reklama

Přemýšlíte o ekologickém vytápění? Zelenou mají tepelná čerpadla

Zima pomalu klepe na dveře a je nejvyšší čas přemýšlet o tom, jak si doma zajistit co nejlepší tepelnou pohodu. K tomu se ideálně hodí tepelná čerpadla. Výběr vhodného domácího tepelného zdroje je třeba důkladně zvážit. Na misce vah jsou obvykle jeho cena, náklady na provoz a nároky na údržbu.

K nim se v posledních letech řadí ekologie. Na tu je třeba stále více dbát, vždyť určitě sami víte, co dokáží udělat s ovzduším právě emise z lokálního vytápění.

Proč tepelná čerpadla?

Pro volbu tepelného čerpadla jako zdroje vytápění, ale i chlazení, hovoří řada argumentů. Za hlavní lze považovat levný provoz, pohodlí a ekologii. Dům lze vytápět kotlem na tuhá paliva, který má relativně levný provoz; kotli na plyn a elektřinu, které nevyžadují obsluhu; slunečními kolektory, jež jsou šetrné k životnímu prostředí. Všechny jmenované přednosti současně však může nabídnout právě tepelné čerpadlo.

Při porovnávání zdrojů tepla je třeba brát v úvahu nejen jejich pořizovací cenu, ale i provozní náklady. Když se sečtou cena tepelného čerpadla a náklady na sedm let jeho provozu, vyjde z nich, že využívání tepelného čerpadla přijde levněji než kterýkoli jiný bezobslužný zdroj tepla.

Provoz tepelného čerpadla je ohleduplnější k životnímu prostředí, protože ho nezatěžuje škodlivými emisemi. Tepelná čerpadla jsou také nejpraktičtější při získávání energie z obnovitelných zdrojů: Na rozdíl od solárních systémů fungují, i když slunce nesvítí, a na rozdíl od biomasy topí, i když chybí čas na přikládání.

Jak to funguje?

Je všeobecně známé, že tepelná čerpadla především odebírají teplo ze země, vody nebo ze vzduchu. Ptáte se, který z těchto způsobů je lepší?

Pro vytápění rodinných domů je lepší použít tepelné čerpadlo s odběrem tepla z plošného kolektoru umístěného na zahradě. Pokud je pozemek malý nebo je obtížné provést výkopy, tak je možný vrt nebo systém vzduch/voda. Praxe totiž ukazuje, že pořizovací náklady čerpadla se zemním kolektorem jsou stejné nebo nižší než u kvalitních vzduchových čerpadel a provozní náklady jsou stejně nízké jako u systémů s vrtem.

Zemní čerpadla navíc netrpí dalšími klasickými neduhy vzduchových čerpadel, jako je hlučnost, kratší životnost a problémy s určitým poklesem výkonu při minusových teplotách.

Nevěřte podezřele nízkým cenám

Tepelná čerpadla se stávají oblíbeným řešením vytápěním rodinných domů. Vzhledem k velké poptávce se stále častěji jejich instalací zabývají firmy, které nemají dostatečné odborné znalosti a jde jim o rychlý zisk. Proto více než kdy jindy dnes platí, že při výběru tepelného čerpadla je nutná obezřetnost. Nelze věřit podezřele nízkým cenám a slibům nereálných úspor.

„I když technologie tepelných čerpadel pokročila, nadále platí fyzikální zákony: Nejúspornější tepelné čerpadlo je takové, u něhož je nejmenší rozdíl v teplotách zdroje, z něhož se teplo odebírá, a místa, kam se teplo dodává. Prakticky to znamená, že například tepelné čerpadlo odebírající teplo ze země a využívající nízkoteplotní podlahové vytápění spotřebuje za rok o 50 % elektřiny méně než stejně kvalitní tepelné čerpadlo odebírající teplo ze vzduchu, které je připojené na radiátory,“ vysvětluje Ing. Václav Kahoun, vedoucí obchodního oddělení společnosti Veskom, která se zabývá instalací tepelných čerpadel v České republice.

Při volbě tepelného čerpadla je třeba brát zřetel i na topný faktor. Čím bude vyšší, tím menší je spotřeba elektrické energie. Důležité je i pečlivé nastavení ekvitermní regulace čerpadla, což ovlivňuje jeho provoz. Pokud se správně nastaví regulace a je průběžně dvakrát ročně kontrolována, ušetří se za 10 let provozu zhruba 20 000 až 30 000 korun.

Text: Ivana Kukalová

Publikováno: 29. 9. 2017, Autor: autor: Ivana Kukalová