Bílá barva je stálicí nejen u kuchyní. Ať se vám líbí rustikální, moderní, industriální, scandi, anglický, shabby, či jakýkoliv jiný styl, vždy se přizpůsobí a bude vypadat autenticky. Navíc se nejlépe kombinuje s dalšími barvami a podtrhne jedinečnost každého materiálu. Bílá kuchyň je zkrátka univerzální.
Zacházet s bílou je umění
Ano, bílá je univerzální, nadčasová a přizpůsobivá. Musí se to s ní ale umět, protože její přemíra může působit chladně a sterilně, což je ostatně častá výhrada. Proto je nutné jí kombinovat s dalšími materiály či barvami, které prostor zútulní. Vytvořit dokonalou bílou kuchyni, je zkrátka umění.
Nezbytností i bílé kuchyni jsou doplňky. Prostřídáním barev a materiálů umocníte pocit tepla v místnosti. Doporučujeme trik s velkou vázou a květinami nebo zelenými jednoduchými travinami, které na bílé pracovní ploše vyniknou a přinesou živou přírodu.
Bílé sluší přirozené světlo
Úsporné LED lampy jsou fajn, ale zvlášť u bílého interiéru se při vývěru žárovek vyvarujte chladného spektra chromatičnosti. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. A právě tyto hodnoty hledejte na obalu žárovek. Teplé přirozené světlo doplňuje a zdůrazňuje bílé povrchy, aniž by vyvolalo pocit nachlazení.
Top trendem jsou lustry zavěšené od stropu nad středovým ostrůvkem nebo jídelním stolem. Tento trend vám také umožní získat co nejvíce z vašich podlah a kuchyňských desek. Zdůrazňuje totiž jejich hloubku barvy nebo přirozený třpyt a lesk.
Bílá a dřevo jsou skvělá dvojka
Chcete-li vyvolat zájem a narušit jednotný vzhled prostoru, zvolte ke své bílé kuchyni dřevo. Nejčastěji ho najdete na podlaze či na pracovní desce.
Může se stát i součástí bílé pracovní desky, pokud si kreativně poradíte. Například výborně vypadá dřevěný barový pult, který poslouží jako hostitelská designová platforma. Trendem posledních let je spojení dřeva s křemenným quartzem. Oba materiály přinášejí do kuchyní přírodní materiály, dlouhou životnost a skvělý nadčasový design.
Lze ho také použít v detailech ve formě úchytek, nádobí či poliček. Pokud byste chtěli dřevodekoru více, kombinujte dvířka bílá a dřevěná. Hypermoderní kuchyňská linka vynikne v dřevěném srubu s pozadím z přiznaných trámů. Inspirujte se třeba touto úchvatnou realizací.
Bílý mat či lesk?
Charakter barvy je často určován materiálem, na kterém „leží“. Při navrhování bílé kuchyně je důležité si uvědomit, že u různých materiálů mají různé povrchové úpravy vliv na způsob, jakým bílá reaguje na materiál a od jakého množství světla se od něj odráží.
Lesklý povrch s reflexní charakteristikou dává bílé barvě hloubku. Všechny předměty a jejich barvy, které jsou v okolí lesklého povrchu, se na něm budou i odrážet. Na to, prosím, nezapomínejte.
Naopak matná bílá povrchová úprava pohlcuje světlo. Dovoluje nám tedy, aby se bílá barva objevila jako jedinečný jednotný design.
Publikováno: 18. 12. 2019, Autor: autor: Kateřina Šedivá