reklama

Jak na plovoucí podlahy

Pod pojmem plovoucí podlaha si každý z nás představí podlahovou desku imitující dřevo. Laik si však málokdy uvědomí, že plovoucí podlaha se skládá z několika vrstev. Podlahová deska imitující dřevo tvoří až vrchní vrstvu plovoucí podlahy. Ta ukrývá vrstvy, které nejsou vidět, ale které podstatně zvýší pohodu našeho bytu.

Správně udělaná plovoucí podlaha má mít nejen reprezentativní vzhled, ale i tepelně izolovat a tlumit zvuk. Jedná se zejména o kročejový hluk, který vzniká chůzí. Ten se přenáší stavebními konstrukcemi (stěnami, stropy a potrubím) do dalších podlaží. Přenášení tohoto zvuku zamezí kročejová izolace (např. Steprock od formy Rockwool). To je pružná podložka, která slouží jako podklad plovoucí podlahy. Na kročejovou izolaci se pak nanáší tzv. roznášecí vrstva, která rozkládá zatížení nábytkem do plochy. Podle druhu roznášecí vrstvy rozeznáváme plovoucí podlahu lehkou a těžkou. U těžkých podlah je roznášecí vrstva většinou betonová, vyztužená drátěným pletivem. U lehkých plovoucích podlah je roznášecí vrstva tvořena většinou dřevotřískovými, sádrokartónovými nebo sádrovláknitými deskami. Nášlapnou vrstvu plovoucí podlahy pak tvoří dřevěné parkety nebo laminátové desky s kresbou dřeva.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Jak na plovoucí podlahy
Jak na plovoucí podlahy (Zdroj: )
Jak na plovoucí podlahy
Jak na plovoucí podlahy (Zdroj: )
Jak na plovoucí podlahy
Jak na plovoucí podlahy (Zdroj: )

Při výběru plovoucí podlahy bychom se měli zaměřit především na následující čtyři aspekty (cenu ponecháme stranou): – zda má laminátová deska dostatečnou ochranu povrchu proti oděru. Zvýšená odolnost proti škrábancům je vhodná zejména pro místnosti s vyššími nároky na zatížení (haly, kuchyně). Je vhodná ale i tam, kde předpokládáme časté posouvání nábytku, nebo chůzi ve vysokých podpatcích. Někteří výrobci nabízejí také laminátové desky speciálně určené pro kuchyně. Ty mají tzv. vodovzdorný povrch. V každém případě by naše laminátová podlaha měla vydržet také popálení cigaretou, rozlití červeného vína nebo dětské pastelky.

tepelná izolace a ochrana proti hluku. Novým trendem na trhu jsou lamely, jejichž součástí je izolační vrstva, která tlumí kročejový hluk. Na trhu nabízí např. firma Parador řadu zámkových plovoucích podlah s pryžovou podložkou z kaučuku s názvem Akustik. Oproti běžným plovoucím podlahám má řada Akustik ve směru do místnosti hlučnost nižší o 12 db a ve směru do spodních místností až o 20 db.

Výrobci se mezi sebou doslova předhánějí v šíři nabídky barev a struktur dřeva. Někoho by mohlo překvapit, že i v oblasti laminátových podlah se můžeme setkat s různými styly určenými pro různé druhy interiérů (rustikální, klasický, hi-tech). Již tradičně zůstávají nejoblíbenější klasické odstíny a struktury dřeva (olše, dub, buk, třešeň). Své příznivce si však stále více nacházejí i netradiční odstíny jako modrá a zelená. Samozřejmostí jsou také lišty a profily barevně sladěné s podlahovými dekory.

V současné době jsou už samozřejmostí druhy laminátových podlah, které lze pokládat bez lepení. Nelepený spoj funguje na principu mechanického zámku. Desky tohoto typu se snadno skládají, jejich sestavování do celků vyžaduje minimální úsilí i zkušenosti. Spoje bez lepení umožňují používání podlahy (nastěhování nábytku) ihned po instalaci. Takovouto plovoucí podlahu lze navíc kdykoli snadno demontovat a opětovně položit.

Laminátové podlahy mají stále větší oblibu pro svou cenu, vysokou kvalitu a srovnatelnost s podlahami dřevěnými, které v některých parametrech dokonce předčí. Tímto parametrem je bezesporu také velmi snadná údržba. Plovoucí podlahu stačí totiž pouze setřít vlhkým hadrem. Nemusíme si dělat hlavu s žádným leštěním, voskováním nebo lakováním.
Foto archiv firmy Pergo.

Publikováno: 8. 2. 2002, Autor: