reklama

Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj

Je krásné, trvanlivé, ale i velmi citlivé. Jak vybírat dřevěný nábytek a jak se o něj starat, aby zůstal dlouho krásný a sloužil nám po generace?

i (Zdroj: archiv redakce)
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj

Dřevěný nábytek patří dnes k těm exkluzivnějším. Vybírají si ho lidé, kteří touží po fyzickém i vizuálním kontaktu s přírodou. Do interiéru vnáší prvek útulnosti. I dnešní trendy upřednostňují přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, přírodní tkaniny.

Snad z důvodu, abychom alespoň doma utekli z přetechnizovaného světa plného jedniček a nul, snažíme se doma vytvořit příjemný a harmonický interiér, kde si můžeme sáhnout na skutečné vřelé věci vyrobené z přírodních materiálů. Dalším benefitem přirozených materiálů je jejich zdravotní nezávadnost. Přírodní povrchy na nábytku mohou být buď z masivu, nebo dýhované.

Masivní nábytek umí být subtilní

Vlastní masiv má sám o sobě velice dobré pevnostní konstrukční vlastnosti. Může být subtilnější než všechny ostatní materiály, které jsou jen odýhované nebo nalakované. Masivní dvířka nabízí širokou nabídku dřevin a různých variant frézovaných povrchových motivů.

„Je jasné, že dnešní masivní dvířka už nevytváří silné rustikální kazetové rámové celky, ale v nabídce je moderní designově odlehčený vzhled. Navíc surové dřevo je třeba umět řádně výrobně zpracovat, protože dřevo svojí roztažností stále reaguje na vzdušnou vlhkost,“ popisuje Ing. Pehalová ze společnosti NADOP, a.s., českého výrobce dřevěného i sedacího nábytku.

Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj (Zdroj: archiv redakce)
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj (Zdroj: )
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj (Zdroj: )
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj (Zdroj: archiv redakce)
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj (Zdroj: archiv redakce)

Šik je staré a opotřebované

Módní vintage styl lze vytvořit pomocí pravé přírodní patinace, tzv. decupe. „Varianta vintage, provance či retro je stále žádanější, zvláště v tematicky laděných rustikálních či provance interiérech. Je jasné, že ve foliovaném provedení jde o finančně levnější variantu, ale masiv ukazuje na precizní řemeslnou práci se surovým dřevem,“ popisuje Ing. Pehalová a pokračuje:

„Pro patinaci musí být vybrána dřevina, která má výrazný pór – například jasan nebo dub. Dřevina se natře jakoukoli barvou RAL dle výběru, pór se vydrásá, aby byl vidět, vetře se do něj patina a nakonec následuje povrchová fixovací úprava lakem, který uzavře žádoucím způsobem přírodní póry a zajistí lehkou údržbu nábytku.“

Dýha nemusí být jen dřevěná

Pro elegantní vzhled i nadčasovou krásu se hodí hned vedle masivu vybírat dýhovaný nábytek. Jde o levnější variantu masivního nábytku.

„Velice efektně vypadá kombinace tmavých dýh se světlými lesklými lamináty nebo laky. Dříve tolik oblíbené exotické dýhy s výrazným dekorem z Jižní Ameriky nebo Afriky dnes postupně ustupují zpátky domácím dřevinám, které mají umírněnější světlé dekory dřevní hmoty, a tudíž se lépe kombinují. Jde například o dub, jasan nebo ořech,“ uvádí Ing. arch. Karel Nedbal.

Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
i (Zdroj: archiv redakce)
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj

V současných interiérech se uplatňují zejména dva druhy dýhovaných povrchů:

Drásaná dýha – je v podstatě borka – sedm vrstev dýhy je slisováno pod vysokým tlakem a drásavý povrch dodá speciální matrice vytlačením daného reliéfního dekoru. Povrchovou úpravou je lak.

Kamenná dýha – štípaná přírodní břidlice je ve velmi tenké vrstvičce zalisovaná do MDF materiálu a zalakovaná (síla je od 0,5 do 2 mm podle reliéfu struktury). Povrch a hrany dvířek jsou zalakované.

Lak, olej nebo vosk?

K nejčastěji užívanému ošetření povrchu dřeva patří oleje, vosky, barvy či laky. Oblíbené je i moření dřeva, které zbarví povrch, aniž aby zakrylo jeho texturu. Namořený povrch se na závěr opatří lakem, který dobře odolává mechanickému i chemickému opotřebení. Nevýhodou laku může pro někoho být, že dřevo izoluje a uživatel tak ztrácí kontakt se surovým materiálem. Barva má podobné vlastnosti jako lak a navíc ještě překrývá texturu dřeva. Jako svrchní vrstva barveného nábytku se zase používá lak pro zvýšení lesku i ochranného účinku.

Oleje a vosky sice nezaručí dokonalou ochranu dřeva, ale zase neochudí o přímý kontakt. V obou případech lze zvolit tónovaný nebo netónovaný typ. Oleje jsou jako ochrana nejméně účinné a je nutné je často obnovovat, dřevu propůjčují hedvábně matný vzhled. Povrch napuštěný olejem na rozdíl od neupraveného zabraňuje proniknutí nečistot do pórů dřeva a usnadňuje čištění. Vosky lze vyleštit do vysokého lesku a poskytují dřevu poměrně účinnou ochranu před vodou. Výhodou ošetření povrchu oleji či vosky je možnost provedení lokální opravy povrchu při ohraničeném poškození.

Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj
i (Zdroj: archiv redakce)
Dřevo je ozdoba interiéru. Pečujte o něj

Jak na údržbu dřeva

Po zakoupení dřevěného kusu nábytku je dobré si přečíst návod. Jako přírodní materiál potřebuje specifickou péči a správnou údržbu, která může výrazně ovlivnit jeho životnost a vzhled. Jelikož dřevo stále pracuje, vstřebává a uvolňuje vlhkost a je citlivé na změny prostředí. To samozřejmě záleží i na druhu dřeva a jeho tvrdosti. Tím, že postavíte nábytek do těsné blízkosti teleného zdroje – krbu či radiátoru – u něho vyvoláte prudké rozměrové a tvarové změny, čímž následně může dojít i k poškození povrchové úpravy a vzniku prasklin.

K čištění dřeva se buď používají přípravky doporučené výrobcem, nebo navlhčená utěrka.  Silné namočení může povrch zničit. Při vylití tekutiny na dřevěný nábytek je nutné ji okamžitě utřít a vytřít do sucha. Rozhodně by se neměly používat hrubé kartáče či drátěnky, které ho poškrábou. Na to je citlivý hlavně lakovaný povrch. Také bychom se měli vyvarovat chemických přípravků. V tom případě se doporučuje vyzkoušet na nějakém méně viditelném kousku a dle reakce případně používat dále.

Dřevo má ale tu výhodu, že ho lze restaurovat. V případě odštípnutí či prasklin se používají tmely. K dostání jsou v různých barvách dle typu dřeva. Po zaplnění nerovnosti se přebrousí. První pomoc nabízí tzv. opravný roztok na dřevo TABLEAU Scratch Cover, který se prodává ve třech barevných odstínech: světlý, střední a tmavý. Přípravek účinně skryje všechny mělké rýhy nebo škrábance.

Dřevo je krásný materiál a jako takový si zaslouží péči a starost. Dopřejme mu ji.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: NADOP, Pinterest

Publikováno: 20. 12. 2016, Autor: