reklama

Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců

Sebelepší aviváž nenapodobí vůni prádla sušeného na slunci. I když letošní podzim nám dopřával nadbytek slunečních paprsků, venkovní sušák si v tomto roce odsloužil své. Vyprat a vysušit prádlo musíme i během vlhké zimy. Tak jak na to?

Sušák je klasický pomocník

Nejsnazší cestou, jak sušit v interiéru prádlo, je pořízení sušáku. Komponent patří mezi základní vybavení domácností a je proto v nabídce celá řada rozličných kousků. Vybírat bychom měli především podle praktických hledisek a nesnažit se primárně ušetřit. Zvažte, jakou nosnost od sušáku očekáváte. Záležet bude nejen na počtu členů domácnosti, ale i na průměrné spotřebě prádla. Pokud se vaše děti intenzivně věnují sportu a zimní víkendy trávíte na horách, pravděpodobně vám minimální nosnost nebude stačit.

Rozhoduje i prostor, kam můžete sušák dát. Budete ho při každém sušení vyndávat a následně uklízet, nebo máte prostor, kde ho můžete umístit napevno?

Vybírat můžete mezi vertikálním sušákem s výsuvnými či výklopnými bočnicemi. Nebo by se do vašeho bytu více hodil patrový či věžový sušák? Při výběru zkoumejte i kvalitu zpracování. Hrozí-li riziko rychlého odlupování laku z kovových šňůr, můžete si korodujícím materiálem nenávratně poničit sušené prádlo.

Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců
i (Zdroj: Vileda)
Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců

Plíseň není zvána

Ať si vyberete sušák vysoký či široký, zásadní je jeho umístění. Zvolte nejméně vlhkou místnost, kde se dá větrat a topit. Koupelna tedy nebude právě ideálním místem. Jako dobrý nápad se může zdát umístění sušáku s vlhkým prádlem do ložnice. Bohužel kýžené zvlhčování zimního suchého vzduchu není zdravé pro organismus. Navíc vlastním dechem přes noc místnost zvlhčujeme a sušení prádla se tak prodlužuje. Sušák by měl být také dál od zdi a oken, aby kolem prádla dostatečně proudil vzduch. Sušené prádlo v blízkosti topení bude snižovat teplotu a vy tudíž neekonomicky topíte na prázdno. Není tedy vhodné k pravidelnému sušení používat závěsný sušák.

Abychom minimalizovali problémy spojené s interiérovým sušením prádla, je potřeba dodržovat několik zásad. Prádlo nechte ždímat na maximální otáčky a při věšení mu dejte prostor. Vlhké oblečení potřebuje dostatek místa, proto ho nepřekládejte a využívejte kolíčky. Pokud nemáte ideální prostory pro sušení, investujte do odvětrávání místnosti a kvalitního odvlhčovače.

Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců
i (Zdroj: Gorenje)
Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců

Když je málo místa i času

Ventilační sušičky na českém trhu nejsou příliš obvyklé. Jejich principem je odpařování horkého vzduchu s párou skrze větrací otvor ven z místnosti. Je proto nutné mít ventilační sušičku umístěnou na takovém místě, kde je možné napojení na samostatný ventilační vývod.

Pro české domácnosti jsou dostupnější sušičky kondenzační. V bubnu s mokrým prádlem proudí teplý vzduch a sytí se vodní parou. Zkondenzovaná voda je odvedena do sběrné nádoby a následně se vzduch znovu zahřívá. Díky tepelnému čerpadlu nebo elektrickému topnému tělesu se proces několikrát opakuje. Některé typy sušiček mají zabudovaný vývod pro zkondenzovanou vodu, u jiných typů se musí sběrná nádoba vylévat.

Ačkoli důvodem pro pořízení sušičky bývá boj s vlhkostí při klasickém sušení prádla, používáním pomocníka tento problém absolutně neodpadá. Proto je důležité pro umístění sušičky zvolit větrané prostory. Aby nedocházelo ke snižování účinků kondenzace, měla by být sušička postavena minimálně 50 cm od pračky, umyvadla či sprchového koutu.

Sušičku vybírejte podle kapacity – tedy kolik kilogramů prádla zvládne přístroj vysušit? Dále porovnejte spotřebu energie, nabídku využitelných programů a konstrukci. Chcete-li sušičku postavit na pračku, je nutné, aby byla vybavena takzvaným mezikusem.

Parametrů ke zohlednění je však samozřejmě celá řada a doporučujeme vám proto odbornou konzultaci nebo využití dostupných internetových recenzí sušiček.

Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců
i (Zdroj: PHILCO)
Sušení prádla aneb Problém zimních měsíců

 

Publikováno: 21. 10. 2020, Autor: autor: Lenka Malá