reklama

Tomáš Kůs: Jsem hrdý na svou alma mater, takže jsem rád, že s VŠTE nadále spolupracuji v rámci 3D laboratoře

Ačkoliv má již studium na VŠTE úspěšně za sebou, se školou nadále udržuje úzký kontakt. Tomáš Kůs před časem stál u vzniku školní 3D laboratoře, kterou dále vede. Co říká na iniciativu studentů, kteří tisknou ochranné štíty pro zdravotníky a další zájemce? A jak vidí budoucnost laboratoře?

i (Zdroj: archiv VŠTE)
Tomáš Kůs: Jsem hrdý na svou alma mater, takže jsem rád, že s VŠTE nadále spolupracuji v rámci 3D laboratoře

Dokončil jste magisterské studium, jste inženýrem logistiky, přesto na VŠTE stále docházíte. Nechtěl jste se s 3D laboratoří rozloučit?
Neměl jsem srdce na to se rozloučit, proto jsem se s vedením školy domluvil na další spolupráci. V podstatě vypomáhám na částečný úvazek. Koriguji a vzdělávám mladší kolegy, kteří na VŠTE studují. Stál jsem u zrodu 3D laboratoře, takže mě těší, že takto mohu pokračovat.

Takže počítáte s dlouhodobější spoluprací? Nástupce nehledáte?
Časově vše zvládám, takže bych i dál rád zůstal ve vedení laboratoře. Hodlám přibírat další kolegy, studenty, třeba i na dlouhodobou praxi, kterou škola v 3D laboratoři umožňuje. Sám ji nabízím mladším studentům, kteří ještě nemají domluvenou praxi jinde, přičemž vím, že jsou skutečně šikovní, tudíž by pro nás byli přínosem. Takže ano, spolupráci osobně vidím dlouhodobě a doufám, že vedení školy také. Jsem hrdý na svou alma mater, tudíž jsem rád, že jsme v kontaktu i po ukončení studií.

A má 3D laboratoř budoucnost?
Zájem je velký, takže budoucnost určitě má. Vize je taková, že by se mohla stát i součástí standardní výuky.

3D laboratoř je v těchto týdnech využívána i k výrobě ochranných pomůcek v rámci koronavirové krize. Co tomu říkáte?
Je to ukázkové využití 3D tisku. Celkově se během několika málo dní dokázala zmobilizovat celá republika 3D tiskařů a okamžitě začít vyrábět pomůcky. Vzhledem k tomu, že máme kapacity, které se dají využít, jsme se do tisku také pustili. Tempo bleskově roste, máme materiál na 300 štítů, ale myslím, že se u tohoto čísla nezastavíme. Na druhou stranu, pokud ucítíme, že už tato pomoc nebude potřeba, nebudeme v ní zbytečně pokračovat. Ale trh, na kterém štíty naleznou využití, je stále širší. Kromě zdravotníků jsou tady učitelé a tak dále. Momentálně třeba diskutujeme dodání 70 štítů pro školu pro sluchově postižené v Českých Budějovicích. Dává to zde smysl, protože studenti potřebují k znakové řeči odezírat, což je u roušky nemožné. Na druhou stranu musím upozornit, že štít roušku nenahrazuje. Správná je kombinace obou pomůcek.

Je tedy 3D laboratoř nakloněna podobným studentským iniciativám?
Z toho důvodu vlastně vznikla… Primárně se na ní tisknou absolventské práce, ale využití má i v komerční sféře, kdy spolupracujeme s regionálními i nadregionálními firmami. V České republice je více univerzit, které zvládají 3D tisk, ale my máme tiskárny, jež dokážou tisknout větší objemy, než je standard. Minimálně v Jihočeském kraji v tom vynikáme.

Na VŠTE funguje absolventský klub. Jste členem?
Jsem. Je to prostor, kde škola spojuje své absolventy, snahou je s nimi zůstat v kontaktu. Nejen kvůli nostalgii, ale i z pohledu byznysu. Díky absolventskému klubu se dávají dohromady studenti, kteří mají dobré nápady.

Text: Václav Votruba

Publikováno: 27. 4. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace