To, jak se vyspíme, záleží na spoustě faktorů, které musí perfektně ladit dohromady. Vedle správného světla, kvality matrace, roštu a množství vypité kávy v posledních hodinách před spaním naše pohodlí závisí i na materiálu ložního prádla a jeho správných rozměrech.
Víte, jak se vyznat v nabídce lůžkovin, které trh nabízí? Které materiály jsou hřejivé, snadno udržovatelné a které vám zútulní ložnici tak, že se z ní stane svatyně vašeho spánku?
Hlavní jsou rozměry
Lůžkoviny, které se na postel nehodí svými rozměry, mohou noc znepříjemnit. Aby taky ne; natahovací prostěradlo s gumou v lemování v menších rozměrech matraci prohýbá a na ploše matrace se nepříjemně napíná. Někdy matrace jeden roh pustí a svlékne se. Nejen délka a šířka jsou v tomto případě důležité. Mnoho zákazníků zapomíná na nutnost sledovat i tloušťku matrace, protože v poslední době jsou oblíbené matrace zvýšené.
V případě, že si namísto natahovacího (lemovaného gumou) kupujete plachtové prostěradlo, nezapomínejte na převisy! Musejí být dostatečně dlouhé na to, aby bylo možné je vsunout pod matraci a aby nebylo snadné je během nočního převalování se smotat a vytáhnout.
Klasické rozměry prostěradel se pohybují v těchto kategoriích:
- 60 × 120 cm – dětská postýlka;
- 70 × 140 cm – dětská postýlka;
- 90 × 200 cm – klasické jednolůžko;
- 90 × 220 cm – prodloužené jednolůžko;
- 180 × 200 cm – klasické dvoulůžko;
- 200 × 200 cm – King Size Bed.
Mezi další varianty patří také prodloužená dvoulůžka (200 × 220 cm) a rozšířená jednolůžka (120/140/160 × 200 cm). I na tyto rozměry matrace lze sehnat s trochou snahy kvalitní prostěradlo a povlečení, výběr je ale často omezený; pohodlnější je proto nechat si ušít lůžkoviny na zakázku z textilie dle vlastního vkusu a rozměrů vaší postele.
Materiál je to hlavní
Zejména stránku materiálu není vhodné pomíjet. Není nic horšího, než se v posteli třást zimou, nebo naopak potit. Pojďme se podívat na základní materiály, z nichž se dnes vyrábějí lůžkoviny, a jaké mají.
Žerzej
Žerzej (správně psáno “jersey”) je kvalitní hladká pletenina. Kvůli elastičnosti žerzeje se z tohoto materiálu vyrábí hlavně elastická prostěradla. Jako prostěradlo se hodí ke všem typům povlečení. Lze jej použít celý rok, ale přesto je ideální na léto. Jelikož mívají příměs elastanu, doporučuje se jejich praní do 40 °C. Opatrně při ždímání a věšení! Obojí je nutné dělat opatrně. Zvláště nekvalitní kusy se rády vytahují a vyvěšují.
Bavlna
Bavlna jakožto univerzální materiál je velmi oblíbená, hlavně v hotelích a jiných podobných zařízeních. Je snadno udržitelná, je možné ji bělit, škrobit i vyvařovat. Z bavlny je k dostání natahovací i plachtový typ prostěradla. Bavlna jako lůžkovina je využitelná celoročně. Letitým vyvařováním a jinou velkou zátěží vlákno postupně slábne.
Z bavlny se nejčastěji vyrábí povlečení pro děti. Bavlna je na trhu v mnoha krásně barevných variantách a vzorech.
Froté
Tento materiál je oblíbený hlavně u prostěradel. Není nutné jej žehlit. Je hřejivý a matrace hezky obepíná. Navíc je velmi příjemný na omak. Kvůli umělé příměsi jeho vláken se doporučuje praní do 60 °C a opatrné žehlení.
Damašek
Velmi tenká, stoprocentně bavlněná lesklá tkanina. Je pevná, nesráží se. Jelikož jde o čistě bavlněný materiál, může se vyvařovat, bělit, žehlit na maximum.
Krep
Jedná se o stoprocentní měkčenou bavlnu. Je velmi oblíbená kvůli jednoduché údržbě (nekrčí se, nežehlí). Pere se maximálně na 60 °C.
Flanel
Nejčastěji seženete vlněný a bavlněný flanel. Materiál je příjemný na omak, perfektně hřeje, je tedy vhodný pro zimní období.
Mikroplyš
Velmi oblíbený materiál na podzim a v zimě kvůli vysoké hřejivosti. Mikroplyš proto doporučujeme například tehdy, pokud vám vyhovuje chladnější vzduch, ale zároveň rádi spíte v teple. Jedná se ale o umělý materiál, který šustí a hůř saje tekutiny. Na druhou stranu velmi rychle schne. Pereme jej na nízkou teplotu.
Bavlněný satén
Luxusně působící materiál, zejména pro svůj lesk. Příjemně chladí a klouže po těle. Satén je doporučován hlavně jako materiál na polštáře, protože jejich klouzavost je šetrná k vlasům, zvláště vlnitým a kudrnatým. V případě, že se jedná o skutečně bavlněný satén, je možné jej prát na vyšší teploty.
Len
Jeden z nejdražších materiálů, čistě přírodní. Vyniká svou vysokou odolností a životností. Během používání a praní len časem měkne. Je možné jej prát na vyšší teploty.
Mikrovlákno
Z mikrovlákna se vyrábí perfektní celoroční lůžkoviny. Mikrovlákno pracuje s okolními teplotami, v létě chladí, takže se nemusíte odkopávat; v zimě hřeje tak, že se vám nechce z postele. Skvěle odvádí pot a je vhodný pro alergiky, protože je antibakteriální. Rychle schne a málo se mačká. Protože jde o umělý materiál, doporučuje se praní na nižší teploty.
U všech materiálů si dávejte pozor na nízkou gramáž, taková prostěradla se mohou rychle roztrhat. Pozor také na možnosti praní na vyšší teplotu (od 60 °C výše), zejména během nemoci oceníte lůžkoviny, které můžete vyvařit.
Přejeme šťastnou ruku při výběru.
Autor článku: Goldea.cz – Český výrobce bytového textilu
Publikováno: 28. 2. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace