reklama

Pořizujete si kondenzační plynový kotel? Co vás čeká při jeho instalaci?

Brzy bude spuštěno další kolo kotlíkových dotací, které jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů s ručním přikládáním. I když přichází jaro, a zdá se vám tato tématika předčasná, uvědomte si, že k dotaci je nutné splnit mnoho podmínek, a tak začněte včas. Pokud máte plynovou přípojku, možná se rozhodnete pro kondenzační plynový kotel. Jaká jsou úskalí jeho instalace?

Moderní kondenzační kotle mohou v rodinných domech a bytech nahradit buď staré plynové kotle, nebo kotle na pevná paliva. I když tento druh kotle výrazně sníží vaše výdaje za energie, čekají vás nejdříve vydání. A nemalá.

Odvod kondenzátu a spalin

Kondenzační kotel potřebuje ke svému provozu instalovat zařízení pro odvod kondenzátu, kterého při provozu vzniká velké množství. To může být problém v například ve sklepech nebo kotelnách, kde není instalován vodovodní rozvod. V těchto případech je řešením přečerpávací stanice kondenzátu, která je běžně dostupná jako příslušenství ke kondenzačním kotlům. Skládá se ze zásobníku a malého čerpadla, které kondenzát přečerpá do kanalizace, která se nachází nad úrovní výstupu z kotle.

Dále budete muset nechat vyvložkovat komínové cesty. Jelikož spaliny z kondenzačního kotle působí jako slabá kyselina, používají se trubky na bázi polypropylenu. Jejich výhodou je snadná instalace i nízká cena, která se pohybuje kolem 300–400 korun za běžný metr.

Bude potřeba nový topný systém?

„Kondenzační kotel dosahuje nejvyšší účinnosti při nižší teplotě topné vody. Je tedy vhodné provést kompletní revizi topného systému včetně radiátorů, které jsou většinou dimenzovány na vyšší teplotu topné vody,“ doporučil Milan Kubíček, obchodní ředitel českého výrobce kotlů Thermona.

Často se lidé obávají, že při výměně kotle za kondenzační bude třeba také vyměnit radiátory. Je sice pravda, že u starších domů byla jejich plocha dimenzována na vyšší teplotu topné vody, pokud došlo k výměně oken nebo zateplení, které se naopak výrazně snížila energetická náročnost budovy, nebude jejich výměna vždy nutná.

Jak vyřešit odvod spalin?

V moderních bytech není většinou pamatováno na technické zázemí, proto se kotle obvykle umisťují do koupelny, chodby nebo i do kuchyně. Jelikož vynikají tichým provozem, není třeba se obávat, že by jakkoli narušovaly běžný provoz domácnosti. Obvykle o umístění rozhoduje možnost napojení na odtah spalin a přívod vzduchu. Pro obojí je možné využít komínovou šachtu a použít dvojité polypropylenové trubky k odvodu spalin i přívodu spalovacího vzduchu.

Spalinové cesty kondenzačního kotle je možné instalovat jak s prostupem střechou, tak i obvodovou zdí v závislosti na výhodnějším řešení v konkrétním místě instalace. I zde je třeba myslet na odvod kondenzátu.

Při instalaci kotle způsobem, že saje spalovací vzduch z prostoru místnosti, není možné ve stejné místnosti používat jiný spotřebič, který odsává vzduch z tohoto prostoru a mění tak tahové podmínky. „Zvláště při instalaci kotle v kuchyni se nedoporučuje nasávání spalinového vzduchu z místnosti, z důvodu blízkosti digestoře, která může negativně ovlivňovat komínový tah a také s důvodu vyšší koncentrace vzdušných nečistot způsobených vařením, které zanáší hořáky kotle,“ upozornil Kubíček.

Alternativa ke kondenzačním kotlům

Drtivá většina prodávaných plynových kotlů je kondenzačních. U nich se ale přes veškerou snahu můžete dostat do situace, že jejich instalace nebude technicky možná. Pak můžete sáhnout po závěsném atmosférickém kotli, na který se ale nevztahují dotace. I tak je jejich pořízení a náklady na instalaci (stavební úpravy) mnohem levnější než v případě jejich pokročilejšího kolegy.

Jejich provoz je ale vyžaduje vyšší provozní náklady, proto se vyplatí jen v domácnostech s minimálními tepelnými ztrátami.

Výběr atmosférických kotlů je omezen nařízením Evropské unie a v prodeji jsou už pouze některé typy komínových atmosférických kotlů spalujících zemní plyn.

Z dostupných zdrojů zpracovala redakce

Publikováno: 2. 3. 2017, Autor: