Jako každý rok i letos právě uplynulý veletrh bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem představil trendy pro nadcházející sezonu. Návštěvníci se mimo jiné mohli seznámit i s unikátní kolekcí ložního prádla z dílny Beaty Rajské.
Heimtextil ukázal, že letošní trendy jsou mnohem rozvolněnější než v minulých letech. Žádá se různorodost a neotřelé způsoby zpracování tkanin. Pokud mluvíme o barvách, preferované jsou přírodní odstíny a metalické odlesky. Důraz se ale víc než kdy jindy klade na kvalitu materiálu. Dalším trendem v bytovém textilu je stejně jako v oděvním návrhářství osobitost a rukopis autora návrhu. I pro se mezi autory kolekcí bytového textilu objevují i jména známá hlavně z oděvního průmyslu.
Inspirace ručníkem
Uznávaná česká návrhářka Beata Rajská přišla pro rok 2017 s kolekcí z názvem RÍF, který kromě oděvních modelů obsahuje i limitovanou edici ložního prádla jménem „S Beatou v posteli“, kterou vytvořila pro značku VEBA. Impulzem k vytvoření kolekce byl nález ručníku po mamince.
„Inspirovalo mě, když se mi dostal do ruky maminčin vyšívaný ručník. Maminka mě k šití vedla svými dovednostmi. Jinak mě ale od šicích strojů odtahovala. Její první šaty jsem rozstříhala na svou sukni v páté třídě a v deváté třídě jsem si ušila z domácího plátna první „bílý džíny“, řekla pro iDnes.cz.
Pokud si tedy pozvete Beatu do ložnice, připravte se na typické folklorní motivy slovenského Liptova. Na bílém podkladu rozehrála hru vzorů inspirovaných lidovou výšivkou se vzory v barvách važeckého kroje žluté a modré, nechybí ale ani červená a lahvově zelená.
Čtyři hlavní světové trendy
Mezinárodní experti označili nové trendy roku 2017 krokem do neznáma. Rozdělili je do čtyřech skupin na planetární, přírodní, kulturní a virtuální.
Planetární objevy vycházejí ze vzhledu a struktury minerálů. „In“ tak budou především nové techniky na bázi otěru a barevná paleta mezi jasně bílými a popelavě šedými tóny.
Kulturní objevy zase připomínají spojování různých kulturních vlivů. Trendy je tak etnický vzhled a pigmentové barvy, které se propojují s městskými odstíny.
Přírodní objevy přinesou přírodní materiály, strukturu dřeva nebo kůry i maskovací vzory zvířat. Virtuální objevy zase pracují s jemnými tkaninami, které vytváří efekt vodní hladiny a připomínají stavbu buněčných organismů. Tomuto trendu vládnou extravagantní žakárové vzory, výšivky či květinové vzory.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Publikováno: 23. 1. 2017, Autor: