Vytápění elektrokotlem patří mezi ty nákladnější, ale existují situace, kdy se ukazuje jako velmi užitečný zdroj topení, který vám kapsu nestrhá. Představíme pět situací, ve kterých se o jeho používání vyplatí uvažovat.
Chaty a chalupy a další nepravidelně obývané objekty
Představte si situaci, kdy máte chatu či chalupu, ale navštěvujete ji nepravidelně. Nicméně pro stav budovy je dobré udržovat přes zimu teploty nad nulou, aby zbytečně nedocházelo k jejímu zbytečnému provlhání a chátrání. Navíc víte, že ji několikrát přes zimu navštívíte a chcete se vyhnout vytápění vymrzlé budovy. A právě v takovém případě je elektrokotel s termostatem vhodným řešením, aby udržoval vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy.
Navíc moderní elektrokotle nabízejí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu.
Pokud plánujete víkendový pobyt na chatě, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Jde o luxus, který je až překvapivě dostupný. Za GSM modul ke kotli zaplatíte již od 5 000 korun.
Když nestíháte přikládat
Většina rodinných domů v ČR používá kotle na pevná paliva a i přes štědré kotlíkové dotace zdaleka ne všechny disponují automatickým přikládáním. Elektrokotlem pak můžete přitápět v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak opakovaně vytápět.
Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu
Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel.
Ze stejného důvodu je výhodná je také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna. Dřevo je nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu. Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný, a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.
Nízkoenergetické a pasivní domy nepotřebují mnoho
Zatímco používat elektrokotel ve starších či nedostatečně zateplených domech je nehospodárné, u moderních domů s nízkou tepelnou ztrátou ho lze použít i jako primární zdroj vytápění.
Při dnešních minimálních nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m² ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m²), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti a tím ještě ušetřit.
V případě nízkoenergetický a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.
Malé byty a domy
Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.
Když nechcete platit za revize a údržbu
Koupě elektrokotle a jejich následná instalace patří v porovnání s ostatními zdroji vytápění k nejlevnějším – pořídit se dá i za 20 tisíc.
chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel
Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění.
„V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové,“ uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona. I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti.
Publikováno: 5. 1. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce