reklama

Čistíme troubu, mikrovlnku, dvířka od krbu a lahve na domácí limonádu!

Pokud byste se měli řídit reklamou, tak si na každou plochu v domě musíte pořídit speciální čistič, který ale mnohdy není zrovna přátelský k přírodě a k naší peněžence jakbysmet. V případě, že sháníte právě ekologické a levné prostředky, co se vypořádají s mastnotou a špínou všeho druhu, rozhodně čtěte dál!

Trouba: Mastnota se nevzdá bez boje!

Pokaždé, když z ní vyndáme plech s upečenou flákotou masa, si říkáme, že kapky mastnoty, které uvnitř trouby zůstaly, ihned setřeme vlhkým hadříkem, což ale většina z nás prostě nedělá. Za těchto okolností se pak musíte opravdu vyzbrojit pomocníky s maximálním čisticím účinkem. Vaše babička by vám však s jistotou poradila čpavek (stačí ho nalít do misky, dvířka zavřít a nechat přes noc působit a pak mastnotu otřít) nebo dát do trouby hrnec s horkou vodou a uvést ji do provozu na 50–60 °C, přiškvařené zbytky pak půjdou snáz dolů díky tomu, že se navlhčí a změknou.

Někdo preferuje troubu zapnout a nasypat do ní kuchyňskou sůl, na solné krystalky se pak nabalí mastnota a tu poté snadno vymete smetáčkem a vytřete hadříkem. Tento způsob je ale vhodný na horizontální plochy trouby. Oblíbenou variantou je také ocet s citronem nebo rovnou citrusový olej.

Na odstranění napečených kousků se vybavte plastovou špachtlí, nikdy to však nezkoušejte nožem nebo jiným ostrým předmětem, který by mohl poškrábat povrch. Vyčistit ale nestačí pouze vnitřek trouby, ale i její okénko. Do původního stavu ho vrátíte za pomoci jedlé sody.

„Já jsem na čištění trouby jednou provždy vyzrála,“ uvádí na pravou míru čtenářka Jitka. „Pořídila jsem si novou troubu, a to i se samočisticím chodem. Stačí zmáčknout tlačítko, které uvede do akce pyrolýzu, a všechny nečistoty jsou spálené na uhel. Stačí jenom setřít.“

Mikrovlnná trouba: Pomocník šetřící čas

O jejím nepříznivém vlivu na zdraví člověka by se dalo polemizovat hodiny a hodiny, ale v mnoha českých domácnostech si bez ní nedokážeme představit běžný chod. Ušetří totiž spoustu času i práce s ohříváním jídel na plotně a následným umýváním kastrolů, a proto jsme jí zůstali věrní. Pro usnadnění její obsluhy dodržujte zásadu, že budete používat ochranný poklop – právě ten snadno omyjete v myčce.

K vyčištění vnitřku mikrovlnky smíchejte ½ hrnku octa a ½ hrnku vody. Směs uveďte v mikrovlnné troubě do varu a vařte několik minut na nejvyšší výkon. Opatrně vyndejte a troubu vytřete hadříkem.

Čistíme troubu, mikrovlnku, dvířka od krbu a lahve na domácí limonádu!
i (Zdroj: shutterstock.com)
Čistíme troubu, mikrovlnku, dvířka od krbu a lahve na domácí limonádu!

Dvířka od krbu budou čistá jedině díky pěnovému čističi? Ale kdepak!

Usazené saze poslušně opustí skleněnou plochu, když hadřík namočíte do vody a pak rovnou do popela, který jste z nich právě vymetli. Zdá se to neuvěřitelné, ale tento trik používáme i my doma. A jde to opravdu rychle a s minimem nákladů. Vyzkoušejte!

Jak vyčistit lahve?

Lámete si hlavu s tím, jak vrátit lesk zašlým láhvím na výrobu domácí sody? Výrobce sice možná doporučuje speciální tablety, kdy jejich balení vyjde na několik stovek korun. My ale doporučujeme v nich přes noc nechat rozpustit obyčejnou tabletu do myčky. Ve finále si pak můžete pomoci ještě se štětkou, poté však láhev řádně vypláchněte proudem vody, aby v ní nezůstaly žádné zbytky chemikálií. Podobnou službu prokáže i zředěný ocet.

Text: Lenka Zelnitiusová

Publikováno: 31. 3. 2020, Autor: