reklama

Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?

Zahradní jezírko je krásné, ale když nastoupí vyšší teploty, často se promění průzračná voda v nevzhlednou zelenou hmotu. Je to znamení, že vládu nad jezírkem převzaly řasy. Bez nich by život ve vodě neexistoval, ale kdy se přemnoží, je na nás, abychom je zredukovali na přiměřené množství. Poradíme vám, jak znovu ve vašem jezírku nastolit rovnováhu.

Jsou řasy v zahradním jezírku problém?

Uzavřené biotopy, mezi něž zahradní jezírka patří, mají minimální schopnost se čistit. Řasy samy o sobě neškodí, dokonce je jejich přítomnost žádoucí, protože dokážou snižovat obsah škodlivin a tím zlepšují kvalitu vody a dodávají jí kyslík. Navíc jsou potravou pro ryby, drobné živočichy a další organismy. Pokud se ale přemnoží, jejich užitečnost skončí a stanou se urputným protivníkem, protože:

  • spotřebovávají kyslík, čímž ohrožují na životě ryby a ostatní živočichy,
  • utlačují jiné vodní rostliny, které se pak nemohou vyvíjet a produkovat kyslík,
  • zamezují přístupu slunečních paprsků, jež vodní rostliny potřebují k růstu,
  • znemožňují rybám volně se pohybovat v jezírku,
  • jejich tlení ve vodě způsobuje nepříjemný zápach,
  • jezírko zahlcené invazí řas vypadá na pohled odpudivě.

V případě přemnožení nepomůže ani spolehlivá filtrace. „I když existuje více než 17 tisíc druhů řas, v zahradním jezírku dělají neplechu nejčastěji dvě formy: Jednobuněčné mikroskopické řasy, které mají na svědomí zbarvení vody dozelena až dohněda a zbavují ji průhlednosti. Jejich přemnožení s sebou nese zápach a dokonce může usmrtit ryby v jezírku. Vláknité řasy mají na svědomí ony zelené chomáče a zarostlé kameny a dokážou vytvořit celý podvodní les, který brání v pohybu rybám i vám, máte-li koupací jezírko,“ vysvětluje Pavel Míča z firmy, která se na péči o jezírka specializuje.

Zatočte s řasami v zahradním jezírku
i (Zdroj: Profimedia)
Zatočte s řasami v zahradním jezírku

„Žabinec“ nemají rády ani žáby

Když se jezírko zbarví do zelena a vy z vody taháte zelené chuchvalce slizu, nastala kritická situace. Protože jsou vláknité řasy dobře viditelné, dají se likvidovat mechanicky. Stačí na ně vzít kartáč a síťku nebo je namotat na smeták a vybrat z vody.

Abyste měli jistotu, že jste dost důkladní, použijte přípravek na řasy. Ten uvolní do vody tolik potřebný kyslík a hlavně zneškodní řasy v jezírku, jež do pár minut vyplavou na hladinu, odkud je snadno seberete. Následně aplikujte sypký přípravek, který nastaví prostředí ve vodě tak, že zamezuje jejich dalšímu růstu. Preventivně ho aplikujte jednou za měsíc.

Po dvou až pěti dnech pak použijte ještě bakteriální přípravek, který nejlépe splní svůj účel, když ho umístíte do filtrace nebo u přítoku, kde dochází k cirkulaci veškeré vody v jezírku.

Zatočte s řasami v zahradním jezírku
i (Zdroj: Profimedia)
Zatočte s řasami v zahradním jezírku

Velká opatření pro malé organismy

Méně viditelný je další druh řasy v jezírku, který označujeme jako mikroskopická řasa. Jakmile zamoří jezírko, voda zezelená a přestane být průhledná. Síťka ani skimmer vám v tomto případě nejsou nic platné. Účinnějším bojovníkem je přípravek vločkovač pro jezírka, který umí vyvločkovat nečistoty včetně jednobuněčných řas a sinic, takže vzniklý kal pak stačí vysát jezírkovým vysavačem nebo ho nechat odplout filtrací. Přípravek současně odstraní z vody fosfáty, které jsou pro řasy lahůdkou. Potom opět sáhnete po vhodném produktu pro vyvážené prostředí, aby se rozložily i poslední zbytky nečistot v jezírku.

Na mikroskopickou řasu platí také UV lampa, která nevítaného hosta v jezírku nelítostně zlikviduje.

Zatočte s řasami v zahradním jezírku
i (Zdroj: Profimedia)
Zatočte s řasami v zahradním jezírku

8 tipů, jak na řasy

Nejlepším způsobem udržet věci (a nejenom řasy) v pořádku je prevence. Problém s řasami obvykle způsobuje nadbytek výživných látek v jezírku. Postupem času se v něm hromadí živiny vyplavené z okolní půdy například při dešti, spad z ovzduší, krmení pro ryby, zbytky hnojiva z okolní půdy, ostatky rostlin, nejrůznější substance z vody, kterou jezírko dopouštíme.

Pro čistou vodu dodržujte několik důležitých rad:

1. Jezírko umístěte do stínu

Jezírko nepatří na místo, na které celý den praží slunce, protože teplá voda řasy neodolatelně láká. Lepší je zvolit stín nebo alespoň polostín. Co se týče teploty vody v jezírku, podstatná je i rozumná hloubka jezírka, která by neměla být menší než metr.

2. Kvalitní filtr

Filtr pro použití v jezírku musí obsahovat mechanickou i biologickou složku. Mechanická část polapí nečistoty, biologická slouží k množení startovacích bakterií, jež je nutné pravidelně doplňovat. Filtr je třeba pravidelně čistit.

3. Dopouštějte „dobrou“ vodu

Pokud máte na vybranou, sáhněte raději po vodě z řadu než ze studny, protože studniční obvykle obsahuje zbytky hnojiv, splašků z povrchu. A také bývá tvrdá, což rovněž podporuje růst řas, odpar atd.

Zatočte s řasami v zahradním jezírku
i (Zdroj: Profimedia)
Zatočte s řasami v zahradním jezírku

4. Sbírejte a sbírejte…

Odstraňujte z hladiny jezírka zbytky rostlin a další nečistoty, ideálně s pomocí skimmeru, který lze připojit na čerpadlo filtrace.

5. Pořiďte vysavač

Usazeniny, kal a výměšky ryb na dně jezírka odstraníte pomocí jezírkového vysavače. Můžete také vypustit a znovu napustit celé jezírko, ale tímto postupem riskujete ztrátu těžce nabyté biologické rovnováhy.

6. Vodní rostliny

Vodní rostliny okysličují vodu a odebírají z ní živiny a světlo pomáhají tak udržet vodu v jezírku čistou. V případě malých jezírek by měly pokrývat až 70 procent plochy, u větších alespoň polovinu.

7. Provzdušňujte

Řasy nesnášejí cirkulující a dobře okysličenou vodu. Kromě provzdušňovačů, které můžete běžně koupit v obchodě, opět dobře poslouží vodní rostliny (různé druhy trav, kosatce, rákos apod.).

8. Nepřekrmujte ryby

Zahradní jezírka, v nichž plavou ryby, jsou v porovnání s těmi bez ryb náchylnější na problémy s řasami. Jak už jsme si řekli, řasy milují přebytek živin, a tedy i nespotřebované krmivo a rybí výkaly. Proto dopřejte rybám, aby si samy našly potravu, a dokrmujte jen minimálně. Problém může být rovněž v příliš velkém množství ryb. Jezírkové filtrace mají určitou filtrační kapacitu a té také musíte přizpůsobit počet ryb.

Zdroj: Profimedia, Jana Truksová, Pavel Míča, vodnar.cz

Publikováno: 13. 6. 2018, Autor: autor: Jana Truksová, Profil autora: Redakce