V práci většina z nás tráví převážnou část dne. A přestože se rádi vracíme domů, kde to chceme mít co nejútulnější, na vzhled kanceláře tak velký důraz neklademe. Ba naopak. Není žádnou výjimkou, že je nám to úplně jedno, v jakém pracovním prostředí pobýváme. Věřte, že to je ale velká chyba. Pokud se rozhodnete pro změnu, najdete inspiraci v následujícím článku v podobě jedné zajímavé proměny kancelářských prostor. Autory jsou architekti Jiří Nosek a Alena Valová z pražského ateliéru Kvartýr.
Dva v jednom
Kancelář pro SVÚM reality v administrativní budově ve Václavské ulici v Praze byla původně koncipovaná jako osobní kancelář pro mladou manažerku. Ta si přála rozdělit stávající obchodní plochu na dvě samostatně fungující jednotky s vlastním vchodem a sociálním zázemím.
Ve větší části, kam se dá vejít přímo z ulice, zůstala specializovaná prodejna s papírenským zbožím. Z menšího prostoru orientovaného do vnitrobloku vznikla navrhovaná kancelář.
Okno nahradily vstupní dveře
Především bylo potřeba zajistit do kanceláře přístup přímo ze dvora. Proto bylo nutné ubourat stávající okenní parapet a vzniklý otvor osadit dřevěnými vstupními dveřmi, které stylově a barevně korespondují se zbytkem budovy. Výškový rozdíl mezi dvorem a úrovní podlahy v kanceláři se podařilo překlenout exteriérovým ocelovým schodištěm s rozšířeným prvním stupněm, kde se najde místo i pro květináč.
Proti vstupním dveřím vzniklo zázemí nové kanceláře, kterou lze v případě potřeby oddělit pomocí mohutných posuvných dveří, osazených do vestavné pojezdové lišty v podhledu. Za těmito dveřmi se nachází kuchyňka a toaleta.
Vládne zde minimalismus a černobílý kontrast
Kuchyňka je zařízena minimalisticky, ale s ohledem na potřeby uživatelky. Bílý nábytek doplňuje pouze korkové obložení a černé detaily. Tyto materiály a motivy se prolínají celým interiérem.
Toaleta je charakteristická kontrastem bílé a černé. Běžný bílý obklad kladený na vazbu díky černému spárování vytváří zajímavou geometrickou strukturu stěny. S minimálními náklady tak vznikl netradiční efekt.
Kancelář se obešla bez bourání
Hlavní prostor kanceláře nevyžadoval zásadní stavební zásahy. Díky velkým oknům vedoucím do dvora je místnost příjemně světlá. K případnému zastínění slouží lehký průsvitný závěs. Jeho výhodou je, že sice propouští dostatek světla na práci, ale zároveň zajišťuje i potřebnou intimitu pracovního prostoru, který je bohužel situován do rušného dvora.
Betonový trámový strop dodává interiéru osobitý charakter. Původní teracová podlaha byla ponechána na chodbě a v zázemí kanceláře. Ostatní prostory pokrývá béžový celoplošný koberec, který eliminuje kročejový hluk a zároveň celý prostor zútulňuje.
Tematicky pojatá stěna má styl
„Hlavním prvkem prostoru se stala graficky pojatá stěna. Náplň firmy zabývající se pronájmem a správou nemovitostí byla inspirací pro její ústřední motiv. Grafik a umělec Matyáš Prošek do ní vnesl stylizované ruce investorky pokládající budovy firmy SVÚM reality do centra stověžaté Prahy. V horizontu linie města je zakomponována kruhová nástěnka, která je jedním z použitých korkových doplňků návrhu,“ uvádí architekti..
Inspirace městem se odráží i ve zvoleném způsobu osvětlení, které může evokovat představu pouličních lamp zavěšených mezi městskými činžáky.
Nakonec je všechno jinak
„Celkový koncept měl být podpořen i vestavnou skříní s relaxační nikou ve tvaru domu. Na realizaci této položky bohužel nedošlo, a tak je původní myšlenka hůře čitelná. V místě plánované skříně si klientka umístila kožená křesílka a betonový konferenční stolek,“ prozrazují architekti.
Během realizace projektu se však rozsah působnosti zadavatelky rozšířil a zrekonstruovaný prostor tak nakonec slouží jako jednací místnost a sdílená kancelář pro potřeby celé společnosti SVÚM reality. Z tohoto důvodu byl původní pracovní stůl nahrazen velkým jednacím stolem z laminované desky s černě lakovanými ocelovými podnožemi. K pohodlnému sezení slouží černé skořepinové židle.
„Přes všechny peripetie a změny během projektu nakonec vznikl svěží mladistvý interiér, ve kterém je radost pracovat,“ uzavírají architekti z ateliéru Kvartýr.
Zdroj: ateliér Kvartýr
Publikováno: 19. 2. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová