Milujete pohled do plápolajících plamenů v krbu, ale topení dřevem je pro vás nepraktické? Alternativou jsou plynové krby, které dokáží věrně napodobit živý oheň. Plynový krb od toho na dřevo už zaručeně nepoznáte.
Asi největší výhodou krbu na plyn je jeho nenáročnost na provoz a údržbu. Zapálíte pomocí dálkového ovladače a topíte. Můžete si dokonce regulovat intenzitu a žár plamenů. Odpadá shánění dřeva, jeho uskladnění i pravidelné vynášení popela.
Pohodlí ale má svou cenu, a tak se musíte připravit na to, že provoz bude dražší než u klasického krbu na dřevo. Při výkonu 9 kW se náklady pohybují okolo 8 Kč na hodinu.
Na rozdíl od klasických krbů na pevné palivo lze u plynových krbů nastavit požadovanou teplotu v místnosti, která se automaticky udržuje. Z tělesa krbu je možné vést potrubí s výdechy pro teplovzdušné vytápění přilehlých prostor. Existují i systémy plynových krbových vložek s výměníkem pro teplovodní vytápění několika radiátory.
Snadnost obsluhy umožňuje dennodenní přitápění, když přijdete pozdě večer z práce a je vám chladno. Na dvě tři hodinky si plynovým krbem krásně přitopíte. Roztápět oheň v krbu byste možná už ani neměli sílu. Plynové krby jsou poměrně výkonné, při výkonu zmíněných 9 kW vytopíte prostor o velikosti až 180 m2.
Bez komínu to lze, ale…
Pro instalaci plynového krbu potřebujete vyvložkovaný komín pro odvod spalin. Komín musí mít dva izolované průduchy, jeden na odvod spalin, druhý na přívod vzduchu pro hoření. V některých případech je možné vyústění odtahů plynových kotlů stěnou fasády, nicméně předpisy z roku 2008 tuto možnost značně omezují, a to v podstatě jen na spotřebiče s výkonem nižším než 7 kW. Spaliny obsahují kromě vodní páry a CO2 i škodliviny, z nichž jsou nejvíce sledovány oxidy dusíku, které mohou pronikat okny do interiéru. Také může docházet k poškozování fasády.
Krby jsou zpravidla vytápěny zemním plynem, v některých tipech lze použít propan-butan, kdy se připojí na lahev s tekutým plynem. Tato možnost je vhodná například pro chaty a chalupy v místech, kde není zřízen plynovod.
Krb se zabuduje do stěny či ostění, přičemž krbová vložka musí být vždy obezděna. Vybírat můžete i mezi samostatně stojícími kamny a k dispozici jsou i mobilní. Novinkou jsou volně stojící krby v provedení spotřebiče C. Jedná se o krby s uzavřenou spalovací komorou, kdy jsou spaliny odváděny odtahovým systémem ve zdi a rovněž vzduch pro hoření je nasáván z venkovního prostředí.
Můžete volit mezi uzavřeným nebo otevřeným ohništěm. V druhém případě si dopřejete luxus obnažených plamenů, jež šlehají z plynového roštu nebo plynového ohniště. Nezbytností je v tomto případě nucené odsávání spalin do komína.
Oheň jako od dřeva
Plynové krby jsou na první pohled od těch na dřevo téměř k nerozeznání. Dokonalou iluzi podporují keramické imitace polen a žhavých uhlíků umístěné v krbu. Například krbové vložky Kal-fire disponují tzv. ECO režimem, ve kterém plynový ventil krbu přivádí plyn do krbu se střídající se intenzitou. To vytváří živé realistické plameny, které postupně uhasínají, aby v příštím okamžiku znovu vzplály. Spotřeba plynu a výdej tepla jsou v tomto režimu až o 40 % levnější.
Česká firma Karma přišla s novou řadou Elegance Exclusive, jejíž spotřebiče jsou vybaveny ventilátorem, který se automaticky uvádí do činnosti v závislosti na teplotě pláště krbu. Tím je dosaženo maximální tepelné pohody ve vytápěném prostoru.
Nemáte-li hluboko do kapsy, můžete mít doma designový originál, na ty se specializuje firma TRE. U těchto elegantních stylových topidel je třeba počítat s investicí nad cca 80 tisíc korun, kdežto u sériově vyráběných topidel vás krb bude stát od 40 tisíc korun.
Foto: Karma, banador.cz, m-design.be
Publikováno: 9. 10. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce