reklama

Vysoká škola slavnostního stolování

Vychutnat si jídlo není jen o samotném pokrmu, ale také prostředí a správně prostřeném stole. Ne nadarmo se říká, že se jí hlavně očima. I proto věnují přední šéfkuchaři tolik péče prezentaci pokrmů. K čemu je sebelépe připravený pokrm, když okolí nebude dokonalé? Jaká pravidla stolování dodržovat, abyste své hosty ohromili?

Nejdůležitější je ubrus

Základem slavnostní tabule je čistý ubrus nejlépe z kvalitní tkaniny. Damaškovým ubrusem zděděným po babičce nic nezkazíte. Naopak, když si nejste jistí, vsaďte na klasiku. Nejlepší je čistě bílý, ale volit můžete i světlejší pastelové barvy, v zimních měsících zase tmavé ubrusy v kombinaci s metalickými barvami.

„Hlavní ubrus by měl přibližně o dvacet až třicet centimetrů přesahovat okraje stolu,“ radí hlavní designérka Rita Valešová ze společnosti VEBA, tradičního českého výrobce bytového textilu.

V moderních interiérech můžete nakládat s prostíráním poněkud volněji. „Moderní interiér, kde dominuje např. sklo či chrom, si vystačí s běhouny. Také stoly s deskou z pravého dřeva je při běžných příležitostech škoda zakrýt celé, stačí pouze běhouny nebo naprony. Pokud však chcete dosáhnout dojmu opravdu slavnostního stolování, nesmí při něm chybět ubrus přes celý stůl,“ dodává.

Pojem běhoun vám ještě něco říká, ale v případě napronu jste už naprosto ztraceni? Pak vězte, že se jedná se o dekorativní ubrusy, které můžete použít samostatně nebo je položit na hlavní ubrus tak, že jej nepřekrývají, pouze jej krásně doplní. Napron má obvykle čtvercový tvar, proto se hodí na stoly ve tvaru čtverce, běhoun je dlouhá šála, která poslouží pro dozdobení podélného stolu.

Vysoká škola slavnostního stolování
i (Zdroj: luxurytable.cz)
Vysoká škola slavnostního stolování

Dodržujte styl

Dekorace na stole by měly být uzpůsobeny materiálu ubrusu. Damašková látka bude působit luxusním dojmem bez jakéhokoliv dalšího zdobení. V případě jednoduchého hladkého ubrusu poslouží k dotvoření slavnostní nálady právě napron, který svým vzorem a barvou pomůže doladit slavností tabuli. Pokud napron nemáte k dispozici, můžete dát pod každý talíř látkové prostírání, oboje ale nepoužívejte současně, stůl by působil přeplácaně.

TIP LIVING.CZ: Pokud máte obavu, co se s textiliemi stane po oslavě, máme pro vás dobrou zprávu. Pro ubrusy, naprony i ubrousky už existuje také nešpinivá úprava. „Rozlitá tekutina se do tkaniny nevsákne, na povrchu zůstane v podobě malých kapiček, které lze snadno setřít. Ubrusy s touto úpravou se výrazně méně špiní, proto není nutné je tak často obměňovat. Tím se snižují náklady spojené s praním ubrusů a prodlužuje se také jejich životnost,“ uvedla Valešová. Na první pohled přitom nešpinivou úpravu nepoznáte. Ubrus je hladký a příjemný na dotek stejně jako textilie z běžných látek.

Bez ubrousků to nejde

K běžnému jídlu ubrousky už příliš nepoužíváme, ale k slavnostní tabuli neodmyslitelně patří. Můžete použít papírové, ale textilní působí mnohem reprezentativněji.

Výhodou papírových je, že je nemusíte prát. Pokud zvolíte papírový ubrousek, můžete jej složit do klasického trojúhelníku vlevo pod vidličku. Lze jej ale nazdobit stejně jako textilní a vyhrát si s jeho umístěním. Ať už do stříšky, kterou postavíte na talíř nebo v případě větších papírových ubrousků i do složitějších tvarů. Textilní ubrousek se dává při jednoduchém stolování vlevo od vidličky, jinak jej můžete kreativně složit do nejrůznějších podob.

Až se pustíte do jídla, pamatujte, že látkový ubrousek nepatří za límec, ale na klín. A až dojíte, nikdy jej nedávejte do talíře. Látkové ubrousky patří zprava vedle talíře, odkud si je pak obsluha vezme.

Vysoká škola slavnostního stolování
i (Zdroj: luxurytable.cz)
Vysoká škola slavnostního stolování

Příbory jsou věda

Julia Robertsová měla v roli Pretty Woman problém s rozpoznáním příborů. Pokud se nechcete dostat do rozpaků jako ona, pamatujte, že příbor se dává vždy směrem od talíře. Nejblíže k němu najdete příbor pro hlavní chod, dále pak budou talíře na další chody. Když tedy začnete jíst, budete příbory postupně odebírat zkraje.

Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry. Vlevo od talíře je pak ideální místo pro odkládací talířek. Ten slouží k rozkrojení pečiva nebo například k odkládání kostí. Zejména při štědrovečerní večeři by rozhodně neměl chybět.

Vysoká škola slavnostního stolování
Vysoká škola slavnostního stolování (Zdroj: luxurytable.cz)
Vysoká škola slavnostního stolování
Vysoká škola slavnostního stolování (Zdroj: luxurytable.cz)
Vysoká škola slavnostního stolování
Vysoká škola slavnostního stolování (Zdroj: luxurytable.cz)
Vysoká škola slavnostního stolování
Vysoká škola slavnostního stolování (Zdroj: luxurytable.cz)

Sklo pěkně popořadě

Sklenky na nápoje můžete rovnat buď do oblouku, nebo rovně. Vždy ale dbejte, aby při první po ruce byl nápoj, který se pije jako první. Obvykle jde o sklenici na bílé víno, vedle které máme sklenici na červené, po níž následuje sklenice na vodu.

Jestliže plánujete hostům podávat aperitiv, například sekt, přineste jej na stůl zvlášť. Na stole by neměly být více než tři sklenky. Sklo lze průběžně doplňovat, aby stůl nepůsobil přeplněně.

Talířů by nemělo být na stole více než dva. Mělký umístěte dva centimetry nad okraj stolu, na něj pak přijde talíř hluboký. Je na vás, zda ubrousky složíte na mělký talíř nebo až do hlubokého. Důležité je, aby hosté měli všechno důležité nádobí na stole ve chvíli, kdy k němu usednou.

Čerstvé květiny doplní atmosféru

Na stole by neměly v žádném případě chybět čerstvé květiny, které místnost navíc hezky provoní. O Vánocích můžete použít čerstvé jehličnaté větvičky, případně drobné baňky nebo ozdoby. I v tomto případě platí pravidlo, že méně je více.

Pokud chystáme svatební tabuli, měla by být samozřejmě honosnější. Kromě čerstvých květin můžeme tabuli dozdobit i tiskovinami, hostům můžeme představit menu nebo program svatebního dne. Před talířem či v něm mohou najít také jmenovky.

Publikováno: 12. 12. 2017, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce