reklama

Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy

Osvětlení máme v interiérech tendenci podceňovat, ale to není dobře. Kromě své čistě praktické funkce má důležitý estetický úkol a ovlivňuje náladu v místnosti. Správným a promyšleným rozmístěním světel totiž můžeme jen získat a k tomu ještě předejít některým zdravotním obtížím, které ze špatného umístění světel plynou. Jak tedy vykouzlit příjemný prostor, kde se budeme nejen dobře cítit, ale budeme v něm i dobře vidět.

i (Zdroj: archiv redakce)
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy

Na rozmístění a druh osvětlení je dobré myslet už při stavbě, případně při rekonstrukci bytu nebo domu. „Ideální čas, kdy přemýšlet o rozmístění světel, je v době, kdy vzniká projekt. Stačí poradit se s elektrikářem a naplánovat dostatečný počet zásuvek a vývodů na světlo. Pokud takovou možnost nemáte, stěhujete se do bytu už dodělaného nebo jen měníte interiér, je dobré si vše předem rozkreslit. Sortiment dnes nabízených světel je velmi široký a najdete v něm plno svítidel stropních, nástěnných nebo stojacích s různou pohyblivostí i intenzitou světla,“ vysvětlila Ivana Papíková, provozní ředitelka světelného butiku claro.

Centrální světlo je základ

Každý pokoj má mít své centrální svítidlo, ale to zdaleka nestačí. Další světla nám pomohou vytvořit v prostoru jednotlivé zóny, které budou svou světelnou atmosférou odpovídat konkrétním potřebám. Například k odpočinu a relaxaci potřebujeme jinou intenzitu světla než v pracovním koutu nebo dětském pokoji.

Obývací pokoj pro pohodu

Nejvíce času strávíme v obývacím pokoji – přijímáme tu návštěvy, sledujeme televizi, hrajeme hry nebo jen odpočíváme. A každá tato činnosti potřebuje jiný druh a intenzitu světla. Jako centrální osvětlení můžeme použít světla s pohyblivými rameny či otáčivými bodovkami.

Pokud máme v tomto pokoji knihovnu s místem na čtení a relaxačním koutkem, rozhodně je dobré do něj pro čtenáře umístit samostatnou stojací lampu s nastavitelnou lampičkou. K relaxaci a odpočinku by toto světlo mělo umožňovat regulaci intenzity jasu. V obou případech dbáme na to, aby se světlo neodráželo v televizní obrazovce.

Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy (Zdroj: )
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy (Zdroj: )
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy
Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy (Zdroj: )

Posviťte si u televize

Málokdo ví, že svítit bychom měli i při televizi. Její sledování úplné tmě poškozuje zrak a u citlivějších lidí může vyvolat i bolesti hlavy. K tomuto úkolu zcela postačí stolní nebo stojací lampa, kterou při sledování televize rozsvítíme. Pro vytvoření útulné domácí atmosféry pak můžeme v obývacím pokoji umístit světla dekorativní, tedy pro osvětlení obrazů, plastik nebo i květin.

Výběr světel nám dnes značně zjednodušují i výrobci a designéři. Koupit si tak můžete celé kolekce světel, které jsou dobře využitelné třeba právě v obývacím pokoji. „Zdaleka už také neplatí, že designová světla jsou drahá a nedostupná. Značku claro jsme založili právě se záměrem uvést na trh originální světla za ceny dostupné každému,“ upřesnila Ivana Papíková.

Jak osvítit pracovnu?

Trávíte li v pracovně nebo u domácího pracovního místa několik hodin denně, tak ani zde nepodceňujte osvětlení. Nejlepší je pochopitelně přirozené denní světlo, které je i nejzdravější. Ne vždy je ale možné umístit stůl k oknu a tak jako tak si večer musíme přisvítit.

Na kvalitní stolní lampě bychom v pracovnách určitě šetřit neměli. Samozřejmostí by měla být její velká horizontální i vertikální pohyblivost a kvalitní žárovka s teplým podtónem. Samotnou lampu je třeba umístit tak, aby nestínila při psaní ruce, tedy pravákům zleva a levákům zprava. Světlo při práci nesmí oslňovat, takže žárovka by měla být částečně krytá a ve výšce maximálně do úrovně očí.

„Kromě klasických stolních lamp lze v pracovnách dobře využít i netradiční kousky. Například lampy GLINT mají magnet, takže si s nimi variabilně posvítíte tam, kde je právě potřeba. Určitě je ale dobré nakombinovat tyto flexibilní kousky s trvale umístěnou pracovní lampou,“ dodala Ivana Papíková.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: claro., Philips, DesignVille

Publikováno: 19. 1. 2017, Autor: