Máte doma dokonale uklizeno, ale přesto občas cítíte z myčky, pračky, případně i ledničky nepříjemný zápach? Zde je několik rad, jak tomu zabránit. Jsou ověřené a skutečně fungují!
Údržba kuchyně už v současné době není vzhledem k mnoha druhům přípravků, přístrojů a různých jiných pomocníků takový problém jako v dobách minulých. I tak se ale občas stane, že především při otevření myčky nádobí, pračky a někdy i ledničky ucítíte nepříjemný zápach.
Myčka a pračka jsou elektrospotřebiče, které celkem logicky přicházejí do styku s vodou. Usazuje se v nich vodní kámen i různé nečistoty a pravidelná údržba a čistění jsou tedy jistou nutností. Pomoci nám ale může i úplně obyčejný ocet, kyselina citronová a třeba i stále víc populární Savo…
Údržba pračky „do voňava“ je jednoduchá
Hlavním důvodem, proč pračka občas nepříjemně zapáchá, jsou bakterie a plísně, kterým se samozřejmě ve vlhkém prostředí daří. Svoji roli ale hraje třeba i skutečnost, že se nejvíce pere při nízkých teplotách, nebo je pračka v nevětraném a vlhkém místě. Zápach se ale může šířit i z usazenin v místě, kde je připojena vypouštěcí hadice.
Řešení je velmi jednoduché a také poměrně rychlé a levné. Smícháte tři litry klasického octa a dva balíčky kyseliny citronové, směs nalijete do pračky a pustíte program s teplotou 90 °Celsia. Program se ale nenechá dojít až do konce, je totiž potřeba, aby horký roztok v bubnu nějakou dobu zůstal – může tam být i přes noc. Program pak zapněte ještě jednou… Vysoká teplota, ocet a kyselina citronová bezpečně zničí všechny nečistoty a bakterie, které jsou nejčastější příčinou zápachu.
Zapomenout byste neměli ani na násypku pracích prášků, odtokový filtr a těsnění. Násypku od zbytků prášků snadno zbavíte ponořením do směsi octa a kyseliny citronové, stejným způsobem vyčistíte i odtokový filtr. Vnitřní prostory pračky je dobré čas od času vyčistit a vydezinfikovat roztokem Sava a vody v poměru 1 : 1 a pak propláchnout nějakým krátkým pracím programem. Stejným roztokem se čistí i gumové těsnění, které se pak ještě omyje čistou teplou vodou a vytře do sucha.
Preventivně můžete do pračky při běžném praní přidávat i nějakou čisticí sůl a změkčovač vody, které zabraňují usazování vodního kamene. Na hladkých plochách se bakterie totiž také nedrží. Místo aviváže, anebo spolu s ní je také možné používat malé množství octa.
Po praní prádlo z pračky vyjměte co nejrychleji a dvířka pračky nechte otevřená.
Jak na zápach z myčky nádobí
Za nepříjemný zápach z myčky může v mnoha případech lenost, protože do myčky se průběžně několik dní vkládá použité nádobí a neoplachuje se. Při každém otevření pak myčka pochopitelně zapáchá a přitom stačí tak málo – každý den večer pustit minimálně oplachovací program.
I myčka by se ale měla průběžně čistit. Můžete si pořídit speciální prostředek, který je ale poměrně drahý, nebo použít osvědčenou jedlou sodu a kyselinu citronovou. Tyto levné prostředky smícháte v misce, kterou dáte do spodní části myčky a pustíte oplachovací nebo nějaký krátký program.
Pokud se rozhodnete pro použití samotné kyseliny citronové, použijete program s předmytím a vyššími teplotami. Myčku nejdříve necháte pracovat tzv. na prázdno, a když se po přemytí vypustí, otevřete ji, na dno nasypete přibližně 20 gramů kyseliny a pak necháte program pokračovat. Kyselina citronová společně s horkou vodou a vysokou teplotou vnitřek myčky dokonale zbaví všech usazenin, nečistot a mastnoty.
Použít můžete i ocet, který nalijete v množství cca 5 mililitrů do nádržky na tablety a další přibližně 3 deci nalijete na dno myčky. Pak pustíte program, který je delší a umývá vodou s vyšší teplotou.
I v případě myčky nesmíte zapomínat na různé koše a filtry, které snadno umyjete v octové vodě. Octovou vodou občas omyjte i otočná ramena a těsnění. Alespoň jednou za měsíc je také potřeba důkladně umýt z obou stran dvířka a spodní část myčky, kde nejvíce usazuje mastnota. Podívejte se také pod filtry, kde mohou zůstat zbytky jídla, které jsou po nějaké době také zdrojem nepříjemného zápachu.
I lednička si zaslouží pozornost!
Nejčastější příčinou zápachu v chladničce jsou zkažené potraviny nebo uvařená jídla, případně i nezabalené aromatické potraviny. Další možnou příčinou bývá ucpaný odtok vody u zadní stěny. V případě, že se tedy z ledničky začne vinout zápach, je potřeba ji důkladně uklidit, vnitřek umýt vlažnou vodou s octem a vytřít do sucha. Zápach pak velmi rychle zmizí.
Zápachu v chladničce se dá ale velmi jednoduše předejít. Na uskladnění potravin používejte skleněné nebo plastové dózy, vynikající jsou s vakuovým systémem. Potraviny také uvnitř správně ukládejte.
Jednou za tři týdny až za měsíc byste měli obsah ledničky zkontrolovat, stěny, poličky, mřížky i dózy umýt a vysušit. Nezapomeňte ani na zmíněný odtokový kanálek.
Důležitá prevence
Podle odborníků vzniká většina poruch elektrospotřebičů jejich nedostatečnou nebo dokonce i žádnou údržbou. Poruchy pračky, myčky nebo chladničky jsou vždy nepříjemné a opravy mohou být poměrně drahé, údržba je tedy skutečně velmi důležitá. Umytí a kontrola vám zaberou minimum času, použité čisticí prostředky nejsou drahé a vy v konečném výsledku nakonec poměrně mnoho financí ušetříte…
Publikováno: 4. 2. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce