reklama

Nechcete ve své matraci prach, roztoče a plíseň? Dbejte na péči i správné materiály

Každý alergik by se měl vyhýbat materiálům, ve kterých se daří prachu a roztočům. Na pozoru by se měli mít ale i ostatní. Alergeny nejvíce ohrožují malé děti a seniory, kterým mohou prach a roztoči způsobit dušnost, vznik alergií i další obtíže.

i (Zdroj: Living)
Nechcete ve své matraci prach, roztoče a plíseň? Dbejte na péči i správné materiály

Nebezpečí číhá hlavně v ložnici. Lůžkoviny a matrace z nevhodných materiálů a špatná péče jsou pro alergeny, jako jsou roztoči, bakterie a prach rájem. Celou noc je pak vdechujeme a zaděláváme si na problémy. Povíme vám, jak se jich zbavit a jak udržet svou ložnici zdravou.

Proč držet roztoče dál od naší ložnice

Když jsou v naší posteli přítomní roztoči, může nám to způsobit vyrážky, alergické reakce a dýchací obtíže. Roztoče nelze vidět pouhým okem a často si neuvědomíme, že vyrážku, kašel, akné nebo svědivé pupínky máme právě kvůli nim.

V posteli po sobě zanecháváme stopy, i když nám ta myšlenka může být nepříjemná. Zůstává po nás pot, vlasy, chlupy nebo třeba lupy, které jsou pro roztoče hostinou. Ve spojení s teplem a vlhkem si pak můžeme jen představit, jak se roztočům v takovém prostředí daří. I přesto s nimi jde bojovat.

Zbavte se roztočů a prachu v matraci vhodným postupem:

Povlečení a prostěradlo perte pravidelně alespoň na 60 °C, což je teplota, která roztoče likviduje. Prát nezapomínejme ani přikrývku a polštář. Vybírejte si takové, které lze snadno udržovat. Například pro alergiky je vhodné duté vlákno, které snadno dáte doma do pračky. Polštář perte každé tři měsíce a přikrývku aspoň čtyřikrát do roka.

V boji proti roztočům a prachu vám pomůže:

  • Povlečení perte jednou týdně a za čisté vyměňte i prostěradlo.
  • V ložnici pravidelně větrejte, roztoči totiž nemají rádi sucho, sluníčko a teploty přes 22 °C. Ideálně při měnění povlečení otevřete okna a nechte proudit vzduch. Vhodné je také jednou za čas peřiny a matrace vyklepat.
  • Perte vše alespoň na teplotu 60 °C, která roztoče zahubí. Pořiďte si matraci, jejíž potah lze prát.
  • Vybírejte vhodné materiály. Vše by mělo být z antibakteriálních materiálů a lůžkovin, které lze prát v pračce.
  • Obloukem se vyhněte peří a podobným materiálům, obzvlášť, jste-li alergik. V takových se usazuje prach a údržba je náročná.

TIP redakce! Roztočům znepříjemníte život i výběrem vhodné matrace. Odborníci také kvůli hygieně radí matraci měnit každých 7 let.

Vyberte matraci, která se nebude roztočům líbit

Důležité je i to, z jakého materiálu je vaše matrace. Moderní matrace se vyrábějí z pěn, které jsou pro roztoče nehostinným místem. Doplňují je i speciální pěny jako bio pěna, která velmi dobře cirkuluje vzduch. Matrace by měla být prodyšná a usazená na roštu, který jí umožní dýchat.

Údržbu matrace vám umožní hygienické pratelné potahy matrací. Prodlouží se díky nim i životnost matrace a zbavíte se velkého množství roztočů. Moderní matrace mívají dokonce antialergické potahy z látky, která zabraňuje hnízdění roztočů a vytváření nebezpečných plísní. Navíc je lze prát na 60 °C.

A co plíseň? S ní určitě zatočte!

Plíseň je dalším nepřítelem v domácnosti. Může být sice nenápadná, ale plísňové spory jsou nebezpečné a ohrožují naše zdraví. Způsobují dokonce astma nebo dokonce zápal plic. Objevila se na vaší matraci plíseň? Rychle se jí zbavte!

Jak odstranit plíseň z matrace:

1. Z matrace sundejte potah a na místech, kde se objevila plíseň, naneste herbicidní prostředek. Tato místa poté umyjte a vyperte v pračce na vysoký stupeň.
2. Podívejte se na samotnou matraci a tam, kde jsou malé skvrnky, ošetřete místo houbičkou, která je nasáknutá přípravkem proti plísni.
3. Zjistíte-li, že plíseň pokročila, raději matraci vyhoďte a kupte novou. I když ji vyčistíte, zůstanou v ní spory plísně, které budou ohrožovat vaše zdraví.

Vhodná matrace pro boj proti plísni

I proti plísni je možné bojovat výběrem vhodné matrace. Například matrace s antibakteriálními vlastnostmi, která má optimální ventilaci a správně odvádí vlhkost. Rozhodně se tedy investice do matrace kvůli udržení dobrého zdraví vyplatí.

Publikováno: 31. 1. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace