reklama

Pošlete starou lednici k ledu

Také jste se při vyúčtování elektrické energie zhrozili nad částkou, kterou máte doplácet? Podívejte se na zoubek své staré lednici nebo mrazáku. Možná za to mohou právě tyto dva spotřebiče, které vás připravují měsíčně navíc i o stovky korun. Staré typy této bíle spotřební techniky jsou totiž velmi častou příčinou toho, že se naše elektroměry protáčejí mnohem rychleji, než bychom si přáli.

i (Zdroj: archiv redakce)
Pošlete starou lednici k ledu

Zdá se vám, že námraza ve vaší ledničce už je nějak veliká? Hluk vaší lednice se stále zvyšuje a vy nevíte proč? Spotřeba, námraza i hluk spolu souvisí. Při námraze 3 mm a více se zvyšují náklady na elektřinu až o 75%. Zvýšená námraza zároveň u spotřebiče výrazně zvyšuje jeho hlučnost, lednice se totiž častěji zapíná a tím se opět zvyšuje odběr. Je to vlastně takový začarovaný kruh.

Může se stát, že vlastníte starší typ lednice s automatickým odmrazováním, ani to není výhra v loterii. Když jste si lednici pořizovali, jistě vás nadchlo, že nebudete muset hlídat vnitřní ani vnější teplotu ani tloušťku námrazy. Byli jste prodejcem poučeni, že jakmile se na stěnách lednice začne vytvářet tenká vrstvička ledu, uvnitř chladnice se automaticky zvýší teplota a led roztaje bez vašeho přičinění. I tento systém je už v současnosti překonaný a na trhu jsou k dostání takzvané beznámrazové lednice. U starého systému je na pováženou, zda ho ještě vůbec používat.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Beznámrazové lednice hledejte v prodejnách pod označením Frost free anebo No frost.  Vnitřní senzory v těchto typech chladniček zajišťují stálou vnitřní vlhkost a rovnoměrné proudění vzduchu. To zaručí snížení vlhkosti vzduchu uvnitř a námraza se tedy nemá z čeho vytvářet. Potraviny byste měli do lednice ukládat vždy v uzavřených nádobách, přikryté, abyste předešli odpařování vlhkosti z jejich obsahu a tím nenapomáhali vytváření nežádoucí námrazy.

Pokud již uvažujete o koupi nové lednice, nebo mrazáku, zamyslete se také nad jejich budoucím umístěním. V žádném případě totiž není jedno, zda stojí lednice s mrazákem ve vytápěné kuchyni, kde teplota obvykle neklesne pod 25°C anebo zda ji umístíte například do suterénu domu, kde celoročně naměříte ne víc než 15°C. Volte tedy i vhodnou klimatickou třídu a nebudete mít starosti s námrazou uvnitř lednice ani s nadměrnou spotřebou energie. Pokud víte, že se chystáte na velký nákup, připravte na něj předem i svou lednici. Alespoň půl dne předem ji nastavte na vyšší chladící nebo mrazící výkon, podle toho, jaký typ potravin hodláte nakupovat.

Potraviny v mrazáku kontrolujte dostatečně často, ty prošlé zlikvidujte. To, co jste už jednou rozmrazili, použijte a zkonzumujte, nikdy však nezmrazujte znovu.

A nyní k výběru nové lednice. Poměrně vysoko jsou na žebříčcích popularity v kategorii chladniček už delší dobu typy lednic takzvané  Side-by-side. Mají až 550 l úložného prostoru. Například cena u značky Whirlpool WSG5588 A+M se pohybuje pulp 60 tisíc. Moderní lednice vám nabídnou mnoho inovativních  funkcí. Mají například antibakteriální úpravu na bázi stříbra, která zabrání vzniku plísní anebo usazování nejrůznějších mikroorganismů.

Pokud jste velká rodina, můžete zvolit právě tento typ – dvoukřídlou lednici, kterou možná znáte spíše pod názvem americká. V porovnání s klasickými lednicemi mají mnohem více využitelného prostoru i na vnitřní straně dvířek, mají specializované přihrádky a obvykle i zásuvku s variabilní teplotou. Jen nezapomeňte, že pro její instalaci v domácnosti bude zapotřebí zajistit k ní nejen přívod elektrické energie, ale i přívod vody, jelikož její součástí jsou ve většině případů i takzvané ledovače a také dávkovače vody, které pohodlně naplní i dvoulitrovou PET lahev. Ceny lednic typu Side-by-side se pohybují od 20 tisíc až do 60 tisíc a jsou k dostání v mnoha barevných variantách. Můžete je tedy dokonale sladit s celkovým vzhledem vaší kuchyně.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: greenlaunches.com, rentechdesigns.com, supergeneral.com, bs2h.com, houzz.com

Publikováno: 15. 8. 2013, Autor: