reklama

Primulka

Primulky kvetou koncem zimy nebo brzy na jaře a lákají do našich domovů první sluneční paprsky. V našich podmínkách se pěstují většinou jako letničky, po odkvětu je ale můžeme zasadit do zahrady, kde budou bez větší péče určitě dobře prospívat a dělat nám radost i v dalších letech. Ti zkušenější se mohou pokusit přivést je opakovaně ke květu coby pokojové rostliny.

Světlo: jasné, rozptýlené
Zálivka: v době květu vyžaduje hodně vody
Péče: relativně snadná

Prvosenka, primulka, petrklíč, všechny tyto názvy označují nám tak dobře známého posla jara. Tato květina se vyskytuje v nespočetně barevných kombinacích, může mít plné či jednoduché, sametové nebo lesklé květy. Primulek existuje celá řada druhů a pro pěstování v bytě je důležité zvolit ten vhodný. Některé druhy jsou totiž vhodné spíše do zahrady. Pro pěstování v bytě je nejvhodnější odrůda Primula malacoides, která pochází z Číny. Dosahuje výšky asi 30 cm, kvete od poloviny zimy až do dubna. Má bílé, růžové, červené nebo fialkové květy, které většinou voní. Stejně tak můžeme v bytě velmi dobře pěstovat druhy Primula obconica a Primula sinensis. Primulky obvykle kvetou v zimě a na jaře, i když se můžeme setkat i s exempláři, které kvetou v létě.

Primulky většinou pěstujeme jako jednoleté rostliny a po odkvětu se jich zbavíme, i když jsou to trvalky. Jak to ale udělat, aby nám kvetly i napřesrok stejně krásně? Aby primulky krásně kvetly, vyžadují celoročně relativně chladné teploty. Po odkvětu, přes léto, si můžeme vypomoci tím, že primulky přeneseme ven na stinné místo. Nezapomene je pravidelně zalévat. Pokud nemáme zahradu, nebo stinný balkon, měli bychom jim zajistit podmínky s teplotou kolem 10-16°C a stín, což může být v bytě obtížné. Na konci léta bychom měli primulky přesadit do úrodné, humózní půdy. Pokud se nám přesazovaná rostlina bude zdát velká, můžeme ji rozdělit na několik trsů. Po přesazení zvýšíme zálivku, abychom podpořili rostlinu k růstu.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Primulka
Primulka (Zdroj: )
Primulka
Primulka (Zdroj: )
Primulka
Primulka (Zdroj: )

I v zimě vyžadují primulky nízké teploty (okolo 10°C). Pokud ji máme trvale v místnosti s teplotou nad 15°C, bude kvést kratší dobu. Aby primulky krásně kvetly, vyžadují hodně světla, ne však přímé slunce. V době květu vyžadují primulky hodně vody, jsou ale zároveň citlivé na přelití. Vzdušnou vlhkost jim můžeme zvýšit obvyklým způsobem, a to tak, že postavíme květináč na podložku s mokrým štěrkem. Rostliny také občas rosíme. Jakmile se objeví první poupata, měli bychom pravidelně přihnojovat. Odkvetlá květenství a zažloutlé listy okamžitě odstraňujeme, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala a nezkracovala se jí tak doba květu.

Velmi jednoduchým trikem, jak obejít tuto poměrně náročnou celoroční péči, je počkat až primulky v naší zahradě nasadí na květ. Jakmile se objeví první květy, zasadíme rostlinu do květináče a přeneseme na teplejší chráněné místo, kde ji necháme ujmout. Těsně před rozpukem květů ji přeneseme do místnosti, kde nám v teple krásně vykvete. Musíme však počítat s tím, že nám nepokvete tak dlouho, jako kdybychom ji na kvetení v bytě systematicky připravovali. Po odkvětu vrátíme rostlinu zpět do zahrady.

Všechny primulky si můžeme velmi jednoduše namnožit ze semen. Období výsevu se liší podle jednotlivých druhů. Výše uvedené druhy se vysévají přibližně v květnu. Termín výsevu je vždy uveden na obalu semen. K výsevu používáme směs rašeliny a písku. Semena necháme klíčit na teplém místě ve stínu, teprve po vyklíčení přeneseme malé sazeničky na rozptýlené světlo. Rostlinky by měly vyklíčit asi za dva týdny. Až sazeničky trochu poporostou, přesadíme je do samostatných květináčů. Občas je přihnojujeme. Ještě jednodušší způsob množení primulek je dělení trsů velkých rostlin. Když rostlinu přesazujeme, můžeme ji opatrně rozdělit na několik trsů, které zbavíme starých kořenů a listů a zasadíme samostatně do květináče. Zasazené rostliny bychom měli více zalévat, dokud se plně neujmou. Plně ujaté rostliny vyrazí nové lístky.

 

Publikováno: 7. 1. 2004, Autor: