Vaše dítko nastupuje další cestu ke vzdělání a zjistilo, že jeho pokojík se stal absolutně out, a tak si ani nemůže nikoho pozvat, protože by se absolutně ztrapnilo? Máme pro vás pár tipů, jak pokoj pro školáka vylepšit!
Pokoj pro školáka vyžaduje to své
Dětské pokoje se často stávají odkladištěm nepotřebného nábytku z celé domácnosti. To je ale špatně – to, jak děti bydlí, je ovlivňuje do budoucna, vytváří jejich vkus i smysl pro pořádek či ladění barev. Proto bychom pokoj pro školáka neměli zanedbávat. Vždyť i dítě si chce pozvat kamarády do hezkého prostředí, stejně jako dospělí do svého vyšperkovaného obýváku.
„Vždycky se najde pár tipů, jak dětem jejich pracovní místo vylepšit, i když je pokojíček malý, a musí se o něj třeba dělit se sourozenci,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, které se na navrhování a zařizování dětských pokojů specializuje už více než deset let.
Zkušenosti ukazují, že nejlepší investicí je nábytek, který funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi.
Základem pokoje nejen pro školáka by měla být kvalitní postel s dobrou matrací, na které si dítě nepřivodí problémy se zády a dobře si odpočine. Stejně tak by neměl chybět pracovní stůl s dostatečně velkou, rovnou deskou, z kvalitního materiálu. Židle by měla být výškově nastavitelná – dítě se musí při sezení opírat nohama o zem – zároveň je ale dobré volit ji tak, aby její obsluha byla co nejjednodušší.
Pokoje pro děti každého školního věku
„Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu: Jinak budete s psaním úkolů zbytečně zápasit za vysokým kuchyňským stolem,“ říká Šárka Richtrová, která si oblíbila španělský nábytek značky Asoral – z dřevěného masivu, takže vydrží pěkný mnoho let, s možností postupného dokupování dalších prvků tak, jak děti rostou.
Zatímco malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují, u větších ratolestí je situace jiná. „Větší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Velmi oblíbené jsou např. barevné sedáky typu Bool, připomínající velký tenisový míček,“ radí specialistka na dětské bydlení.
Radost větším dětem obvykle udělají v pokoji i tlumenější a méně „dětské“ barvy a naprostým hitem bývá vysoká postel, která jim navíc v pokojíku ušetří mnoho vzácného místa: Při šikovném řešení lze ostatně pracovní kout umístit právě pod ní. A sestavu doplnit třeba úložnými schody se šuplíky.
V pokojíčku sourozenců či dvojčat se pak vždy vyplatí pracovní zóny alespoň opticky či barevně rozdělit, aby se zabránilo zbytečným strkanicím.
Veselé barvy pomohou
Zatímco nábytek bychom měli volit v neutrálních barvách, protože vkus dětí se mění ještě rychleji než u dospělých, vyřádit se můžeme na doplňcích a výmalbě, jejichž výměna rodinný rozpočet nezatíží. Jejich výběr bychom pak měli ponechat na obyvateli pokoje, protože on v něm bude bydlet.
A co dokážou barvy? Studiu prý svědčí žlutá, ale i modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.
V holčičím pokojíku se uplatní i všechny odstíny růžové od cukrátkové přes pudrovou až po svítivě lízátkovou – uvedené odstíny jsou teď nejen módní, ale mají v pokojíčku i harmonizační a uklidňující efekt. A vyhýbat se nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo barvě tyrkysové: Právě ta prý podporuje spontánnost a lze jí tak rozveselit pokojíček méně smělých dětí.
Kam s nimi?
Aby se dětem v pokoji dobře udržoval pořádek, potřebují dostatečné množství praktických a dostupných úložných prostor. Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby. Šikovné a u dětmi oblíbené jsou třeba jezdící kontejnery. Výborně slouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.
Stylová pomůcka
Skvělým, finančně nenáročným doplňkem do studijního koutku je magnetická tabule, která dětem poslouží jako nástěnka, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku.
Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, Šárka Richtrová, studio Viabel
Publikováno: 6. 6. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, Profil autora: Redakce