reklama

Vyberte si gril, který se k vám hodí

Venkovní grilování je činnost velmi populární. Chcete-li si ji naplno užít, pořiďte si takový gril, který vám bude vyhovovat. Poradíme vám, jak na to. Nejdříve si hlavně promyslete, jak často budete gril využívat, pro kolik lidí budete grilovat a kde. Máte-li větší rodinu, která si ráda dopřeje grilované steaky, vyplatí se koupit větší a kvalitnější gril. Chcete-li si jen na chalupě občas ugrilovat kousek masa, bude vám stačit menší typ, který vás zároveň vyjde poměrně levně. Podle druhu přípravy můžete vybírat ze tří druhů grilů: na dřevěné uhlí, plyn nebo elektřinu.

Elektrické grily ocení začátečníci

Tento typ grilů je možné používat téměř všude, kde je zajištěn přívod elektřiny, takže si můžete grilované pokrmy dopřát i na balkoně. Manipulace s ním je díky relativně malé velikosti a nízké hmotnosti poměrně snadná. Hodí se také pro začátečníky, kteří s grilováním nemají žádnou zkušenost.

Když vás láká vůně dřevěného uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou oblíbené nejen díky své příznivé ceně, ale zejména pro svou snadnou manipulaci a přenosnost. Jejich použití zvládne opravdu každý – stačí rozpálit uhlíky a na roštu začít grilovat. Pro rozžhavení grilu nepotřebujete žádné speciální náčiní, stačí vám novinový papír (případně tuhý podpalovač), zápalky a dřevěné uhlí, které seženete nejen v hobby marketech, ale i například u čerpacích stanic. Jen musíte počítat s tím, že bude trvat zhruba půl hodiny, než gril správně rozpálíte.

Vyberte si gril, který se k vám hodí
i (Zdroj: Einrichten-design.de)
Vyberte si gril, který se k vám hodí

Kotlíkové grily na dřevěné uhlí lze zaklopit víkem, což nám v podstatě umožní připravovaný pokrm udit nebo důkladně „progrilovat“. Navíc lze u tohoto typu grilů využívat jak přímý způsob grilování, tak i nepřímý. Při přímém způsobu grilování je pokrm přímo vystaven žáru. Po určité době je nutné ho obrátit, aby došlo k řádnému opečení z obou stran. Při nepřímém způsobu grilování dochází k rovnoměrnému opékání masa z obou stran díky spodní části grilu a víku, od nichž se stoupající teplý vzduch odráží.

Druhým typem jsou grily otevřené, kde dochází k přímému kontaktu grilovaného pokrmu s žárem a kvůli absenci víka nelze provádět nepřímé grilování.

V případě, že chcete grilovat s přáteli v parku, nemusíte s sebou nosit žádné velké grily. Dají se pořídit malé a snadno přenosné grily, které se po použití a vychladnutí složí do podoby menšího palubního kufru, se kterým se dá pak snadno manipulovat.

Plynové grily jsou pro fajnšmekry

Grily na plyn představují velmi komfortní styl grilování. Snadno je rozpálíte pomocí jediného tlačítka (tzv. piezo zapalování). Jednoduše jej zmáčknete a můžete ihned grilovat. Tyto grily jsou vhodné i na přípravu velkých kusů masa, které ke svému řádnému propečení potřebují delší čas. Výhodou je, díky vysoké teplotě se maso zatáhne a uvnitř zůstane šťavnaté.

Provoz plynových grilů je relativně finančně nenáročný – desetikilová plynová bomba většinou vydrží celou sezonu.

Vyberte si gril, který se k vám hodí
i (Zdroj: Einrichten-design.de)
Vyberte si gril, který se k vám hodí

 

 

Publikováno: 9. 5. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová