reklama

Šetřete! Využívejte slunce. Jak na to?

V létě je často slunce víc, než bychom si přáli. Jeho energie je zdarma a tuto část roku ji můžeme plně využívat v náš prospěch. Obnovitelným zdrojem, kterým je právě sluneční energie, lze ohřívat vodu, svítit, nabíjet mobilní telefony a autobaterie nebo osvětlit zahradu.

i (Zdroj: archiv redakce)
Šetřete! Využívejte slunce. Jak na to?

Solární sprcha na každou chalupu

Solární sprcha není nic nového, ale pořád ne samozřejmého. Přitom v tropických letních dnech nám může přinést kýžené osvěžení a večer se pod ní lze opláchnout od potu a prachu. Zvláště na chatách a v zahrádkářských koloniích by měla patřit ke standardnímu vybavení. „Solární sprchu si můžeme koupit, ale poslouží i na černo natřený sud naplněný vodou a připevněný ke kůlu na slunci. Tak dojde k ohřevu vody, kterou lze použít hlavně v létě třeba k opláchnutí na zahradě. Domácnost spotřebuje méně plynu, elektřiny nebo jiné placené energie, takže ušetří řádově stokoruny ročně,“ říká energetický poradce Petr Woff ze služby E.ON Rádce, která funguje na adrese www.eonradce.cz.

TIP LIVING.CZ Jak solární sprcha pracuje? V prvé řadě potřebujeme akumulační zásobník o objemu většinou 20 až 35 litrů, v němž dojde k ohřevu vody. Následně vodu přivedeme do nádrže například přes hadicovou spojku. Ze zásobníku poté vytéká ohřátá voda přes sprchovou hlavici.

Ohřev vody nejen v bazénu

Ohřev vody v bazénu lze urychlit a tím prodloužit koupací sezonu za pomoci solárně-termických kolektorů. „V letním období vodu ohříváme jen na nízkou teplotu a v tomto případě je účinnost solárně-termických kolektorů vysoká, a to zpravidla přes 80 procent,“ vysvětluje Petr Woff.

Ekonomicky optimální plocha pro ohřev vody solárně-termickými kolektory závisí zejména na spotřebě vody v domácnosti. Pro ohřev vody se v poslední době stále více uplatňují také fotovoltaické panely.

TIP LIVING.CZ Bazén můžeme přikrýt solární plachtou, která přes den pomáhá vodu ohřívat a v noci zpomaluje její ochlazování.

Větrejte pomocí slunce

Že se vám to nezdá? Slyšeli jste už o tzv. solární ventilaci, kdy systém ve tvaru panelu přivádí do domu čerstvý vzduch? „Zjednodušeně řečeno pracuje solární ventilace tak, že nasává a ohřívá čerstvý vzduch, který potom přivádí dovnitř domu. Systém je řešen tak, aby nedocházelo k výrazným energetickým ztrátám při klasickém větrání, například při otevření oken,“ vysvětluje Woff.

TIP LIVING.CZ Solární ventilace funguje na elektřinu, kterou si vyrábí ze slunce, takže ji můžeme instalovat třeba na střechu domu.

Sluneční energie na zahradě

„Sluneční energii na zahradě využijeme například pro čerpání vody ze studny do zásobní nádrže, jako pohon čerpadla vodotrysku nebo noční osvětlení zahrady,“ vysvětluje pan Murtinger. Obecně platí, že ji lze využít u zařízení, jemuž pro provoz stačí malé stejnosměrné napětí. Často přitom není vyžadován solární regulátor ani akumulátor.

Solární elektrárna na střechu

Sluneční elektrárny jsou sice poměrně drahou investicí, ale díky novým dotačním programům Zelená úsporám se investice do nich vrátí. Energii takto získanou lze využít v běžném provozu své domácnosti – k svícení, provozu spotřebičů nebo i ohřevu vody.

TIP LIVING.CZ Zručný kutil se znalostmi z oboru elektroinstalací svede postavit vlastní sluneční elektrárnu, kterou sestaví podobně jako „stavebnici“. Podle stavebního zákona není třeba stavební povolení, pokud je instalovaný výkon do 20 kW. Pokud nebude systém připojen do rozvodné sítě, není třeba ani povolení distributora.

Využití fotovoltaiky pro LED osvětlení

Příležitost pro domácnosti k využití fotovoltaiky jakožto metody, při které dochází k přímé přeměně slunečního záření na elektřinu, se nabízí například u zdrojů označených zkratkou „LED“. LED zdroje patří mezi moderní úsporné osvětlení, které běžně nahrazuje klasické žárovky.

„V poslední době jsou hojně využívány třeba LED pásky s diodami umístěné do kuchyňských linek, jelikož potřebují jen malé stejnosměrné napětí 12 až 24 voltů,“ říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt.

Jako zdroj malého stejnosměrného napětí mohou posloužit fotovoltaické panely společně s akumulátorem. „Výhodou akumulátoru je možnost jeho využití jako záložního zdroje pro případ výpadku sítě. Lze jím například napájet notebooky, telefony či WiFi,“ dodává Murtinger.

TIP LIVING.CZ Fotovoltaické panely lze instalovat i v panelovém domě například na zábradlí balkonu.

Z dostupných zdrojů zpracovala redakce
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 9. 8. 2016, Autor: