reklama

Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům!

Přístřešek pro auto je jednoduché, levné a elegantní řešení, které nahradí garáž. Stavba navíc není složitá a u určitých typů se dá zvládnout i svépomocí, nebo si můžete pořídit některý ze stavebnicových systémů!

Proč auto schovat

Automobil stejně jako cokoliv jiného trpí náhlými výkyvy teplot, vlhkostí a přímým slunečním zářením.

Necháte-li v létě stát auto na slunci, může v něm stoupnout teplota až na 60 °C. Že do takto přehřátého vozu nemůžete ihned nastoupit a odjet, je jasné. Málokdo si uvědomuje, že tak vysoké teploty mohou také poškodit jednotlivé části auta. UV záření nedělá dobře ani laku karoserie, která po pár letech na slunci ztratí svůj původní lesk a vybledne.

Oproti klasické garáži má dokonce přístřešek jedno velké plus. Protože v něm neustále proudí vzduch, nedochází ke kondenzaci par a následné korozi.

TIP LIVING.CZ: Při ochraně před slunečními paprsky záleží na volbě střechy. Pokud toužíte po nenápadném přístřešku, který nebude působit těžkopádně, je ideální volbu střecha z průhledného materiálu. V tom případě doporučujeme Lexan, což je kvalitní polykarbonát připomínající sklo, který disponuje vysokou ochranou proti UV záření a díky tomu zabraňuje blednutí laku i přehřívání interiéru.

Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům!
i (Zdroj: Hobbytec.cz)
Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům!

Jaký přístřešek zvolit?

Máte prakticky nekonečný výběr možností – jak do velikosti, tvaru či materiálů. Ti šikovnější si ho jistě zvládnou postavit sami, nebo si najmou šikovného montéra.

Pro stavbu přístřešku na auto si dobře vyberte materiál a podle dispozic a místních klimatických poměrů svůj návrh zkonzultujte se statikem. Stavbu můžete založit na vrutech nebo na patky. V tom případě doporučujeme na prodávané patky přivařit železnou tyč alespoň 80 cm dlouhou a zabetonovat je do této hloubky. Zdá se to hodně, ale konstrukce se střechou něco váží a rozhodně nechcete, aby se zřítily na váš vůz.

Obecně by pro jeden vůz měl stačit přístřešek s půdorysem cca 3,2 x 5,1 metru.

Další možností je zakoupit si stavebnici, kterou si doma sami smontujete. Tyto přístřešky se dají pořídit od několika tisíc korun v závislosti na materiálu a kvalitě zpracování. Konstrukce obvykle bývají dřevěné, hliníkové nebo z pozinkované oceli. „Klientům doporučujeme především hliníkové přístřešky, které vynikají svou variabilitou, kvalitou materiálu, odolností a snadnou údržbou. Lze je využít i jako pergoly či prostor pro skladování náčiní a dalšího vybavení,“ říká Miroslav Zelený, jednatel společnosti Hobbytec.cz.

Při skládání stavebnice se nejčastěji využívá zemních vrutů, díky nimž jste schopni přístřešek zhotovit během pár hodin. Pokud se na to necítíte, většina firem nabízí montáž za příplatek.

Co před stavbou?

Pří stavbě přístřešku pro auto nezapomeňte na pravidlo o minimální vzdálenosti dvou metrů od hranic pozemku. Vyhnete se zbytečným průtahům a případně i narušení sousedských vztahů.

Tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit strastí se stavební povolením, je nechat přístřešek realizovat rovnou s novostavbou. Pokud ho zahrnete do prvotních plánů, lze vše vyřídit společně při jedné návštěvě úřadu.

Při realizaci u již hotového domu platí, že u staveb se zastavěnou plochou do 25 m2, maximální výškou 5 m, jedním nadzemním podlažím a podsklepením nejvýše do hloubky 3 m, stavební povolení, ohlášení ani rozhodnutí o umístění stavby či územní souhlas nepotřebujete.

V každém případě ale kontaktujte příslušný Stavební úřad a ověřte si, že skutečně plánovaná stavba žádnou z těchto náležitostí nevyžaduje. Poradí vám také, zda nebudete potřebovat souhlas sousedů.

Publikováno: 7. 4. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce