Obliba vinylových podlah rok od roku roste. Důvody jsou jednoduché: široký výběr vzorů a věrné imitace přírodních materiálů, dlouhá životnost, snadná pokládka i údržba.
Ještě nedávno se nad podlahovými krytinami z PVC ohrnoval nos. Dnes se opět dostávají na výsluní a pomalu vytlačují i tolik oblíbené laminátové podlahy. Abyste tomu rozuměli, vinyl je jen jiný název pro PVC.
Po všech stránkách se zlepšil vzhled i vlastnosti krytin z polyvinylchloridu, mezi jejich další výhody patří: výborné termoizlolační schopnosti, dobré akustické vlastnosti, malý tepelný odpor, rozměrová stabilitu a jsou i voděodolné, takže je bez problémů lze použít i do kuchyní či koupelen, kam jsme dříve pokládali hlavně studenou dlažbu. Vinyl ji dokáže věrně napodobit, ale nestudí a má měkký nášlap.
Ale abychom jen nechválili. Nevýhodou je pak její cena, která se pohybuje od 500 Kč za metr m2 výše. Na další problém nás upozornila čtenářka: „Mně se vinylové podlaha neosvědčila při soužití se zvířaty,“ svěřila se paní Adéla Living.cz. „Pohledovou vrstvu hodně poničili psi svými drápky, máme dva. Také v pracovně pod jezdící židlí byla celkem rychle poškrábaná. Takže za mě vinyl ano, ale ne všude a ne do domácnosti se psy.“
Příjemný krok
Pásy vinylové podlahy se obvykle skládají z několika vrstev. Základem je pevná spodní vrstva tvořící pevný, odolný a také zvukotěsný základ. Na tomto základě je nanesena vrstva speciální fólie se vzorem. V široké škále designových variant si vybere snad úplně každý – dokáže precizně imitovat strukturu dřeva včetně suků, rýh a chyb, stejně jako dlažbu, kámen, nechybí ani jednobarevné varianty napodobující třeba beton.
„Předností vinylových podlah je i jejich nenáročná údržba. Tyto podlahy jsou navíc vysoce kvalitně zpracované a vizuálně přitažlivé, dokonale totiž imitují strukturu dřevěných materiálů. Na první pohled proto vůbec nepoznáte, že podlaha pod vámi není vyrobena z pravého dřeva,“ říká Radim Kuřátko, odborník z oddělení stavby Hornbachu.
Vedle dlouhé životnosti, odolnosti a nenáročné údržby je nejdůležitějším aspektem podlahy její schopnost snižovat kročejový hluk. „Nejen, že chůze po této podlaze je příjemná i naboso, ale zároveň je i velmi tichá a eliminuje tak rušivé podněty,“ dodává Radim Kuřátko. Mnoho druhů vinylových podlah také umožňuje zavedení podlahového vytápění, některé jsou dokonce vybaveny i protipožární ochranou.
Pokládku zvládnete svépomocí
Vinyl lze položit v několika variantách, které se liší způsobem uložení:
- lepené vinylové dílce
- zámková vinylová podlaha
- samolepící vinylová podlaha
Vinylové dílce jsou zhruba 2 mm vysoké pláty, které se fixují za pomoci speciálního lepidla. Kladou se na absolutně rovný a čistý podklad, protože vše, co pod podlahou zůstane, se prorýsuje na povrch. Pro tento způsob pokládky je lepší objednat si odborníka.
Zámková vinylová podlaha je vlastně plovoucí podlaha, jen místo laminátu tvoří její nejsvrchnější vrstvu vinyl. Jednotlivé dílce se zacvaknou do sebe a pokládku tak zvládne i laik. Nevýhodou je, že tento typ přichází o jednu ze zásadních vlastností vinylových podlah – odolnost proti vlhkosti. Dražší variantou zámkového typu – ovšem voděodolnou – jsou silné dílce, u kterých je zámek vyfrézován přímo do samotné vinylové krytiny.
Položit samolepící vinylovou podlahu zvládne i dítě. Každý dílec je opatřen samolepící vrstvou. Ta je překryta slupovací folií, kterou stačí při pokládce stáhnout. V tomto případě je opět velice nutné dbát na rovnost a čistotu povrchu, na kterou podlahu lepíme.
Podívejte se, jak na kompletní realizaci pokládky:
Lesk jako blesk
Tato podlaha vydrží téměř vše. Ale téměř není všechno a tím, že se o ni budete správně starat, zvýšíme i její životnost. V případě, že podlaha není silně znečištěná, ale pouze zaprášená, ji pouze vysajte a vytřete vlhkým mopem. Když už jí dají zabrat vaše dětičky, používejte výhradně čistící prostředky určené na PVC. Výrobci kvalitních vinylových podlah mívají v nabídce přípravky, které jsou určeny přímo pro jejich produkty. Jsou vyzkoušené právě na těchto podlahách a je tedy zaručené, že budou fungovat bez toho, abyste podlahu nějak poškodili.
Životnost, otěruvzdornost podlah zvýší pravidelné používání přípravku, který na ní vytvoří ochranný film. Zase použijte ty určené na PVC nebo vinyl, nesprávně zvolený vám buď nebude fungovat, nebo podlahu poničí. Tyto přípravky jsou obvykle označené hesly pro údržbu nebo ošetřování. Je nutné je nanášet na důkladně očištěnou podlahu, abyste si nezakonzervovali se vzorem i špínu. Ideálně naneste první ochranný nátěr hned po pokládce a pak ho pravidelně obnovujte.
Foto: Hornbach
Publikováno: 10. 6. 2020, Autor: autor: Jana Truksová