Kdo by to neznal. Zdá se, jako by to byla nějaká závislost. Většina lidí má prostě tendence chladničku neustále otvírat a zavírat s nadějí, že v ní přibylo něco nového na zub. A právě to je jeden ze zlozvyků, který neprospívá ani vaší chladničce, ani peněžence. Nicméně uvidíte, že pomocí těchto jednoduchých tipů (a odbouráním několika zlozvyků) dokážete nejen snížit spotřebu energie, ale i prodloužit spotřebiči životnost.
1. tip: Nepřetápějte místnost
Provoz většiny moderních chladniček je energeticky úsporný, protože spadají do energetické třídy A+ či dokonce A++.
Důležitou roli pro další úsporu hraje však také teplota v místnosti, v níž se chladnička nachází. Obecně platí, že všechny domácí spotřebiče včetně chladniček by se měly nacházet v místnostech, ve kterých se teplota pohybuje mezi 15 a 25 stupni Celsia. A samozřejmě by neměly být v blízkosti trouby, sporáku či radiátoru.
Nastavení příliš nízké teploty chladničce moc neprospívá. Čím nižší teplota je v chladničce nastavena, tím častěji musí spínat kompresor. Zde platí jednoduchá rovnice: čím častější spínání, tím vyšší spotřeba i hlučnost.
2. tip: Při otevírání používejte madlo
Dalším, velice častým nešvarem je otevírání dveří pomocí jejich boční strany namísto madla. Při chybném způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění dveří, které by mělo na svědomí únik energie.
3. tip: Lednici nepřeplňujte
V lednici by se nemělo nacházet ani málo, ale ani mnoho potravin. Příliš plná lednice totiž zabraňuje proudění vzduchu. V prázdné lednici se naopak vzduch kumuluje a při otevření dveří vždy „uteče“ ven. Všechny potraviny by měly být rovnoměrně rozmístěny po celé lednici.
4. tip: Vyhoďte zkažené jídlo
Potraviny v lednici pravidelně kontrolujte, a pokud jsou už zkažené nebo prošlé, nemilosrdně se jich zbavte. V lednici prostě nemají co dělat.
Navíc dbejte však na to, aby se žádná z nich nedotýkala zadní stěny chladničky. V takovém případě totiž hrozí, že třeba kousek obalu zůstane přimrzlý ke stěně a při odmrazování by mohl ucpat odvodňovací kanálek. I ten by se měl čistit pravidelně, a to alespoň 2x ročně. Při zanesení totiž hrozí, že se kanálek ucpe a následně přeteče.
5. tip: Lednici zezadu vyluxujte
Ideálním obdobím pro úklid chladničky je právě předvánoční období, protože v následujících týdnech ji čeká velká zátěž. Pokud vlastníte model s kondenzátorem na zadní straně, je potřeba ho alespoň jednou ročně důkladně vyčistit, ideálně pomocí vysavače. Současně také vyčistěte i odpařovací nádobku, která je umístěná na zadní straně nad kompresorem. Nádobka bývá často plná nečistot a vytváří nepříjemný zápach.
Někteří výrobci doporučují alespoň jednou ročně kompletně odmrazit každou chladničku, a to i tu, která je vybavená funkcí NoFrost, jež zaručuje spotřebiči stálou teplotu. Užitečným pomocníkem při odmrazování se stane škrabka na led, díky níž odstraníte případnou námrazu bez rizika poškození chladničky.
6. tip: Využívejte funkci Nakupování
Při vybalování velkého nákupu, kdy bývají dveře chladničky déle otevřeny, je určena nápomocná funkce Nakupování, kterou jsou vybaveny některé modely. Tato funkce potraviny rychle zchladí, a poté lednici opět nastaví na vámi preferovanou běžnou teplotu.
Publikováno: 6. 12. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová