reklama

10 věcí, které byste měli vědět, než si pořídíte septik

Plánujete si pořídit septik? Rozhodujete se, jestli je pro vás vhodným řešením? Nechte si poradit. Přečtěte si o nich vše podstatné, co potřebujete k rozhodnutí.

i (Zdroj: archiv redakce)
10 věcí, které byste měli vědět, než si pořídíte septik

1. Septik funguje jako nádrž na částečné čištění odpadní vody. Obsahuje přívodní i odtokovou rouru.

2. Ušetříte s ním náklady, ale i čas, protože je nenáročný na údržbu. Nečistoty se vyváží většinou jednou za rok, ale vždy záleží na počtu uživatelů a objemu nádrže.

3. Pro septik a osazení pískového filtru je nutné schválit na stavebním úřadě, a proto musíte zažádat o stavební povolení.

4. Podle zákona je vodním dílem, a proto se na něj vztahuje vodní zákon (254/2001 Sb). Dejte si pozor: od roku 2008 není možné volně vypouštět znečištěnou vodu do půdy ani do vodních toků.

5. Septik se vyrábí z plastu (tzv. konstrukčního polypropylenu), anebo železobetonu. Obojí zaručuje nepropustnost a dlouhou životnost. Plastový septik je ale během mrazu náchylnější na poškození, proto s ním manipulujte jen při teplotách nad 5 °C.

6. Na trhu najdete různé druhy, které se rozdělují především v závislosti na typu podloží. V běžném podloží stačí vybrat samonosnou nádrž, kterou obsypete hlínou. Do skalnatých a jinak problematických míst je lepší vybrat nádrž k obetonování. Pozor si dejte i na podzemní vodu. Pro takové případy je řešením dvouplášťový septik.

7. Vícekomorový septik nabízí biomechanické přečištění. Voda se postupně přelévá z jedné komory do další, zatímco v té předešlé dochází k částečnému rozkladu nečistot. Do poslední komory se dostává už z velké části přečištěná voda. Zbylé kaly a nečistoty následně vyváží fekální vůz.

8. Vhodným řešením je napojit pískový filtr, který vodu dočistí. Ta se může dále zužitkovat, třeba při zalévání květin na zahradě. Toho můžete využít pouze v případě, že voda nevnikne do podzemních vod a nijak je neohrozí. I k osazení filtru je nutné si zajistit povolení.

9. Pokud je dosaženo nerovnováhy bakterií uvnitř septiku, postup rozkladu se zpomalí, a tím nejspíše dojde k zápachu nebo tvorbě pěny na hladině. Příčinou jsou obvykle nevhodně zvolené mycí prostředky, které ničí přirozeně se vyskytující bakterie v septiku.

10. Septik se dal dříve napojit na kanalizační síť, a odvádět tím odpadní vody pryč. Podle novely se ale již do srážkové kanalizace nesmí cokoliv jen tak vypouštět, ani pokud jde o přečištěnou vodu. Proto je nutné zažádat si o povolení o vypouštění u příslušného vodoprávního úřadu.

Běžný septik, který by odváděl vodu volně do jakéhokoliv zdroje, už není dnes možné zřídit. Můžete si zajistit septik s biomechanickým čištěním či zemním filtrem, bezodtokovou žumpu anebo domovní čističku odpadních vod.

Publikováno: 25. 2. 2019, Autor: autor: Komerční prezentace