Topíte-li kotlem na plyn nebo tuhá paliva, jste povinni provádět jejich pravidelné kontroly. To se týká i komínů. A protože povinností občanů stále přibývá a někdy je těžké se v nich vyznat, přinášíme přehled povinných revizí, díky kterému se vyhnete mastným pokutám.
Dobrá zpráva pro všechny, kdo topí výhradně elektřinou. Těch se žádné revize netýkají, ovšem majitelé kotlů na plyn a tuhá paliva jsou na tom hůře.
Nová povinnost pro majitele kotlů na tuhá paliva
Podle zákona o ochraně ovzduší je každý majitel či provozovatel kotle o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, povinen si do konce roku 2016 nechat zkontrolovat technický stav kotle a mít o tom doklad. Doklad o revizi si může vyžádat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností a vy mu ji musíte předložit. V dalším období musí nechat provést revizi kotle každé dva roky.
Tato povinnost se týká všech typů kotlů na pevná paliva a za její nedodržení mohou úřady uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun, za topení zakázanými palivy pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Revize mohou provádět pouze proškolení technici, nejlépe doporučený přímo výrobcem kotle. Protože se revize nově vztahují i na starší typy kotlů, které jim dříve nepodléhaly, museli výrobci zajistit dodatečné proškolení techniků. Týká se to i kotlů zcela nových, ještě v platné záruce.
Při revizi zkoumá technik kompletně celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídicí jednotku, regulátor a havarijní termostat, podávací zařízení a sklad paliva, ale třeba i to, co a jak se v kotli spaluje. Dále má povinnost poskytnout poradenskou a konzultační činnost, případně doporučit postupy k vylepšení fungování otopné soustavy snižující náklady na palivo a podobně.
Nejjednodušší cestou, jak sehnat revizního technika, je obrátit se na výrobce svého kotle a ten vám doporučí proškoleného technika z okolí. Výrobci mají obvykle jejich seznam na svých stránkách. Další možností, kde hledat, je seznam na stránkách Hospodářské komory, který je spravován Asociací podniků topenářské techniky.
U plynu jsou revize pouze pro podnikatele
U provozovatelů kotle na zemní plyn rozhoduje, zda jste podnikatel. Právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelé musí provést jednou za tři roky takzvanou provozní revizi, při které odborný technik zjistí těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení. Na plynových zařízeních, která jsou v osobním užívání občanů, není zákonná povinnost provádět revize a kontroly. Výrobci kotlů nicméně doporučují provádět každoročně servisní prohlídku kotle, která spočívá zejména v jeho seřízení a vyčištění.
I tuto servisní prohlídku by měl provádět pouze proškolený technik. „Každoroční údržba kotle významně snižuje jeho spotřebu a také je předpokladem k dlouhé životnosti zařízení. U nových kotlů je její provedení navíc podmínkou k záruce, která je například u Thermony prodloužená na 36 měsíců,“ vysvětlil Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, českého výrobce kotlů.
I komín potřebuje kontrolovat
Další zákonné kontroly se týkají komínů a spalinových cest. U kotlů na pevná paliva s výkonem do 50 kW (rodinné domy) je povinnost provádět čištění spalinové cesty 3x ročně nebo 2x v případě sezonního provozu. Čištění lze provádět svépomocí, ale vždy platí povinnost provést 1x za rok kontrolu spalinových cest, kterou může provádět pouze odborník.
U kotlů na plynná paliva platí zákonná povinnost provádět každoročně odbornou kontrolu i čištění spalinových cest, tedy „komínků“ vedoucích ze zařízení. Tyto úkony provádí rovněž kominík, nikoliv servisní technik – topenář.
Kontrola bez protokolu, jako by nebyla
Revize trvá zhruba hodinu. Cena není zákonem stanovená, ale pohybuje se mezi 500 až 2000 Kč, přičemž záleží hlavně na dojezdové vzdálenosti revizního technika. Každá návštěva servisního technika nebo kominíka by měla být doložitelná protokolem o provedených úkonech. Provozovatel kotle je povinen tento protokol uschovat.
V případně nedodržení předepsaných povinností riskuje majitel nemovitosti nejen pokutu od úřadů, ale také ztrátu náhrady škody od pojišťovny v případě vzniku pojistné události. V neposlední řadě je provoz neseřízeného kotle neekonomický ve výjimečných případech může vést i k ohrožení bezpečnosti a zdraví.
Přehled povinných revizí:
Zařízení/Úkon | Kotel na pevná paliva | Kotel na plyn |
Povinná revizní kontrola | Do konce roku 2016 a následně každé 2 roky | 1x za 3 roky (pouze právnické osoby) |
Servisní kontrola | 1x ročně (doporučeno) | 1x ročně (doporučeno) |
Čištění spalinové cesty | 3x ročně (2 x u sezonního provozu) | 1x ročně |
Kontrola spalinové cesty | 1x ročně | 1x ročně |
Tabulka poskytuje přehled povinných i doporučených servisních úkonů spojených s provozem kotle. Je platná pro fyzické osoby a kotle do výkonu 50 kW. Zdroj: Thermona
Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Publikováno: 30. 11. 2016, Autor: