I když zima nebyla až tak mrazivá, jako v předchozích letech, mnozí z nás vítáme nadšeně jaro a těšíme se na léto. Abychom si tato teplá období mohli užívat s úsměvem na rtech a nepekli se doma jako v peci, doporučujeme pořízení venkovního stínění.
Je více variant, po kterých lze sáhnout. Mezi ty nejčastější patří venkovní žaluzie a venkovní rolety. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Které jsou vhodné kam?
Venkovní žaluzie
Předokenní žaluzie můžeme rozdělit jednak podle tvaru lamel a pak podle způsobu montáže. Tvary lamel se rozlišují na C, Z, S. Lamely do tvaru písmene C jsou obloukové a jsou nejlevnější. Žaluzie s lamelami do tvaru písmene Z a S jsou navíc vybaveny po obvodu lamel vlisovanou gumou, která zajišťuje tišší dovření lamel a menší průnik světla.
Co se týče montáže, tak můžeme žaluzie rozdělit na přiznané, které se montují na hotovou fasádu a krycí box v horní části je viditelný, a žaluzie s purenitovými boxy, které jsou nejideálnějším řešením pro podomítkové vedení žaluzie. Montují se v průběhu stavby a zapravují do fasády.
Ovládání žaluzií je možné buď manuální s klikou nebo motorické. Zajímavé je v dnešní době už i možnost napojení na řídicí systém a jejich ovládání na dálku z mobilního telefonu nebo počítače.
Venkovní rolety
Roleta se skládá z boxu a spojených lamel. Ty jsou vyrobené z hliníku a jsou plněné polyuretanovou pěnou. Montáž rolety lze na hotovou fasádu nebo okno.
Ovládání venkovních rolet si můžete zvolit opět manuální (za pomoci pásku), nebo motorické. I u rolet je možné napojení na řídicí systém pro smartphone nebo počítač.
A jaké jsou výhody?
Větší variabilitu nabízí venkovní žaluzie. Jak co do barev, ze kterých můžete vybírat, tak i z typů a druhů dle montáže. Venkovní žaluzie působí jako přirozená klimatizace a zachovávají v místnosti dostatek přirozeného světla pro běžné fungování. Můžete totiž naklápět lamely dle potřeby a světlo plynule regulovat. Plní také částečně funkci bezpečnostní a odhlučňovací.
Venkovní rolety nenabízí až takovou možnost plynulé regulace světla, umí ale vytvořit úplnou tmu v místnosti. Při stažení rolety se lamely uzavřou a neproniká žádné světlo. Při mírném roztažení rolety se mezi lamelami objeví malé dírky, kterými proniká trocha světla a je tak možné se v místnosti lépe orientovat. Nespornou výhodou rolet je jejich termoregulační efekt, který je silnější než u žaluzií. Díky polyuretanové výplni lamel nepropustí pálící paprsky k oknu a v zimním období pomohou udržet teplo uvnitř. Kromě toho jsou daleko lepší i na odhlučnění a jsou odolnější proti poškození, jako je třeba opření se, zásah míčem nebo jiné.
Častěji se kupují v posledních letech venkovní žaluzie, ale záleží především na preferencích a potřebách každého. Jedno je však jisté – koupí venkovních žaluzií nebo předokenních rolet rozhodně neprohloupíte.
Publikováno: 14. 4. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace