reklama

Budete na jaře stavět dům? Pozor na rozvody v domě!

Článek se také mohl jmenovat : „…aneb, co je dobré vědět o plynu a vytápění“, nicméně, společně s projektem budoucího domu se vyplatí nechat vyprojektovat systém rozvodů, který bude stejně výhodný z hlediska ceny materiálu, tak i z hlediska rychlosti a ceny montáže při dodržení norem a správných technologických postupů. Každý dům je jiný a rozdílné předpoklady vyžadují nejen individuální poradenství, ale i realizaci.

Rozvody v domě? Na začátek trochu technického čtení

V každém případě se doporučuje svěřit zpracování návrhu nebo projektu kvalifikované osobě, která při respektování požadavků majitele a technických kritérií zvolí tu nejvhodnější soustavu rozvodů, armatur, zařízení a regulační techniky.
Rozvody se kreslí do zjednodušených výkresů stavebního objektu bez kótování. Výkresy projektu musí jednoznačně určit funkční vlastnosti rozvodů, jejich polohu, tvar, rozměry, typ, umístění topných těles či zařizovacích předmětů a strojního vybavení, jakož i vzájemné vztahy jednotlivých zařízení vůči budově. Do půdorysu se kreslí v pohledu shora, vodorovným řezem se zobrazují pouze svislá potrubí, která se přenášejí do vyššího podlaží. Výkresy se zpracovávají zvlášť pro jednotlivé profese. U jednodušších staveb se půdorysy mohou vypracovat společně pro několik profesí (kanalizace, vodovod, plynovod), což projekt zlevní.

Rozvody v domě: rozvod plynu

Instalační materiál rozvodů, odběrné zařízení a jejich instalace musí vyhovovat požadavkům normy a realizaci musí provádět výhradně odborné firmy s vyškoleným personálem. Po určení místa napojení objektu na uliční plynovod je třeba u dodavatele plynu dohodnout místo osazení regulačního zařízení a plynoměru. Tato zařízení jsou majetkem dodavatele. Domovní plynovod rozvádí plyn ke spotřebičům s přetlakem do 5 kPa. Plynový rozvod začíná hlavním uzávěrem plynu a končí uzávěry před spotřebiči.

S ohledem na konstrukční provedení zařízení se plyn většinou připojuje přímo na plynovou armaturu. Připojení spotřebičů může být pevné nebo pružné. Výhodné je připojení s flexibilní hadicí, protože usnadňuje montáž, přístup a zabraňuje případnému přenesení pnutí plynovodu na plynovou armaturu. Před každým plynovým spotřebičem v téže místnosti by měl být instalovaný uzávěr. Před plynové armatury se doporučuje osadit odlučovač nečistot.

Domovní plynovod se skládá z ležatého rozvodu, stoupacích potrubí, odbočky k plynoměrem a rozvodů ke spotřebičům. Všechny rovné trubky a tvarovky musí mít hladký povrch bez nerovností, což platí i pro styky a spoje jednotlivých potrubí. Plynové potrubí se nesmí vést přes komínové průduchy, ve výtahových a větracích šachtách, přes povaly a v podlahách, v místech s teplotou nad 35 ° C a pod pevně zabudovanými předměty, např.. vanou. Stoupací potrubí nesmí být v obytných místnostech.

Rozvody v domě: topné systémy

V rámci posouzení tepelnotechnických parametrů stavební konstrukce projektant vypočítá tepelné ztráty a následně podle lokality  a našich  požadavků a možností navrhne zdroj tepla, odpovídající otopnou soustavu, potrubní rozvody, armatury, regulační techniku a filtraci.

Nejčastější druhy materiálů, které se používají na potrubní rozvod topných systémů jsou ocelové závitové bezešvé trubky, dále plastové a měděné. Nejčastěji používané regulační zařízení představují radiátorové ventily s termostatickými hlavicemi, prostorové termostaty a ekvitermní regulátory.

Rozvody v domě: tepelná čerpadla

Základem tepelného čerpadla je agregát – kompresor, který stlačuje chladící médium. Při tomto procesu se uvolní tepelná energie a ve výměníku se přebytečné teplo odebere a přesune do topného systému. Pokud bychom chtěli použít čerpadlo voda – voda, měla by být vydatnost zdroje podzemní vody pro rodinný dům min. 30 l / min. Pro čerpadlo země – voda při plošném kolektoru je potřebný pozemek asi 450 m2 a při vertikálním vrt, hluboký 180 cm. Čerpadlo vzduch – voda vyžaduje stálý přívod vzduchu do vzduchového výměníku.

Rozvody v domě: podlahové vytápění

Při tomto způsobu vytápění je topným tělesem celá podlaha. Samotné řešení otopné plochy může být různé. Uložení topných systémů v podlaze může být mokrým způsobem přímo do cementového potěru nad tepelně-zvukovou izolací nebo suchým způsobem, kdy je topný rozvod uložen do izolační vrstvy a od cementového potěru  je oddělen plastovou či kovovou fólií. Nejznámější je ukládání do systémových desek, které zajišťují rychlou montáž. Deska má také funkci tepelné izolace, představuje také izolaci proti kročejovému hluku a také proti vlhkosti. Celý systém doplňují regulátory teploty, které snímají teplotu vzduchu i podlahy (dá se naprogramovat nižší teplota v noci, víkendový program a jiné).

Další informace a inspirace ve článku Patří komín do nízkoenergetického či pasivního domu?

Irena Forejtová
Foto firem: AWAC Trade, Instalatérství Vlastimil Plza , Gapa Servis

Publikováno: 3. 2. 2010, Autor: