reklama

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Chladné počasí a brzký soumrak nás nutí trávit více času doma, nejlépe zachumlaní v peřinách s dobrou knížkou nebo hrnkem horkého čaje. Máme pro vás tipy, jak si tento požitek vychutnat co nejlépe.

Podle feng-šuej jsou do ložnice vhodné přírodní materiály, a to jak u nábytku, na podlaze, doplňcích, tak především v samotné posteli. Matrace, pokrývky, polštáře a hlavně povlečení nás bezprostředně obklopují třetinu života, kterou v posteli trávíme, a je prakticky povinností vůči našemu zdraví vybírat ty, které jsou lidskému tělu nejpřirozenější, nevyvolávají alergie, regulují teplotu a dobře odvátí pot. To zatím žádný uměle vyráběný materiál nedokáže tak dobře jako ty, které lidstvo používá stovky let.

Co se týká povlečení, kterému se budeme v dnešním článku věnovat, je jistotou sázka na bavlnu ve všech jejích podobách. Způsobem tkaní a úpravy lze vytvořit naprosto rozdílné bavlněné tkaniny – plátno, damašek, satén či flanel.

Nejkvalitnější bavlna pochází z Egypta a Egejského poloostrova, tedy z oblastí, kde je málo srážek. Má termoregulační vlastnosti, v létě tělo ochladí a v zimě zahřeje, povlečení z ní utkané lze tedy používat po celý rok.

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!
i (Zdroj: VEBA)
Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Luxus na pohled

„Z jemně česaných přízí egyptské bavlny se nejčastěji vyrábí kvalitní damašková a saténová povlečení. Rozdíl mezi nimi je jen ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný – nádherně lomí světlo a působí v interiéru luxusně. Saténové povlečení zase nabízí krásné designové tisky,“ říká Hana Šrůtková z české textilky Veba, která dodává bytový textil do nejluxusnějších hotelů, českých domácností i sídel evropské smetánky.

Oproti jiným materiálům využívaným pro zimní období má saténové a damaškové povlečení tu výhodu, že vstřebává pot, nelepí se na tělo, neelektrizuje a jemně klouže po pokožce, což ocení i děti.

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!
i (Zdroj: Kvalitex.cz)
Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Flanel opravdu zahřeje

Flanel patří k nejoblíbenějším zimním materiálům. Je charakteristický vysokým vlasem, který vznikne počesáním na povrchu tkaniny. Podle toho flanel poznáte na první dotek. Vyniká vysokou hřejivostí, je příjemný na omak, prodyšný a především dobře odvádí vlhkost. Při výběru flanelového povlečení si všímejte plošné hmotnosti (gramáže) tkaniny, která musí být u flanelu minimálně 160g/m2. „Doporučujeme nekupovat flanelové povlečení, u kterého prodejce nebo výrobce neuvede plošnou hmotnost a složení tkaniny,“ říká Josef Handrejch z Kvalitexu.

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!
i (Zdroj: The Fine Cotton Company)
Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Univerzální bavlna

Ve výčtu bavlněných materiálů nelze zapomenout na klasické bavlněné nebo, chcete-li, plátěné povlečení. Bavlna jakožto univerzální materiál je velmi oblíbená, snadno se udržuje, je možné ji bělit, škrobit i vyvařovat, praní až na 90 °C ji neponičí.

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!
i (Zdroj: VEBA)
Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Len pro milovníky přírody

Toužíte-li po zcela přírodním materiálu a nevadí vám trochu zmačkaný efekt, pak sáhněte po lnu, nejlépe z ekologického pěstování, kdy se používá výrazně nižší podíl chemikálií a vody.

Len je hypoalergenní tkanina se schopností odolávat plísním, pachům a pylům – nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto prospívá astmatikům, alergikům i lidem s různými kožními problémy. Povlečení ze lnu se svou strukturou krásně hodí do interiérů vyladěných podle feng-šuej .

Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!
i (Zdroj: veba.cz)
Užijte si zimní spánek podle feng-šuej!

Povlečení z eukalyptu nejen pro alergiky

Pokud jste alergik nebo chcete jemné a zároveň luxusní povlečení, které více saje pot, poohlédněte se po přírodním materiálu Tencel, který je obchodní značkou pro vlákna lyocell. Jde o vlákno nové generace z eukalyptu, tedy botanické vlákno vyráběné ekologicky šetrným způsobem.

Je hebké na pokožku, chladivé jako len, hřejivé jako vlna a hlavně absorbuje o 50 procent více vlhkosti než bavlna. Díky tomu, že odvádí pot dovnitř vlákna, se na povrchu kůže netvoří vlhký mikrofilm, ve kterém se množí bakterie. Jen pro srovnání: U syntetických vláken je množení bakterií až 2000krát vyšší, než u materiálu Tencel. Dá se prát na teplotu 60 °C, při které se ničí bakterie.

Povlečení z Tencelu působí velmi jemně a vzdušně, přitom má stejné vlastnosti jako klasická kvalitní bavlna.

Tak v čem se letos vyspíte?

Publikováno: 19. 11. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce