reklama

Dosluhuje kotel? Pořiďte si nový z dotací. Jak na to?

Pokud uvažujete o výměně kotle nebo rekonstrukci otopného systému, budou vás určitě zajímat tzv. kotlíkové dotace. V případě, že je získáte, můžete si odečíst z nákladů na instalaci otopného systému až 127,5 tisíce korun. Brzy bude možné o dotaci žádat na příslušném krajském úřadě.

i (Zdroj: archiv redakce)
Dosluhuje kotel? Pořiďte si nový z dotací. Jak na to?

Od roku 2022 nebude možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Přitom až 350 tisíc domácností stále provozuje starý kotel na tuhá paliva.

Na nemalou investici můžete čerpat finance z nově vyhlášeného dotačního programu MŽP, do něhož má být napumpováno celkem 9 miliard korun. Příspěvky v kotlíkových dotacích jsou vyčleněné na pořízení nového ekologického zdroje vytápění včetně nákladů na jeho instalaci. Z dotací bude možné financovat nejen kotel, ale třeba i novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci. „Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %,“ sdělila Jana Poncarová ze serveru EnergetickáPoradna.cz.

Výše podpory:

  • kotel výhradně na uhlí 70 %
  • kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
  • kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %

Dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo Ministerstvo životního prostředí. Ověřte si, zda patříte do seznamu prioritních měst a obcí.

Na co dostanete dotaci:

  • zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
  • nová otopná soustava
  • rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
  • finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč)
  • služby energetického specialisty
  • projektová dokumentace

O co vše lze žádat?

Horní hranice nákladů, z nichž bude hrazena dotace, je stanovena na 150 tisíc korun (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč). Na rozdíl od jiných typů dotace budou o rozdělení peněz rozhodovat krajské úřady, které začnou přijímat žádosti ještě v průběhu letošního roku. „Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Spolupráce s odborníky je pro úspěšné vyřízení dotace nutná, neboť projektová dokumentace zahrnuje mimo jiné i energetický posudek. Co konkrétně budete k získání dokumentace muset zajistit, zjistíte na stránkách Operačního programu životního prostředí.

Co budete muset doložit:

  • Žádost o poskytnutí dotace – je k dispozici na krajských úřadech.
  • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
  • Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/používaných palivu/palivech.
  • Písemný souhlas spoluvlastníků domu v případě, že je jich více.
  • Písemný souhlas vlastníka pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka pozemku, na němž se rodinný dům nachází.
  • Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb souvisejících s nastavením přidělování podpory.

Podle odborníků může být významným problémem také hledání vhodné firmy, která má správné oprávnění k montáži kotle, tepelného čerpadla nebo solárního systému. „Takových dodavatelů není mnoho a vysoká poptávka může vést ke zdražení služeb,“ uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. Ten také upozorňuje, že k žádosti o dotaci bude třeba doložit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který ukazuje energetickou náročnost objektu. „Většina stávajících domů téměř jistě nesplní požadavek na třídu C nebo lepší. Neseriózní zpracovatelé mohou mít tendenci ohýbat čísla,“ upřesňuje Karel Srdečný.

Jak do dotační džungle?

V případě, že váš dům nesplňuje energetickou účinnost C, neznamená to automaticky, že na dotaci nedosáhnete, ale budete muset navíc realizovat jedno z finančně méně náročných opatření na snížení energetické náročnosti budovy (do 20 tisíc korun), mezi ně patří například zateplení fasády nebo střechy, ale také dílčí výměna oken. I na ty je možné čerpat příspěvek.

V případě, že si sami netroufáte na zajištění dokumentace, můžete si nechat pomoci firmami, které se specializují na získávání tohoto typu dotací a slibují vyřízení příspěvku od zpracování a podání žádosti až po realizaci samotné výměny kotle. Tyto služby také nabízejí energetičtí poradci, výrobci kotlů, firmy, které se zabývají výměnou kotlů a otopných systémů. Mají větší zkušenosti a obvykle proto mají dobrou šanci, že pro vás tyto dotace získají. Na druhou stranu můžete také naletět neseriózní firmě. Proto vsaďte na reference a zkušenosti, nechte si předložit seznam získaných dotací a neváhejte si je ověřit. Času máte dost, tento program běží až do roku 2020.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Profimedia

Publikováno: 3. 11. 2015, Autor: