásady přípravy masa znáte, teď na výběr masa!
Hovězí je svatý grál grilování
Hovězí steak je právem hvězdou každého grilování. Jeho příprava skýtá ale mnoho úskalí, tím největším bývá přílišná kreativita kuchaře.
Při výběru hovězího dbejte na to, aby maso bylo dobře uzrálé a také prorostlé, protože tuk je nositelem chuti a dodá šťavnatost. Výborný steak si ugrilujete z nízkého roštěnce, hodí se ale i vysoký roštěnec, svíčková nebo květová špička.
„Obecně lze grilovat víceméně jakoukoliv část hovězího – pokud ale nebude maso dostatečně vyzrálé a čerstvé, od grilovací katastrofy vás nic nezachrání,“ upozorňuje Tomáš Balent, nákupčí masa a uzenin online supermarketu Košík.cz.
Také bezkonkurenčně nejlepší burger uděláte právě z hovězího. Chcete-li mít jistotu, že je mleté maso opravdu kvalitní, vybírejte od prověřených dodavatelů nebo si ho ještě lépe umelte sami. Maso by mělo mít alespoň 20 % tuku. Vhodné je přední hovězí z krku, které dodá burgeru šťavnatou chuť a na grilu se nevysuší.
Tip Living.cz: Nepoužívejte zmrazené maso, burger by špatně držel tvar a zmrazení by se odrazilo i v jeho chuti.
Vepřové na kotletu i žebírka
Vepřové maso je cenově příznivější než hovězí, chuťově se mu přitom směle vyrovná. Ne nadarmo je nejoblíbenějším masem, které v létě končí na grilu. Výhodou vepřového masa je navíc to, že nemusíte řešit jeho vyzrálost. Různých chuťových variací pak dosáhnete obměnou grilovacích marinád a samozřejmě volbou příloh.
Při výběru nikdy nešlápnete vedle s krkovicí, která bude díky vyššímu obsahu tuku po grilování krásně šťavnatá. Ugrilovat si ale můžete také vepřovou kotletu, a to jak s kostí, tak bez.
Žádná grilovací party se ovšem neobejde bez vepřových žebírek. Vyberte vždy taková, která na sobě mají hodně masa (tzv. vysoká žebra), a budete tak mít jistotu, že na nich i po grilování bude dostatek výborného a od kosti odpadávajícího křehkého masa.
Pokud si chcete dopřát něco opravdu speciálního, zkuste ugrilovat vepřový bůček. Jednak vás jeho nákup cenově nezruinuje, jednak jde o vynikající lahůdku, která už si našla místo i na českých grilovačkách.
Dietní drůbeží pro dámy
Drůbeží maso obsahuje malé množství tuku, je vždy libové, a tak nachází oblibu hlavně u dámské části garden party. Jeho příprava je ale zrádná, protože při nesprávném postupu snadno dojde k jeho vysušení.
Drůbež je na grilu velmi variabilní. Grilovat můžete celé kuře, ale i čtvrtky, prsa či stehna. Hitem bezesporu budou křupavá kuřecí křídla, kterým dodá šmrnc třeba medová marináda nebo chutná BBQ omáčka.
Drůbež ale není jen kuře, například husí či kachní prsa budou vítaným zpestřením. Skvělým druhem masa na grilování je krůtí. Toto maso je pevné, přitom šťavnaté a jemné.
Na grilu nejčastěji připravujeme krůtí prsa, případně celé stehno. Klíčový je stejně jako u ostatních druhů masa jeho původ a čerstvost. „Krůtí maso je z výživového hlediska považováno za nejlepší druh drůbežího masa. Obrovskou roli ale hraje jeho původ. Pokud chceme opravdu chutné maso, měli bychom zvolit krůtí od dodavatele, který chová drůbež v přirozeném prostředí, nevystavuje ji zbytečnému stresu a krmí kvalitním krmivem,“ upozorňuje odborník na maso Balent.
Doba grilování
Nezbytným pomocníkem při grilování vám bude teploměr, kterým můžete měřit teplotu uvnitř pokrmů. Nestane se vám tak, že kuřecí bude uvnitř syrové nebo, že naopak přepečete drahé vyzrálé hovězí.
U každého masa si pohlídejte také teplotu grilu, dobu pečení a to, zda je nutné maso otáčet. Pokud budete grilovat často, pravděpodobně budete mít za chvíli všechny stupně a minuty v hlavě, v opačném případě je ale nejjednodušší řídit se návodem, který jste pravděpodobně získali spolu s vaším grilem. S tabulkou teplot a mobilem po ruce se nemusíte vůbec cítit trapně, záleží přeci na výsledku!
Publikováno: 3. 6. 2021, Autor: autor: Julie Veselá