reklama

Co byste měli vědět o rychlovarné konvici, než si ji půjdete koupit

Myslíte si, že vybrat rychlovarnou konvici není problém a stačí, aby se hodila do kuchyně? Opravdu? Mezi konvicemi existují velké rozdíly – v ceně, kvalitě, materiálu, příkonu, u některých si navolíte výslednou teplotu, v dalších třeba připravíte jogurt. Chcete vědět víc?

První rychlovarné konvice se objevily v devadesátých letech 19. století. Jednalo se o zdobené kovové nádoby s ouškem a hubičkou, které stály na mohutném podstavci s elektrickou plotýnkou, od níž vedl dlouhý, textilem opletený kabel. Praktické ani úsporné moc nebyly a s dnešními se nedají srovnávat. Jaké možnosti nabízejí současné přístroje?

Materiál

Při výběru materiálu máte několik možností, nejlevnější a nejčastější jsou plastové konvice. Jsou praktické z hlediska údržby i ceny, navíc se vyrábí v mnoha barevných variantách i tvarech. Jsou lehké, takže se s nimi dobře manipuluje. Ovšem důležité hledisko představuje materiál, ze kterého je konvice vyrobena – není plast jako plast: Pokud tedy kupujete plastovou konvici, vyberte si ověřenou značku.

Nerezové konvice jsou sice o něco dražší, ale mají řadu výhod. Nerez je při extrémních teplotách stabilní a dobře se udržuje. Pokud chceme nerezovou konvici, jejíž obsluha bude bezpečná a zároveň se bude dobře udržovat, sáhněme po konvici s tepelnou ochranou, abyste se při dotyku neopařili.

Sklo je elegantní, dobře vypadá, ale je náročné na údržbu. Kdo má velmi tvrdou vodu, asi by měl sáhnout po jiném materiálu.

Skleněná konvice svým designem rozzáří celou kuchyň, hlavně pokud má barevné podsvícení. Dobré je kupovat takové konvičky, které mají speciální tvrzené sklo.

Keramika je u konvic nejméně používaným materiálem, zato ale velmi originálním. Je odolná a díky dobré izolaci udrží vodu dlouho horkou. Navíc velmi dobře izoluje hluk a patří tak mezi nejtišší varianty. Nevýhodou je její velká hmotnost.

Příkon

Na to, abychom dokázali určit, jaký příkon má konvice mít, nemusíme být fyzik ani elektrikář. Příkon ukazuje nejen spotřebu energie, ale i čas, za který začne voda vřít. Běžně se pohybuje od 600 W do 3 000 W, na průměrně rychlou přípravu vroucí vody stačí 2 000 W. Jednoduše řečeno, čím větší příkon, tím rychleji uvařená voda. Zvolme tedy konvici s dostatečným příkonem, ale zároveň nezapomeňme, že příliš vysoký může vyhazovat pojistky.

Ovládání a volba teploty

Konvice by se měla snadno ovládat. Musíme bez problémů poznat, že je v provozu, k čemuž slouží viditelné podsvícení.

Výhodou je možnost termoregulace, kterou oceníte například při přípravě čaje či pokrmů pro děti. Umožňuje nastavit teplotu podle potřeby – 37 ° (umělé mléko), 60 ° a 80 ° (různé druhy zeleného čaje), 90 ° (káva) a 100 ° (černý čaj).

Další praktickou funkcí je udržení teploty – po dosažení požadované teploty vodu udrží ve stejné teplotě až po dobu 40 minut. Praktický je také vyjímatelný filtr, díky kterému se lépe zbavíme vodního kamene.

Již najdete i konvice, ve kterých lze připravit jogurt, čatní nebo dětskou přesnídávku.

Bezpečí

Součástí kvalitních rychlovarných konvic jsou ochranné prvky. Mezi ně patří automatické vypnutí po tom, co se voda začne vařit. Konvice by se měla také sama vypnout, pokud ji při vaření zvednete nebo když začne vařit bez vody.

Doporučení hasičů pro bezpečné zacházení s konvicemi, je jednak používání pouze konvic schválených v ČR a jednak vypojování podstavců ze zásuvky, když konvici zrovna nepoužíváme.

Velikost

Objem konvice je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru. Pro menší spotřebu existují varianty s objemem od 0,5 l. Pro více než dva lidi v domácnosti a častější návštěvy je vhodnější větší objem.

Častá chyba, které se dopouštíme, je vaření zbytečně velkého množství vody, které prodlužuje dobu ohřívání a zvyšuje spotřebu energie. Doporučuji tedy vždy vařit vodu přesně na počet šálků.

Publikováno: 28. 12. 2018, Autor: autor: Kateřina Šedivá