reklama

Jak vybrat troubu na pečení?

Trouba je nepostradatelný společník, bez kterého se žádná kuchyně neobejde. Pokud zvažujete koupi nové trouby, měli byste se zajímat nejen o její typ, ale i rozměry, náklady na provoz či šikovné funkce. V tomto článku vás provedeme základními parametry, které by vaše nová trouba měla splňovat.

i (Zdroj: Gorenje)
Jak vybrat troubu na pečení?

1. Jaký chcete typ trouby?

Vybírat můžete mezi troubou v podobě volně stojícího sporáku v kombinaci s varnou deskou, případně vestavným typem. Zde záleží především na typu a dispozicích kuchyně, na trhu je velké množství různých variant, přičemž každá má své výhody i nevýhody.

  • Vestavné trouby působí kompaktně, zůstávají ukryté v kuchyňské lince a hodí se především do dispozičně menších kuchyní. Vestavné trouby se zpravidla umisťují pod kuchyňskou linku, ale dají se instalovat i do zvýšené polohy, což usnadní manipulaci při pečení.
  • Volně stojící trouby jsou vhodné do větších kuchyní, v kterých nemusíte šetřit každý centimetr místa. Vyhnete se s nimi stavebním úpravám a nutnosti zabudování do linky, nicméně musíte dobře zvážit jejich velikost. Co se týče vzhledu, tak na trhu jsou již dnes velmi pěkné designové kousky, které kuchyni rozhodně nehyzdí, spíše naopak.

Tip: Další velmi užitečné informace si můžete přečíst v článku: Jak vybrat troubu na pečení.

2. Jak vybrat vhodnou velikost?

Pokud špatně zvolíte velikost trouby, zaděláváte si do budoucna na problémy a zdržování při práci. Vnitřní objem by měl být přímo úměrný nejen počtu členů domácnosti, ale i jejím zvyklostem.

Menší trouby s výškou cca 45 cm a vnitřním objemem 40-70 l zpravidla plně postačí malým domácnostem.

Klasické pečicí trouby s výškou 60 cm a více a objemem nad 70 l zase dovolí péct objemnější pokrmy nebo umožňují současnou přípravu dvou i tří jídel najednou, což ocení zvláště početnější rodiny.

Jak vybrat troubu na pečení?
i (Zdroj: Gorenje)
Jak vybrat troubu na pečení?

3. Plyn, elektřina, nebo obojí?

Dnes můžete pořídit všechny tři typy trouby – plynové, elektrické a kombinované. Faktem je, že každému vyhovuje něco jiného a každý typ má své přednosti. Pokud nejste omezeni jen jedním typem přívodu, podívejte se na specifika jednotlivých typů.

Plynové trouby

Současné plynové trouby prošly výraznou inovací a oproti starším modelům jsou značně napřed. Disponují již běžně elektrickým škrtátkem, proto sirky dnes již opravdu nepotřebujete. Samozřejmostí je také pojistka pro vypnutí plynu, pokud hořáky zhasnou.

+ Plyn nabízí okamžitý ohřev bez nutnosti čekání na rozpálení
– Někdy horší regulace síly plamene.

Elektrické trouby

Elektrické trouby jsou tím nejrozšířenějším typem na trhu, z čehož pramení i největší výběr. Elektrické trouby nabízí více způsobů ohřevu a každý z nich je lepší použít pro určitou přípravu jídla. Zajímavé jsou také kombinace s horkovzduchem, který proudí rovnoměrně po celém vnitřním prostoru.

+ Větší bezpečnost bez rizika úniku plynu.
– Nákladnější provoz s ohledem na ceny elektrické energie.

Kombinované trouby

Pokud se nemůžete mezi výše zmíněnými typy rozhodnout a stále váháte, který model je po vás lepší, využijte možnosti pořídit si domů kombinovanou troubu. Ta šikovně spojuje to nejlepší z elektrických a plynových sporáků a vy tak můžete využívat oboje. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, jedinou nutností je mít ve vaší kuchyni zavedené obě energie – plyn i elektřinu.

Jak vybrat troubu na pečení?
i (Zdroj: Mora)
Jak vybrat troubu na pečení?

4. Jak vybrat úspornou troubu?

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se i pečicí trouby řadí do několika energetických tříd. S nižší spotřebou energie šetříte nejen vaše peníze, ale také životní prostředí.

Energetická třída se značí písmenem a případně doplňkovým symbolem +. V současné době je nejvyšší třídou s nejvyšší úsporou A+++, nejméně úsporná je třída G. Součástí energetického štítku jsou piktogramy s informacemi o roční spotřebě v kW/h, hlučnosti, spotřebě vody či elektrické energie a dalších vlastnostech charakteristických pro daný typ výrobku. V případě trub je doporučena jako nejvhodnější energetická třída A.

5. Užitečné funkce a vlastnosti

Dnešní trouby nabízejí mnohem více, než pouhý prostor pro pečení. Moderní pečící trouba má širokou škálu užitečných funkcí, které dokáží ušetřit mnoho času i starostí. Podívejte se na ty základní funkce, které jistě oceníte.

  • MultiFlow zaručuje optimální cirkulaci horkého vzduchu v troubě. Díky zaoblenému tvaru trouby HomeMade se vzduch rozprostírá po všech částech trouby a zajišťuje, že je jídlo rovnoměrně upečené po všech stranách, a to i při pečení na pěti úrovních současně.
  • Teleskopické rošty umožňují mnohem snadnější manipulaci s plechy a zabraňují možným popáleninám.
  • Automatické pečení za vás vypočítá dobu pečení na základě uložených receptů. Stačí zadat hmotnost pečeného masa.
  • Homemade trouby jsou inspirovány tradičními kamennými pecemi a díky svému zaoblenému tvaru umožňují ideální propečení.
  • Pyrolýza je nejúčinnějším způsobem čištění trouby. V troubách vybavených pyrolýzou se po spuštění pyrolytického programu začnou díky vysoké teplotě až 500°C spalovat veškeré nečistoty, které po ukončení programu jednoduše setřete bez čisticího prostředku.

TIP: Přečtěte si tipy, jak vyčistit troubu bez chemie.

Publikováno: 14. 12. 2017, Autor: autor: Komerční prezentace