reklama

Co všechno vypere vaše pračka

Praní v moderní automatické pračce už opravdu není žádná věda a zvládne ho v podstatě i každý muž… Stačí správně roztřídit prádlo a zvolit vhodný prací prášek i program. Současné automatické pračky už také vyperou téměř vše.

Automatické pračky nám šetří námahu i čas a ty kvalitní i samotné textilie. Moderní pračka skutečně vypere téměř vše – dokonce i to, co jsme v minulosti prali v ruce nebo nosili do čistírny. Pokud se zvolí vhodná kombinace programu a pracího prostředku, pak dobré pračky v současnosti skutečně vyperou i vlnu, hedvábí, sportovní oblečení nebo peří. Svoji roli ale v takovém případě hraje i to, jak vypadá prací buben.

Kvalitu praní ovlivňuje i buben

Pro praní jemných druhů textilií by struktura bubnu měla být hladká, pro jiné druhy by měla být hrubší. Výrobci praček to samozřejmě vědí, a tak věnují tvaru a struktuře pracího bubnu skutečně velkou pozornost.

Značka Samsung má ve svých pračkách například bubny s malými prohlubněmi ve tvaru diamantu. Prádlo se pak pohybuje kolem bubnu, malé otvory umožňují proudění vody a zároveň zabraňují poškození textilií. Bubny praček Miele zase připomínají včelí plástve, u praček Philco pak krystalky, podobný je i buben praček Bosch s bubnem typu VarioDrum.

Rozdíly jsou i v pohybu bubnu, u některých programů se prádlo netočí, ale houpe a převaluje – pokaždé je ale základem, aby praní bylo účinné a šetrné.

Programy – čím víc, tím líp?

Většina současných praček nabízí poměrně mnoho pracích programů. Většinou používáme jen některé a je to škoda, protože výrobci skutečně kvalitních praček právě průběh jednotlivých programů skutečně důkladně testují. Prát tak v současnosti můžeme bez problémů dětské a jemné prádlo, vlnu, speciální outdoor oblečení i boty, v některých pračkách třeba i peří. V případě peří je ale důležitá i velikost bubnu a měli byste mít i sušičku prádla, která zajistí jak rovnoměrné usušení, tak například u polštářů původní „načechranost“.

Z hlediska téměř maximální programové vybavenosti patří mezi nejlepší pračka Philco se sušičkou PLWD 16170. Má 15 programů a velmi zajímavý je mezi nimi tzv. Můj program, který umožňuje velmi intuitivně zvolit prací cyklus přímo podle přání uživatele – a může to být v tomto případě právě i praní peří nebo obuvi.

Některé pračky nabízí v programové výbavě i napařování, které není klasickým pracím programem, ale odstraní z oblečení pomačkání a dodá mu svěží vůni. Téměř k dokonalosti tento program dovedla firma Elektrolux u praček se systémem SteamCare.

Důležitou roli pro kvalitní vyprání pak samozřejmě má množství prádla i vody v bubnu, počet otáček a doba pracího cyklu.

Prací prostředky používejte jen kvalitní

Prací prostředky jsou sice poměrně drahé, ale šetřit na nich se vám skutečně může nevyplatit. Prášek na praní, prací gel nebo speciální kapsle je potřeba vybrat nejen podle barevnosti, ale i podle druhu textilie a dávkovat podle množství prádla v pračce.

Některé pračky dokonce prací prostředek i aviváž předem s vodou důkladně promíchají. Moderní alternativou promíchání jsou pračky, měnící prací prostředek v tzv. aktivní pěnu. Ta do látky proniká snadněji a rychleji a odstraňuje špínu už i při nižších teplotách. Tento systém nabízí například pračky Samsung s technologií Eco Bubble.

Několik dobrých „pracích“ tipů

  • Jemné prádlo – například spodní prádlo, akrylové, viskózové nebo polyesterové textilie je nejlepší prát v teplotách do 30° Celsia a odstřeďování by mělo mít maximálně 1000 otáček za minutu. Náplň vody je vhodné snížit až na třetinu, prací program trvá u většiny praček 90 minut až dvě hodiny. Na skutečně velmi jemné spodní prádlo je vhodné použít tzv. prací vak.
  • Vlna a umělé hedvábí se nejlépe vyperou v teplotě 30° Celsia a při odstřeďování je vhodný počet otáček 400 až 600 za minutu. Ideální množství suchého prádla je u většiny praček 1 až 2 kilogramy, prací cyklus trvá jednu hodinu až 90 minut. Některé pračky mají pro oba druhy textilií stejný program, jiné dva programy samostatné.
  • Outdoor oblečení má různé ochranné funkce proti dešti nebo větru a moderní pračky pro něj mají speciální program s délkou od 30 minut do jedné hodiny. Pere se většinou v teplotě 30 až 40° Celsia, při odstřeďování se používá 800 otáček za minutu. Náplň suchého oblečení v pračce by měla být třetinová až poloviční proti maximální kapacitě. Na outdoor oblečení nepoužíváme aviváže.
  • Obuv – samozřejmě textilní, ne kožená – se v moderní automatické pračce může prát také, ale samotní výrobci bot to nedoporučují. Většina obuvi je totiž alespoň částečně lepená, a tak celkem logicky vlivem pracího prostředku a teploty hrozí, že se lepené spoje uvolní. Pokud se ale rozhodnete, že boty vyperete, vložte každou do samotného textilního sáčku a použijte krátký program, nejlépe na jemné prádlo. Teplota by měla být 30 až 40° Celsia a místo pracího prášku je vhodnější gel. Počet otáček při odstřeďování by měl být co nejnižší a doporučuje se do bubnu přidat jeden až dva ručníky, aby se sáčky s botami v bubnu při odstřeďování dobře rozložily a zůstaly na jednom místě.

Nejlepší rada na závěr: Svoji pračku nepřeceňujte a ani nepřetěžujte. Čím více prádla do ní vložíte, tím menší je kvalita vyprání a samozřejmě tím také trpí i celý její mechanismus, zejména ložiska a motor. Oprava je pak často téměř tak drahá jako nová pračka…

Text: Zdeněk Urban

Publikováno: 14. 12. 2016, Autor: