Znají je hlavně majitelé panelákových bytů. Plechová či umělohmotná dvířka vedoucí „bůhvíkam“, jejichž zamaskování je prakticky nemožné i při rekonstrukci. Poradíme vám, jak je učinit neviditelná.
Rekonstrukce bytových jader je stále aktuální téma. Kdo se ještě neodhodlal, jistě o ní přemýšlí, a to z důvodu estetických, pohodlí či vzhledem jejich často havarijnímu stavu. Řešení rekonstrukce začíná zpravidla zpracováním návrhu architektem nebo majitelem v součinnosti s obkladačem a instalatérem. Také koupelnová studia nabízejí vytvoření návrhů dle zadaného plánu, možností je mnoho, ale jedno mají společné – ve velké části případů se zapomíná na drobné detaily, které mohou ve finále narušit celkový dojem právě provedené rekonstrukce. K takovým hříškům patří „revizní dvířka“. Jedná se o dvířka, která zakrývají otvor, v němž je umístěný plynoměr, vodoměr, uzávěry, ventily, elektrokrabice. Najdeme je i mimo bytová jádra v podobě pojistkové skříně, elektroměru, hlavního uzávěru plynu apod. Obecně se hovoří o revizních nebo ovládacích otvorech, které souvisí hlavně s řemesly instalatérů a elektrikářů.
Ten dělá to a ten zas tohle
Architekti a návrháři rekonstrukcí a staveb nejen bytových jader zapomínají na potřebnou součinnost všech řemeslníků. Elektrikář a instalatér by měli společně řešit umístění měřidel a ovládacích prvků v co nejmenším otvoru pro revizní dvířka. Zedník nebo sádrokartonář má pak vytvořit otvor pro dvířka tak, aby obkladač nemusel řezat navržený rozměr obkladu, ale dvířka „sedla“ do míst, kudy povede spára.
Aby se toto povedlo, je vhodné se řídit radou výrobce revizních dvířek. Každé řemeslo má svoje potřeby a předpisy. Bez spolupráce a vzájemné tolerance všech přítomných řemesel je obvykle zhoršený vzhled celé rekonstrukce či stavby.
Příklad dobré spolupráce návrháře a řemeslníků najdete na následujícím videu:
Jak vidíte, revizní dvířka jsou umístěna a zakryta tak, že je nemáte šanci odhalit.
Horší je situace, kde revizní otvor zůstane uprostřed obkladu a musí se dvířka řešit dodatečně. Zůstávají pak dvířka viditelná a olemovaná lištami, kovovým rámkem nebo přiznanou větší spárou. Vidíte na obrázku níže:
Další možnosti servisních dvířek
Jiné řešení nabízí použití dvířek laminátových, bílých nebo v imitaci dřeva, které vyberete tak, aby ladila s dveřmi nebo dalšími interiérovými doplňky.
Na běžném trhu, a to zvláště v hobby marketech jsou v prodeji dvířka typové rozměrové řady, které nemusí vždy vyhovovat rozměrům vámi vybraného obkladu. Jsou vyráběna ze sádrokartonu, plechu nebo plastu. K nalepení obkladaček se používají speciální lepidla a penetrace, plech nebo plast zůstává většinou jako pohledová plocha. Většina těchto dvířek disponuje nevyhovující závěsy (panty), které vyžadují velké spáry nebo jsou viditelné, a tak i když vám „sednou k obkladu“, vyžadují větší spáry apod.
Zakázková výroba
Nejjistější je nechat si vyrobit taková dvířka na míru.
Podle našeho popisu vám je dokáže vyrobit zručný řemeslník: Dvířka jsou vyrobená z lehčené stavební desky WEDI, na kterou lze lepit obklad libovolným lepidlem bez penetrace. Deska dvířek je doplněna rámem z desky OSB, neviditelně vloženým do zdiva revizního otvoru, stejného rozměru jako je velikost dvířek. K otevírání dvířek jsou použity nábytkové závěsy ve dvou provedeních. Závěs s otevíráním 90° umožňuje použití obkladu do tloušťky 8 mm a umístění dvířek těsně do rohu k vedlejší stěně. Závěs s otevíráním 175° umožňuje použití obkladu do tloušťky 10 mm. Nosnost závěsů je až 25 kg. Dále je u dvířek použit tlačný zámek nebo vyhazovací magnetka. Oba způsoby umožňují otevření dvířek pouhým zatlačením. Provedení revizních dvířek může být jednokřídlé nebo dvoukřídlé.
Takto vyrobená revizní dvířka dokonce umožňují také kombinaci obkladu a omítky. Dvířka přímo pod omítku jsou vhodná také pro zateplené fasády. Jejich provedení je doplněno profilem „h“ na rámu dvířek lemovací lištou po obvodu dvířek. Omítka se na dvířka nanáší přímo bez použití podkladových lepidel nebo penetrace.
Text a foto: Ing. Miroslav Štíhel, úvodní foto RAKO
Publikováno: 2. 11. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce