Chystáte se na rekonstrukci? Toužíte po kuchyni, v které se i po letech budete cítit pohodlně a vaření v ní vám půjde vždy hezky od ruky? V tomto článku přinášíme 10 tipů, jak rekonstrukci staré kuchyně zvládnout hravě bez chyb a omylů, kterých byste mohli později litovat.
1. Začněte důkladným plánováním
Mít dobře vypracovaný plán je základem úspěchu prakticky u všeho a rekonstrukce kuchyně rozhodně není výjimkou – spíše naopak. Po jejím zahájení pro vás totiž jakákoliv dodatečná změna bude znamenat vyšší výdaje, časovou ztrátu a množství starostí.
Pokud vše dobře promyslíte a zorganizujete předem, nic vás nepřekvapí. Držte se proto několika základních pravidel:
- U veškerého stavebního materiálu ověřte jeho dostupnost předem u prodejců. Určitě nechcete zastavit celou rekonstrukci kvůli čekání na momentálně nedostupné obložení.
- Veškeré práce konzultujte předem se správcem, pokud je to ve vašem případě nutné.
- Když plánujete bourat příčky, nezapomeňte oslovit statika.
- Pokud vlastníte družstevní byt, budete potřebovat souhlas družstva s rekonstrukcí před jejím samotným zahájením.
Dobré načasování je neméně důležité. Pokuste se naplánovat rekonstrukci v termínu, kdy budete mít klid v práci, děti ideálně na prázdninách a v úplně nejlepším případě možnost, se po její trvání z bytu úplně odstěhovat. Čím více budete mít klidu, tím lépe se na rekonstrukci budete moci soustředit.
Tip: Přečtete si, proč jsou tak oblíbené kuchyně ve tvaru L.
2. Mějte reálná očekávání
Ať renovujete své bydlení z estetického, či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. V první řadě nikdy nesmí být vzhled, ale především praktičnost.
Nevíte, kde hledat? Inspirujte se fotogalerií kuchyní. Vyberte si takovou, která bude praktická právě pro vás.
3. Rozpočet promyšlený do puntíku
Lidé často podceňují výšku skutečných výdajů na rekonstrukci. Zřejmě proto, že ji nedělají každý den. Ideální je samozřejmě nastavit rozpočet tak, abyste nemuseli slevit ze svých představ. Pokud ovšem máte sebemenší obavy, že na celou rekonstrukci nemáte dostatek financí, zvažte, zda ji radši o pár měsíců neodložíte. Pokud budete nuceni rekonstrukci v jejím průběhu zastavovat, nebo dělat nechtěné kompromisy koupí laciných materiálů, nic dobrého nezískáte.
Tip: Ideálním řešením může být hypotéka na rekonstrukci kuchyně, kterou můžete financovat i její vybavení bez starostí a kompromisů.
Pokud chcete mít co nejlepší představu o konečném výdaji, udělejte si důkladný průzkum trhu. Pečlivě si vypište vše potřebné, zajistěte si odhad ceny nutné práce a postupně se dopracujte k finální částce. Vždy také počítejte s nutnou rezervou pro případy, že se v průběhu rekonstrukce něco pokazí. Pokud budete na případné vyšší náklady připraveni, nic vás již nezaskočí.
4. Nepřeceňujte se
Určitě vás napadne, že rekonstrukce svépomocí může ušetřit významné peníze. Věřte však, že na přecenění vlastních schopností už ztroskotalo úsilí mnoha šikovných domácích kutilů. Když dobře neodhadnete své vlastní schopnosti, ve finále se o žádné úspoře nebude dát mluvit. Sami se pouštějte jen do prací, u kterých jste si stoprocentně jisti, že je sami s přehledem zvládáte.
5. Výběr vhodných materiálů
Právě stavební materiál je tím, na čem se lidé snaží nejvíce ušetřit a je to velkou chybou. Kvalita materiálu hraje zásadní roli v budoucí životnosti kuchyně, a proto orientace na to nejlevnější rozhodně není rozumná.
Pokud se vám dražší a v drtivé většině případů i kvalitnější materiál zdá cenově nedostupný, zaměřte se na sezónní výprodeje a množstevní slevy. Často tak narazíte na rozumnou cenu za materiál špičkové kvality.
Tip: Poraďte se fundovaným odborníkem, než začnete bezhlavě nakupovat, mnohdy se totiž výsledná cena odvíjí spíše od značky, než od kvality. Tak jako ostatně u všeho zboží.
6. Hledejte kvalitní výrobce kuchyní
Výběr kvalitních výrobců kuchyní nebo řemeslníků rozhodně není nic snadného. Těch nespolehlivých je mnoho a ti kvalitní mají zase plné ruce práce. Ideálním řešením jsou zde reference od lidí ve vašem okolí a jejich doporučení konkrétních firem. Pokud se nemáte koho zeptat, ptejte se přímo firmy na její reference za uplynulé roky.
Tip: Vždy je lepší najmout si na většinu prací pouze jednu firmu. Vyhnete se tak prodlevám, kdy na sebe jednotlivé “party” čekají.
7. Dobrá smlouva je vždy základ!
I když je to velmi lákavé z hlediska nižších výdajů a často se s podobnou nabídkou setkáte, nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Dobrá smlouva bude k nezaplacení v případě pozdějších reklamací.
Většina firem také chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků. Jen tak budete mít firmu pod kontrolou.
8. Hodně světla je základ
Dostatek světla je nezbytný požadavek k jakémukoliv vaření. Jednak potřebujete vidět na to, co děláte, jednak snížíte pravděpodobnost úrazu. Základem je sluneční světlo, které proudí do kuchyně přes celý den. Pokud máte možnost, dosaďte do kuchyně velká plastová okna. Budete mít dostatek světla a zároveň moci větrat. Okrasných záclonek a závěsů se spíše vyvarujte a pro zatemnění využijte venkovní rolety či žaluzie.
Při výběru světla pamatujte, že bílá barva linky či zdí světlo odráží, tmavé barvy jej budou pohlcovat. Pokud tedy máte tmavou kuchyň, budete pravděpodobně potřebovat více zářivek.
Hlavní světlo může svítit bodově dolů, ale většinou neosvítí všechny kouty místnosti. Pokud je chcete mít osvětlené, použijte víceramenné hlavní světlo, u kterého můžete světlo namířit, kam potřebujete. Pro osvětlení pracovní plochy použijte bodové osvětlení, které se umístí na spodní strany závěsných skříní. Pro osvětlení varné desky dnes nejčastěji funguje digestoř se zabudovaným světlem. Cokoliv v kuchyni děláte, dělejte s dostatečným světlem.
9. Abyste nevyhořeli…
Stejně jako chráníte svůj majetek před zloději, je nutné chránit jej před případným požárem, či únikem plynu. Zvláště v případě kuchyně by měla být instalace detektoru kouře samozřejmostí, na kterou není radno zapomínat. Kouřový detektor sice nedokáže vzniku požáru zabránit, ale včasným varováním, může významně omezit škody na majetku a také riziko úmrtí či zranění.
10. Barvu kuchyně dobře promyslete
Určitě už jste někdy slyšeli o psychologii barev, tedy o tom, že každá barva něco znamená a také navozuje konkrétní emoce. Nesmíte opomíjet ani jejich estetiku a to, kam se barvy hodí. V první řadě je nesmysl příliš dbát na aktuální módní trendy. Vy jste tou osobu, která v kuchyni bude trávit čas, a především vy se v ní tedy musíte cítit dobře.
Několik tipů pro výběr barev do kuchyně:
- Nedávejte pouze na módní trendy, v kuchyni se musíte cítit dobře především vy sami.
- Velké plochy by měly mít vždy neutrální barevnost. Výrazné volte na menší plochy a doplňky.
- Barvy, které jsou zastoupené v přírodě, působí uklidňujícím dojmem.
- Nezapomínejte, že méně někdy znamená více.
- Výrazná barevnost, efektivní na první pohled, může v budoucnu působit znepokojivým dojmem.
- Tmavé barvy ubírají světlo a opticky zmenšují prostor kuchyně.
10. Zapojte své okolí
Nikde není psáno, že vše musíte zvládnout sami. Do plánování i samotné rekonstrukce zapojte své okolí. Jak radou, tak prací, vám pomohou často stresující rekonstrukci zvládnout.
Zdroj informací: TZB info, gorenje.cz, magazin.aktualne.cz
Publikováno: 14. 12. 2017, Autor: