reklama

Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček?

Která lednička je nejlepší, vám sice v dnešním článku neprozradíme, ale pomůžeme vám vyznat se v chaosu různých vychytávek, jedinečných technologií a zázračných přihrádek. Co je skutečně důležité při výběru ledničky?

Při nákupu ledničky si v první řadě musíte ujasnit její velikost respektive objem, a to zda zvolíte volně stojící nebo vestavnou, kterou pomocí čelních dvířek dokonale přizpůsobíte vzhledu celé kuchyně. Volně stojící spotřebiče jsou větší a mívají i delší životnost

Volit můžete buď samostatnou chladničku, nebo kombinovanou s mrazákem. Vzhledem k úspoře místa vedou jednoznačně ty kombinované.

Máte-li spojenou kuchyni s obývacím pokojem nebo bydlíte v garsonce, hlídejte si hladinu hlučnosti. Dobrou volbou jsou přístroje s hladinou hluku od 40 dB, ale existují i super tiché s pouhými 34 až 38 dB.

Udržuj svou ledničku plnou

Samozřejmostí je nákup ledničky ve škále A až A+++, o energetické třídě B a výše ani neuvažujte, denní spotřeba by se vám prodražila i o dvacet korun za den a to je u přístroje, který běží 24 hodin po celý rok, sakra hodně.

Co se týká velikosti, v tomto případě neplatí, že větší je lepší. O spotřebě totiž rozhoduje nejen velikost, ale i její zaplněnost. Ideální je udržovat ledničku zaplněnou na 70 %, každých nevyužitých deset procent může zvýšit spotřebu až o 20 kWh ročně.

V chladničce udržujte teplotu 5 °C, každý stupeň níž opět zvyšuje spotřebu. Na potraviny, které vyžadují nižší stupeň chlazení, mají některé chladničky speciální zónu, ale o tom níže. Spotřebu negativně ovlivňuje i časté otevírání dveří, ale to se při běžném provozu domácnosti jen těžko ohlídá.

Šikovné držáky na praktické uspořádání

O tom, kolik věcí se do ledničky ve finále vejde, nerozhoduje jen její velikost, ale také šikovné vnitřní uspořádání a přídavné police, držáky a boxy. Praktické jsou držáky na PET lahve, držáky na vejce, mléko a máslo. Také posuvné boxy na pojízdných pantech, které stačí vysunout, se osvědčují.

Některé modely mají ve výbavě boxy s omezeným přístupem vzduchu, které zaručí nevysychání surovin a zároveň omezí šíření pachů po celé chladničce. Ty se používají na zrající sýry, omáčky, cibuli a další aromatické potraviny.

Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček?
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček? (Zdroj: Amica)
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček?
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček? (Zdroj: Amica)
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček?
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček? (Zdroj: Amica)
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček?
Jak se vyznat v nabídce moderních ledniček? (Zdroj: Amica)

Moderní vychytávky pro lepší fungování

Funkcí No Frost jsou vybaveny prakticky všechny chladničky. Její zavedení nás zbavilo otravného odmrazování. Standardem je už také u většiny přístrojů antibakteriální ochrana, tvořená speciálně upraveným povrchem ničícím bakterie a plísně, což pomáhá potraviny zachovat déle čerstvé.

Moderní lednice nabízejí také takzvanou nulovou zónu. To je oddělený prostor, ve kterém si uživatel může nastavit teplotu blížící se k 0 °C a vlhkost až 90 %. Takové prostředí je pak ideální k delšímu uchovávání ovoce, zeleniny nebo masa.

Další příjemnou vychytávkou je LCD displej na dveřích chladničky, na kterých si člověk rychle zkontroluje například informace o aktuální teplotě.

Pro skutečné fajnšmekry si výrobci nachystali prémiové technologie jako např. zdvojené dveře (Door-in-Door) pro zamezení úniku energie, systém pro rovnoměrné chlazení celého prostoru lednice nebo třeba speciální zásuvky pro optimalizaci vlhkosti vzduchu, která udrží skladované potraviny mnohem déle čerstvé a plné vitaminů (VitaFresh).

Na trhu najdete i modely, které umožní vytvořit z chladničky mrazničku a naopak, a to pouhým nastaveným pomocí tlačítka.

Americká lednice – novodobý sklep

Samostatnou kapitolou jsou tzv. americké lednice s dvoudveřovým upořádáním. Nejenže jsou ukázkově prostorné, ale jejich výbava často zahrnuje i další praktické vychytávky, jako je například výrobník ledu a ledové tříště zabudovaný ve dveřích lednice nebo čepování chlazených nápojů přímo ze dveří.

Nejčastěji se chladicí a mrazicí část umísťují vedle sebe, jsou dvoudveřové a jejich šířka se pohybuje kolem 90 centimetrů. Existují i „ameriky“ s chladicí částí nahoře a mrazicí dole. Dále můžete narazit na tzv. evropskou ameriku – monoklimatickou chladničku a šuplíkový mrazák postavené vedle sebe. Jejich šířka je pak obvykle kolem 120 cm.

„Ani ti, kteří doma nemají dostatek místa pro americkou lednici, se bohatého prostoru na uložení potravin nemusejí vzdávat. Kompromis v tomto směru nabízí lednice s technologií Spacemax. Ta na první pohled sice působí drobnějším dojmem, ale v tomto případě zdání klame. Právě díky technologii Spacemax má totiž chladnička tenčí stěny a nabízí tak o 30 % větší kapacitu při zachování kvality a energetické účinnosti,“ prozrazuje Martin Plesný, odborník z obchodního řetězce OKAY.

Kompresor není sprosté slovo

Většina z nás se zaměří na výše zmíněné parametry, ale užívání ovlivňuje i počet kompresorů. Monochromatické chladničky nebo ledničky s menším mrazicím boxem mají jeden kompresor. Jejich výhodou je nižší spotřeba.

Ty větší budou mít dva, nabízejí možnost zapnutí a vypnutí chladicí či mrazicí části zvlášť, což oceníte především u rozmrazování.

Zaměřte se také na akumulační dobu lednice. Je to doba, po kterou udrží vaše lednice potraviny ve zmrazeném stavu od chvíle, kdy je přerušen přívod elektrické energie. Tato doba by měla být nejméně 10 hodin.

A rada na závěr? Při nákupu nové lednice se určitě vyplatí investovat do takové, která má nízkou spotřebu. Je třeba si uvědomit, že to bude nejvytíženější spotřebič v domácnosti, který bude neustále zapojený do zásuvky. Taková investice může přinést až několik tisíc ročně.

Publikováno: 27. 7. 2017, Autor: autor: Kateřina Šedivá